Akcje uprzywilejowane
Akcje uprzywilejowane są to akcje o szczególnych uprawnieniach wydawane przez spółkę. Powinny być określone w statucie. Akcje uprzywilejowane (poza akcjami niemymi) powinny być imienne. Uprzywilejowanie akcji może dotyczyć w szczególności prawa głosu, prawa do dywidendy lub podziału majątku w przypadku likwidacji spółki. Uprzywilejowanie w zakresie prawa głosu nie dotyczy spółki publicznej. Statut może uzależniać przyznanie uprawnień, o których mowa powyżej od spełnienia dodatkowych świadczeń na rzecz spółki, upływu terminu lub ziszczenia się warunku.
Zobacz też: Jak założyć firmę
Przywileje w zakresie dywidendy
Akcje uprzywilejowane w zakresie dywidendy mogą przyznawać uprawnionemu dywidendę, która przewyższa nie więcej niż o połowę dywidendę przeznaczoną do wypłaty akcjonariuszom uprawnionym z akcji nieuprzywilejowanych. W zakresie dywidendy akcje te nie korzystają z pierwszeństwa zaspokojenia przed pozostałymi akcjami.
Przywileje głosowe
Jednej akcji nie można przyznać więcej niż dwa głosy. W przypadku zamiany takiej akcji na akcję na okaziciela lub w razie jej zbycia wbrew zastrzeżonym warunkom uprzywilejowanie to wygasa.
Podstawa prawna
Kodeks spółek handlowych z 15.09.2000 r.
Zobacz serwis: Firma
Słowa kluczowe
akcja, akcje imienne, akcje nieme, dywidenda, spółka, spółka publiczna, statut