Czym sa lata zerowe
REKLAMA
REKLAMA
Tzw. lata zerowe przyjmowane są przy ustaleniu podstawy wymiaru emerytury lub renty. Do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia, przyjmuje się zarobki uzyskane w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych, poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o świadczenie
REKLAMA
Możliwe jest również ustalenie podstawy wymiaru od zarobków z okresu 20 lat kalendarzowych dowolnie wybranych z całego okresu pracy zawodowej, poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o świadczenie.
REKLAMA
Przy ustalaniu kolejnych 10 lat kalendarzowych, o których mowa wyżej , przyjmuje się lata kalendarzowe następujące bezpośrednio po sobie, chociażby ubezpieczony w niektórych z tych lat przez okres roku lub w okresie krótszym niż rok nie pozostawał w ubezpieczeniu. Oznacza to, że brak jest możliwości wyłączenia niepełnych lub pustych lat, z okresu z którego ustalana jest podstawa wymiaru.
Jeżeli np. osoba do ustalenia podstawy wymiaru wskaże zarobki z 8 kolejnych lat – wówczas brakujące 2 lata zostaną wyzerowane, czyli przy ustalaniu wskaźnika wysokości podstawy wymiaru zarobki z 8 kolejnych lat kalendarzowych zostaną przyrównane do średnich krajowych zarobków z 10 kolejnych lat kalendarzowych – co w konsekwencji wpłynie na obniżenie wskaźnika wysokości podstawy wymiaru i tym samym wysokości emerytury lub renty.
Jednakże od 1 stycznia 2009r .w zakresie ustalania podstawy wymiaru świadczeń wprowadzone zostaną zmiany do ustawy emerytalnej, zgodnie z którymi jeżeli pracownik otrzymywał wynagrodzenie jednakże nie może z określonych przyczyn udowodnić wysokości tego wynagrodzenia wówczas, przyjmie się kwotę obowiązującego w danym okresie minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że jeżeli pracownik z określonych przyczyn nie będzie mógł wskazać do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia - zarobków z okresu 10 kolejnych lat kalendarzowych i wskaże zarobki tylko z 7 lat – wówczas w miejsce tych brakujących 3 lat zostanie przyjęte minimalne wynagrodzenie, a nie jak dotychczas „zerowe wynagrodzenie”
Podstawa prawna: ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat