Administracja zespolona
Administracja zespolona jest składnikiem rządowej administracji terenowej. W jej skład wchodzą wszystkie organy administracji państwowej, które w sposób bezpośredni podlegają wojewodzie.
Zobacz serwis: Powiat
Działania zespolonych służb
Kierownicy zespolonych służb, straży i inspekcji działają pod zwierzchnictwem wojewody. Te działania odbywają się z upoważnienia ustawowego, bądź we własnym imieniu, jeżeli pozwala na to ustawa.
Zespolenie bezpośrednie
Ma miejsce wówczas, gdy kierownik służby czy też inspekcji wykonuje zadania i kompetencje w imieniu wojewody, w jednym urzędzie i pod jednym zwierzchnikiem. Ma to miejsce gdy straż lub inspekcja są włączone do urzędu wojewódzkiego.
Zespolenie pośrednie
Zespolenie to zachodzi, gdy kierownik lub inspektor działa we własnym imieniu i nie wchodzi w skład urzędu wojewódzkiego. Kierownik lub inspektor do realizacji zadań wykorzystuje aparat pomocniczy w postaci inspektoratu, czy też komendy.
Wojewoda
Wojewoda jest zwierzchnikiem i kieruje zespoloną administracją rządową. Ma za zadanie zapewnić jej warunki do skutecznego i sprawnego działania. Wojewoda ponosi również odpowiedzialność za rezultaty działań administracji zespolonej. Wojewoda powołuje i odwołuje kierowników i inspektorów, nie ma kompetencji przy komendancie wojewódzkim Policji i Państwowej Straży Pożarnej, których powołuje i odwołuje minister odpowiedzialny za sprawy wewnętrzne.
Organy administracji zespolonej
Organami administracji zespolonej są: Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Komendant Wojewódzki Policji, Kurator Oświaty, Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej, Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe