Cena
Cena wyrażana jest przede wszystkim w pieniądzu i jest to ilość pewnego dobra, za które sprzedający postanawia przenieść prawa własności jakiegoś przedmiotu na drugą osobę. Według teorii ekonomicznych cena musi równać się wartości wycenianego dobra.
Zobacz serwis: Finanse
Rodzaje cen – cena urzędowa
Wyróżniamy różne rodzaje cen. Pierwszą z nich jest cena urzędowa, która jest ustalana przez państwo. Jest ona coraz rzadziej używana i nieodłącznie wiąże się z gospodarką centralnie sterowaną.
Ceny urzędowe mają trojaki charakter.
Pierwszy z nich to charakter minimalny, w którym państwo określa minimalną cenę za jakiś produkt, dając przedsiębiorcom swobodę w ustalaniu ceny powyżej tego ustalonego progu.
Drugi charakter to charakter maksymalny. Charakteryzuje się tym, że państwo ustala najwyższą cenę za dany produkt, dając swobodę przedsiębiorcom w ustalaniu cen poniżej tego progu.
Trzeci charakter to charakter sztywny. Oznacza on, że cena za dany produkt jest przyjęta z góry i nie ma możliwości jej zmiany przez przedsiębiorcę.
Cena rynkowa
Drugim rodzajem ceny jest cena rynkowa. Jest ustalana przez rynek i jest przybliżona do wartości towaru. Największy wpływ na jej wysokość mają popyt i podaż na konkretne dobro. Państwo nie ma wpływu na cenę rynkową.
Cena detaliczna
W cenę detaliczną wliczone są nie tylko koszty wyprodukowania towaru, ale również koszty marketingu i dystrybucji.
Cena hurtowa
Stosowana przy transakcjach bezpośrednio z hurtownikiem oraz przy zakupie większych partii towarów. Jest to cena bez marży sklepów.
Zobacz serwis: Sprzedaż towarów