REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Encyklopedia prawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przedawnienie roszczeń cywilnoprawnych

Przedawnienie roszczeń cywilnoprawnych – polega na tym, że po upływie terminu przedawnienia, ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie majątkowe, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Zrzeczenie się zarzutu przedawnienia dokonane przed upływem terminu przedawnienia jest jednak nieważne.

Przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy

Przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy – polega na tym, że po upływie terminu przedawnienia, ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie ze stosunku pracy, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Zrzeczenie się zarzutu przedawnienia dokonane przed upływem terminu przedawnienia jest jednak nieważne.

Przedawnienie wykroczeń

Przedawnienie – ustanie karalności wykroczenia wskutek upływu określonego okresu od jego popełnienia (przedawnienie orzekania/przedawnienie karalności) lub ustanie możliwości wykonania kary wskutek upływu określonego okresu od uprawomocnienia się rozstrzygnięcia (przedawnienie wykonania kary).

Przedawnienie w prawie karnym

Przedawnienie – ustanie karalności przestępstwa wskutek upływu określonego okresu od jego popełnienia (przedawnienie karalności) lub ustanie możliwości wykonania kary wskutek upływu określonego okresu od uprawomocnienia się wyroku skazującego (przedawnienie wykonania kary).

REKLAMA

Zwolnienie grupowe

Zwolnienie grupowe – rozwiązanie stosunków pracy z pewną znaczną grupą pracowników z przyczyn niedotyczących pracowników, którego skutkiem jest powstanie po stronie pracowników określonych szczególnych uprawnień.

Wynagrodzenie za przestój

Wynagrodzenie za przestój (wynagrodzenie postojowe, wynagrodzenie przestojowe) – wynagrodzenie przysługujące pracownikowi za czas przestoju, to jest za czas niewykonywania pracy, jeżeli pracownik był gotów do wykonywania pracy, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy.

Dni wolne od pracy

Dni wolne od pracy – dni, które na mocy ustawy lub w związku z przeciętnie pięciodniowym tygodniem pracy są wolne od pracy.

Współczynnik urlopowy

Współczynnik urlopowy (ekwiwalentowy) – współczynnik służący do ustalenia ekwiwalentu pieniężnego za 1 dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego wyraża średniomiesięczną liczbę dni pracy w roku kalendarzowym i ustala się go odrębnie w każdym roku kalendarzowym.

REKLAMA

Urlop opiekuńczy

Urlop opiekuńczy – urlop przysługujący pracownikowi w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. 

Urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy – dodatkowe dni wolne od pracy, który przysługują pracownikowi w przypadku wystąpienia szczególnych zdarzeń dotyczących życia prywatnego pracownika lub osób mu bliskich, takich jak ślub, narodziny dziecka, czy śmierć członków rodziny.

Urlop na żądanie

Urlop na żądanie – część przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze do 4 dni w roku kalendarzowym, której wykorzystanie następuje na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy – świadczenie pieniężne należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Minimalna stawka godzinowa

Minimalna stawka godzinowa - minimalna wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług, przysługująca przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi.

Blackout

Blackout to zjawisko całkowitego braku energii elektrycznej. Może być spowodowany awarią, brakami w dostawach energii lub przesileniem sieci.

Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO)

Rodzinny kapitał opiekuńczy to świadczenie, którego celem jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka. Komu przysługuje?

Centralna informacja o rachunkach

Centralna informacja o rachunkach umożliwia uzyskanie informacji dotyczących wszystkich rachunków posiadacza lub spadkodawcy prowadzonych w bankach lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo kredytowej.

Private Retal Sektror (PRS)

Private Rental Sektor, w skrócie PRS, to instytucjonalny najem mieszkań

Niebieska karta

Niebieska Karta to procedura obejmująca ogół czynności urzędowych w związku z uzasadnionym podejrzeniem przemocy w rodzinie.

Internet

Internet to ogólnoświatowa sieć komputerowa, będąca zbiorem milionów sieci lokalnych i pojedynczych komputerów z całego świata, oparta na protokole komunikacyjnym TCP/IP. W ramach sieci Internet dostępne są usługi takie jak: WWW, poczta elektroniczna, FTP.

Zasiłek celowy

Zasiłek celowy jest jednym ze świadczeń z pomocy społecznej, które przyznaje się w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej.

mZUS

Aplikacja mobilna mZUS jest przeznaczona dla osób, które chcą skorzystać z programów świadczeń dla rodzin.

Kod PKD

Polska Klasyfikacja Działalności, od której pochodzi skrót PKD, to typologia działalności gospodarczych.

CEIDG

CEIDG to Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Jest to elektroniczny rejestr przedsiębiorców, którzy prowadzą firmę w Polsce.

PESEL

PESEL jest symbolem numerycznym, który umożliwia identyfikację danej osoby. Co zawiera?

mPrawo jazdy

mPrawo jazdy to cyfrowa wersja papierowego prawa jazdy, potwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdem. mPrawo jazdy samo w sobie nie jest dokumentem.

PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe)

PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) umożliwiają długotrwałe oszczędzanie z udziałem wpłat pracownika i pracodawcy, a także dopłat państwowych.

mObywatel

mObywatel to cyfrowe narzędzie umożliwiające przechowywanie w nim elektronicznej wersji swoich dokumentów oraz korzystanie z usług.

e-dowód

e-dowód to dowód osobisty posiadający dodatkowy chip elektroniczny, umożliwiający potwierdzenie tożsamości w sieci.

Reparacje

Reparacje to rodzaj odszkodowania wojennego za wyrządzone szkody. Do jego wypłaty zobowiązane jest państwo, które wojnę wywołało, a kolejno ją przegrało. Jest to świadczenie wypłacane na rzecz państwa, a nie poszczególnych jednostek – ofiar wojennych.

Wybory samorządowe

Wybory samorządowe pozwalają na wybór radnych, wójtów i burmistrzów miast. Według jakich zasad i przepisów się odbywają?

IKP (Internetowe Konto Pacjenta)

IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta, jest systemem w ochronie zdrowia, zawierającym informacje medyczne i umożliwiającym załatwienie określonych spraw.

PUE ZUS

PUE ZUS umożliwia skorzystanie drogą elektroniczną z usług świadczonych klientom przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Susza

Susza to katastrofa naturalna definiowana jako zdarzenie związane z działaniem sił natury. Charakteryzuje ją długotrwały deficyt opatów. Może ona skutkować przesuszenie gleby, zmniejszeniem, bądź całkowitym zniszczeniem upraw roślinnych, a nawet rozległymi pożarami.

Zasiłek szkolny

Zasiłek szkolny jest jedną z form pomocy materialnej dla uczniów. Komu może zostać przyznany i na jakich zasadach?

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny pozwala na korzystanie z różnorodnych zniżek. Kto może ją otrzymać?

Spółdzielnia mieszkaniowa

Spółdzielnia mieszkaniowa to organizacja posiadająca osobowość prawną. Jej celem jest prowadzenie działalności polegającej na zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych na rzecz zrzeszonych mieszkańców. Może posiadać nieograniczoną liczbę członków.

ePUAP

ePUAP to rządowa platforma internetowa do kontaktu z urzędami. Umożliwia dokonanie wielu czynności bez konieczności osobistej obecności.

Profil zaufany

Profil zaufany jest środkiem elektronicznej identyfikacji. Umożliwia złożenie podpisu zaufanego. Należy jednak mieć na uwadze, że nie jest tożsamy z podpisem elektronicznym.

Fundusz alimentacyjny

Fundusz alimentacyjny jest systemem, który ma wspierać osoby uprawnione do alimentów. Komu przysługują świadczenia z funduszu alimentacyjnego?

Zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny to jedno ze świadczeń rodzinnych. Ma on na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka.

Nieletni

Nieletni to pojęcie, które jest istotne w kontekście ponoszonej odpowiedzialności. Jak zostało zdefiniowane w przepisach?

Inwazyjne gatunki obce (IGO)

Inwazyjne gatunki obce (IGO) to m.in. rośliny i zwierzęta, które mogą powodować szkody w środowisku. Jak prawo definiuje IGO?

Prosta spółka akcyjna

Działalność gospodarcza może występować w różnych formach. Jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka jawna, spółka z. o.o. – to niektóre przykłady ze zbioru możliwości. Szczególną konstrukcją jest prosta spółka akcyjna dedykowana dla innowacji i nieszablonowych rozwiązań. PSA oferuje możliwość załatwienia wielu formalności elektronicznie a także minimalny kapitał początkowy w wysokości… 1zł.

Sołtys

Sołtys jest jednym z organów w sołectwie. Kto wybiera sołtysa? Jakie przepisy regulują kwestie tworzenia sołectw?

Inwentaryzacja

Inwentaryzacja to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości. Ustawa o rachunkowości określa zasady, metody i terminy inwentaryzacji ale nie wskazuje jej legalnej definicji. W świetle przepisów ustawy o rachunkowości, w ślad za piśmiennictwem z zakresu rachunkowości można przyjąć, że inwentaryzacja to zespół działań podejmowanych w celu ustalenia rzeczywistego stanu aktywów i pasywów danej jednostki (tj. podmiotu stosującego przepisy ustawy o rachunkowości) na określony dzień (co do zasady na ostatni dzień roku obrotowego).

Rok obrotowy

Rok obrotowy, to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości.

Kodeks karny wykonawczy

Kodeks karny wykonawczy jest istotnym aktem prawnym dla skazanych. Jakie prawa i obowiązki określa?

Obligacje skarbowe

Obligacje skarbowe to papiery wartościowe dłużne. Emituje je Skarb Państwa, a sprzedaje w jego imieniu Ministerstwo Finansów.

Ustawa o rachunkowości

Ustawa o rachunkowości to akt prawny, który określa zasady rachunkowości oraz zasady wykonywania działalności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Do stosowania przepisów ustawy zobowiązane są określone podmioty.

Kodeks wykroczeń

Kodeks wykroczeń jest ustawą, która określa m.in. zasady odpowiedzialność za wykroczenia. Z jakich części się składa i co zawiera?

REKLAMA