Akredytywa dokumentowa
Jest to forma płatności, używana w obrocie zagranicznym oraz stosunkowo rzadko w obrocie krajowym. Jest wystawiana przez bank na wniosek i pod instrukcjami zleceniodawcy.
Zobacz serwis: Finanse
Polega na zobowiązaniu banku, który otwiera akredytywę, do zapłaty kwoty pieniężnej lub zabezpieczenia zapłaty określonej kwoty dla beneficjenta.
Wypłata kwoty pieniężnej
Bank wypłaci określoną kwotę sprzedającemu pod warunkiem przedstawienia dokumentów poświadczających, że beneficjent wywiązał się z zobowiązań zawartych w kontrakcie oraz złożeniu tych oraz innych wymaganych dokumentów przez zleceniodawcę do banku.
Zleceniodawca
Zleceniodawca nakazuje bankowi, w którym posiada konto, otwarcie akredytywy ręcząc środki na jej wypłatę. Zleceniodawca jest zobowiązany wobec banku na pokrycie kosztów oraz może dochodzić pokrycia strat wynikłych na podstawie działalności banku. Zleceniodawcami najczęściej są importerzy.
Bank otwierający
Otwarcie akredytywy następuje poprzez zawarcie umowy pomiędzy bankiem a importerem. Bank wypłaca zadeklarowane środki wyłącznie na podstawie przedłożonych dokumentów.
Beneficjent
Najczęściej beneficjentami są eksporterzy. Mają oni prawo żądać wypłacenia im środków przy wypełnieniu warunków akredytywy. Uprawnienia beneficjenta są ograniczone do treści postanowień akredytywy. Beneficjent działa przy udziale swojego banku, nazywanego bankiem pośredniczącym.
Rodzaje akredytyw
Patrząc na termin płatności akredytywy dzielimy na: płatne za okazaniem właściwych dokumentów, z odroczonym terminem płatności, odnawialne i zaliczkowe. Ze względu na rolę banku eksportera akredytywę dzielimy na potwierdzoną i niepotwierdzoną. Ostatni podział akredytyw to podział ze względu na ich charakter: akredytywa przenośna i nieprzenośna, odwołalna i nieodwołalna, wiązana i gwarancyjna.
Zobacz serwis: Inwestycje