Bankowy tytuł egzekucyjny
Bankowy tytuł egzekucyjny jest to oświadczenie banku o istnieniu wymagalnej wierzytelności wobec osoby, która dokonał na rzecz banku zabezpieczenia wierzytelności lub dokonała z bankiem czynności bankowej
Zobacz serwis: Windykacja
Jest to zabezpieczenie banku udzielającego pożyczki.
Bankowy tytuł egzekucyjny szczegółowo opisuje konsekwencje i koszty jakimi zagrożona jest osoba, która np. zaprzestanie spłacania pożyczki oraz osoby które taką pożyczkę poręczyły, jak również spadkobiercy i małżonek dłużnika.
Kto może wystawić bankowy tytuł egzekucyjny?
Wystawianie tych oświadczeń przysługuje bankom, wyłączając Narodowy Bank Polski, oraz syndykowi masy upadłościowej banku.
Ułatwienie dla banków
Bankowy tytuł egzekucyjny jest ukłonem ustawodawcy wobec banków, na które nałożone są większe wymagania niż na zwykłych przedsiębiorców. Ułatwia on dochodzenie roszczeń przez bank. Tytuł egzekucyjny może być podstawą egzekucji prowadzonej na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego.
Podstawy wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego
Po pierwsze roszczenie musi wynikać bezpośrednio z czynności bankowej, następnie dłużnikiem jest osoba, która bezpośrednio z bankiem dokonała czynności bankowej, a po trzecie dłużnik musi złożyć pisemne oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
Klauzula wykonalności
Klauzule wykonalności nadaje sąd jeżeli bankowy tytuł egzekucyjny został wydany w terminie określonym w oświadczeniu dłużnika o poddaniu się egzekucji, jeżeli nie przekracza kwoty zawartej w oświadczeniu dłużnika, gdy spełnia wymogi formalne określone w Prawie Bankowym oraz gdy do wniosku banku o nadanie klauzuli wykonalności dołączone są wymagane prawem dokumenty.
Zobacz serwis: Kredyty