Bigamia
Bigamia jest to pozostawanie w związku małżeńskim w więcej niż jedną osobą. W polskim prawie jest ona zabroniona na podstawie Kodeksu Karnego, jest typem czynu zabronionego.
Zobacz serwis: Małżeństwo
Istnieją jednak kraje, w których bigamia pozostaje legalna. Legalność bigamii ma korzenie w czasach starożytnych. Nie jest ona zabroniona w świętych księgach takich jak Biblia czy Koran.
Istota
Istotą bigamii jest jednoczesne pozostawanie w dwóch ważnych związkach małżeńskich, przy czym mamy tu na myśli małżeństwa cywilne, a nie wyznaniowe. Ważny związek małżeński to taki, który nie został rozwiązany przez rozwód, unieważnienie albo przez śmierć jednego z małżonków.
Jeśli chodzi o separację to nie upoważnia ona do zawarcia kolejnego związku małżeńskiego.
Konsekwencje bigamii
Przede wszystkim bigamia jest karalna i grozi za nią grzywna, ograniczenie wolności a nawet jej pozbawienie. Karane są obie osoby, o ile miały świadomość, że w czasie zawarcia małżeństwa jedna z nich pozostawała w ważnym związku małżeńskim.
Unieważnienie małżeństwa
Osoba, która pozostaje w związku małżeńskim z bigamistą może żądać jego unieważnienia. Ma do tego prawo również osoba trzecia, która w unieważnieniu małżeństwa ma jakiś interes prawny.
Małżeństwo bigamiczne staje się legalne w chwili rozwiązania wcześniejszego związku małżeńskiego.
Uprawnienia bigamisty - cudzoziemca przebywającego na terenie Polski
Jeżeli obywatel państwa, w którym bigamia jest legalna zawiera związek małżeński w Polsce to popełnia przestępstwo.
Nie jest jednak przestępstwem pozostawanie w bigamicznym związku, zawartym w państwie, w którym jest on dozwolony.
Zobacz serwis: Sprawy rodzinne