Adhezyjne umowy
Umowy adhezyjne pojawiły się w związku z masową produkcją i wymianą towarów oraz usług, jest to przeciwieństwo umów indywidualnych.
Zobacz serwis: Umowy
Podmioty umowy
Podmiotami umowy są kontrahenci, jeden ekonomicznie silniejszy, często mający pozycję monopolisty na rynku oraz drugi, który może taką umowę wyłącznie podpisać lub nie, nie mając w praktyce żadnego wpływu na treść, oraz nie mając możliwości jej negocjowania. Typowe umowy adhezyjne zawierane są pomiędzy konsumentem, a przedsiębiorcą np. zawarcie umowy z operatorem sieci komórkowej.
Istota
Najważniejsze warunki umowy określa jeden z kontrahentów. Cechą umów adhezyjnych jest ich masowość, powtarzalność oraz praktycznie identyczna treść. Znacznie przyśpieszają one procedurę zawierania umów, jak również ułatwiają racjonalizację prowadzenia wielkich przedsiębiorstw.
Wzorzec
Przedsiębiorca posługuje się wzorcami umów, które w jednolity sposób określają treść przyszłych umów indywidualnych. Są to jednostronnie przygotowane gotowe klauzule umów. Wzorce te mają różne nazwy np.: ogólne warunki umowy, regulaminy, wzory umów, taryfy, formularze.
Informowanie o wzorcu
Wzorzec umowy wiąże drugą stronę, jeżeli został jej doręczony przed zawarciem umowy, z takim wyprzedzeniem, by adresat mógł się zapoznać z nim przed złożeniem oświadczenia woli. Wzorce umowy mogą być nie dostarczane, gdy w stosunkach danego rodzaju posługiwanie się wzorcem jest zwyczajowo przyjęte, w przypadku gdy druga strona mogła z łatwością dowiedzieć się o jego treści np. regulamin wiszący przed kasami na pływalni.
Zobacz serwis: Prawa konsumenta
Podstawa prawna:
Kodeks Cywilny