Administracja niezespolona
Administracja niezespolona jest częścią terenowej administracji rządowej. Wcześniej często określana jako administracja specjalna.
Zobacz serwis: ABC gminy
Podporządkowanie
Administracja niezespolona to terenowe organy administracji rządowej podporządkowane właściwym ministrom bądź kierownikom państwowych osób prawnych i kierownikom innych państwowych jednostek organizacyjnych wykonujących zadania z zakresu administracji rządowej na obszarze województwa.
Uprawnienia wojewody
Wojewoda, wobec organów administracji niezespolonej posiada uprawnienia koordynacyjne, opiniodawcze i w pewnym zakresie kontrolne. Wojewoda ma prawo wglądu w tok każdej sprawy prowadzonej na obszarze województwa przez organy administracji rządowej.
Szereg kompetencji jakie przysługują wojewodzie mają charakter niewładczy. Są to kompetencje typu kontrolnego, a przede wszystkim kompetencje do żądania informacji. Do kompetencji wojewody zalicza się również obowiązek uzgadniania z wojewodą projektów prawa miejscowego.
Obowiązki organów administracji niezespolonej
Organy administracji niezespolonej obowiązane są do uzgadniania z wojewodą projektów aktów prawa miejscowego stanowionych przez te organy, składania wojewodzie rocznych informacji, a na żądanie wojewody także bieżących wyjaśnień o swojej działalności na obszarze województwa oraz zapewnienia zgodności swoich działań z poleceniami wojewody.
Powoływanie i odwoływanie
Powoływanie i odwoływanie organów następuje na wniosek właściwego miejscowo wojewody albo po uzyskaniu uprzednio jego zgody, chyba że ustawa stanowi inaczej. Tylko w sytuacjach nadzwyczajnych wojewodzie przysługuje uprawnienie do żądania wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec każdego pracownika rządowej administracji niezespolonej i pracownika samorządowego, który dopuścił się naruszenia prawa.
Organy niezespolonej administracji rządowej
Organami niezespolonej administracji rządowej, zgodnie z ustawą o wojewodzie i administracji rządowej w województwie, są terenowe organy administracji rządowej podporządkowane właściwemu ministrowi lub centralnemu organowi administracji rządowej oraz kierownicy państwowych osób prawnych i kierownicy innych państwowych jednostek organizacyjnych wykonujących zadania z zakresu administracji rządowej w województwie:
1) szefowie wojskowych centrów rekrutacji;
2) dyrektorzy izb administracji skarbowej, naczelnicy urzędów skarbowych i naczelnicy urzędów celno-skarbowych;
3) dyrektorzy okręgowych urzędów górniczych i dyrektor Specjalistycznego Urzędu Górniczego;
4) dyrektorzy okręgowych urzędów miar;
5) dyrektorzy okręgowych urzędów probierczych;
6) dyrektorzy urzędów morskich;
7) dyrektorzy urzędów statystycznych;
8) dyrektorzy urzędów żeglugi śródlądowej;
9) graniczni i powiatowi lekarze weterynarii;
10) komendanci oddziałów Straży Granicznej, komendanci placówek i dywizjonów Straży Granicznej;
11) państwowi graniczni inspektorzy sanitarni;
12) regionalni dyrektorzy ochrony środowiska.
Zobacz: Ustawa z dnia 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe