Jak będzie wyglądał handel w niedzielę w 2018 r.?
REKLAMA
REKLAMA
Na posiedzeniach w dniach 28 września oraz 11 i 12 października 2017 r. podkomisja stała do spraw rynku pracy rozpatrzyła wniesiony we wrześniu 2016 r. obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Podkomisja wprowadziła do projektu swoje poprawki, które dość znacząco zmieniają wniesiony projekt.
REKLAMA
Wskazane niżej założenia to zaledwie propozycje sejmowej podkomisji co oznacza, że nie muszą one wejść w życie w takim kształcie. Projektem podkomisji zajmie się Komisja Polityki Społecznej i Rodziny w dniu 26 października 2017 r., co może doprowadzić do kolejnych zmian.
Zgodnie z art. 5 projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni, w kształcie zaproponowanym przez podkomisję, w niedzielę i święta w placówkach handlowych, zakazany będzie:
- handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem;
- powierzanie pracownikom lub zatrudnionym wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.
Przez placówkę handlową należy rozumieć obiekty, w których jest prowadzony handel oraz są wykonywane czynności związane z handlem. Chodzi tu w szczególności o: sklepy, stoiska, stragany, hurtownie, składy węgla, składy materiałów budowlanych, domy towarowe, domy wysyłkowe, biura zbytu, jak również platformy i sklepy internetowe, jeżeli w takich placówkach praca jest wykonywana przez pracowników lub zatrudnionych.
Zakaz nie będzie obowiązywał w:
- drugą i czwartą niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego;
- kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia;
- niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.
Uwaga! Jeżeli w drugą lub w czwartą niedzielę miesiąca kalendarzowego wypadnie święto to zakaz z art. 5 będzie obowiązywał.
Co to oznacza w praktyce? Jeżeli przepisy wejdą w życie w takim kształcie to od 1 stycznia 2018 r. zakupy w placówkach handlowych będzie można zrobić w drugą i w czwartą niedzielę każdego miesiąca, a także w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia i w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. Należy jednak pamiętać o wyjątkach, które proponuje podkomisja.
Wyjątki od zakazu
Od obowiązywania zakazu handlu w niedzielę i święta wskazanego w art. 5 będzie funkcjonowało wiele wyjątków. Dokładny wykaz działalności wyłączonych spod zakazu znajduje się w art. 6 projektu.
Przykładowo, zakaz ten nie będzie obowiązywał m.in.:
- na stacjach paliw płynnych, których przeważająca działalność polega na sprzedaży paliw;
- w kwiaciarniach;
- w aptekach i punktach aptecznych;
- w zakładach leczniczych dla zwierząt;
- środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych, platformach wiertniczych i innych budowlach morskich;
- w sklepach internetowych i na platformach internetowych, jeżeli sprzedaż ma charakter zautomatyzowany;
Wymienione przykładowo placówki będą mogły prowadzić handel w niedzielę i święta - nie ma znaczenia tutaj czy jest to pierwsza czy druga niedziela miesiąca.
Sklep z odzieżą będzie mógł prowadzić handel w drugą i czwartą niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego i w inne wskazane wyżej dni, natomiast apteka będzie mogła prowadzić handel w każdą niedzielę miesiąca i w inne wskazane dni.
Warto zaznaczyć, że zakaz handlu w niedzielę i święta nie będzie obowiązywał także w placówkach handlowych, w których handel prowadzi osobiście i we własnym imieniu przedsiębiorca będący osobą fizyczną.
Wigilia i Wielka Sobota
W art. 8-9 projektu odrębnie uregulowano kwestię handlu w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia oraz w Wielką Sobotę.
Zgodnie z art. 8 w tych dniach w placówkach handlowych:
- handel oraz wykonywanie czynności handlowych;
- powierzanie pracownikom lub zatrudnionym wykonywania pracy w handlu
- oraz wykonywania czynności związanych z handlem
- jest dozwolone tylko do godziny 14.00.
Kontrowersje budzi fakt, że w przypadku artykułu dotyczącego handlu w niedzielę, wskazano wyraźnie wyłączenia od zakazu handlu w niedzielę (np. apteki, które mogą handlować w każdą niedzielę miesiąca). W przepisach regulujących handel w Wigilię i Wielką Sobotę takich wyłączeń nie ma. Z analizy przepisu brzmiącego w ten sposób wynika, że w te dni po godz. 14.00 nie będzie możliwości np. zatankowania auta czy też zakupu leków. Ten przepis z całą pewnością musi zostać naprawiony.
Kara za naruszenie zakazu
W projekcie obywatelskim, za naruszenie zakazu handlu proponowano karę grzywny, karę ograniczenia wolności, a nawet karę pozbawienia wolności do 2 lat.
Podkomisja zaproponowała łagodniejszy wymiar kary za naruszenie tego zakazu. Zgodnie z art. 10 ten kto złamie zakaz handlu w niedzielę i święta będzie podlegał karze od 1000 do 100 000 zł.
Opracowano na podstawie:
Projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat