Dorabianie do emerytury i renty

Ewa Ryś
rozwiń więcej
Wielu emerytów i rencistów korzysta z możliwości dorobienia do zbyt niskich świadczeń. Muszą jednak pamiętać, że w przypadku osiągania zbyt wysokiego przychodu, pobierane przez nich świadczenia zostaną zawieszone lub zmniejszone.

Nie każdy osiągnięty przez emeryta, rencistę czy osobę na świadczeniu przedemerytalnym przychód wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie ich świadczeń. ZUS bierze pod uwagę przychód z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego oraz z tytułu służby.

O jakie przychody chodzi:

Przychody jakie wpływają na zawieszenie lub zmniejszenie emerytury i renty:

  • pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy,
  • pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę nakładczą,
  • pracy wykonywanej w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • pracy wykonywanej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło, których wykonywanie jest objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi lub współpracy przy wykonywaniu tych umów,
  • pozarolniczej działalności, której wykonywanie podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych lub współpracy przy wykonywaniu tych umów,
  • wykonywania odpłatnie pracy, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
  • pobierania stypendium sportowego,
  • służby pełnionej m.in. w: Wojsku Polskim, Policji, Służbie Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celnej, Straży Granicznej, Urzędzie Ochrony Państwa, Biurze Ochrony Rządu.

Jeśli świadczeniobiorca wykonuje jedną z działalności podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, ale zwolniony jest z obowiązku opłacania składek, przychód uzyskiwany z tej działalności również wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie pobieranego świadczenia. Powodem takiego zwolnienia może być np. opłacanie składek z innego tytułu.

Jakie przychody bez ograniczeń

Na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych nie wpływają przede wszystkim przychody uzyskiwane z tytułu wykonywania pracy zarobkowej nie objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Chodzi tu m.in. o przychody uzyskiwane z tytułu:

  • umów o dzieło zawartych z innym podmiotem niż własny pracodawca (o ile nie są wykonywane na rzecz własnego pracodawcy),
  • praw autorskich i patentowych,
  • wynajmu lub dzierżawy nieruchomości albo lokali (chyba że wynajem lub dzierżawa stanowią przedmiot działalności gospodarczej),
  • honorariów z tytułu działalności twórczej lub artystycznej.

Na zawieszenie lub zmniejszenie emerytury bądź renty nie wpływa przychód osiągnięty przed jej przyznaniem, a także po ustaniu prawa do tego świadczenia.

Na zawieszenie lub zmniejszenie emerytury i renty wpływa nie tylko przychód osiągnięty w kraju, lecz również osiągnięty z tytułu działalności wykonywanej za granicą.

Kto może dorabiać bez ograniczeń

W niektórych przypadkach również osiąganie przychodów z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych nie ma wpływu na zwieszenie lub zmniejszenie emerytury lub renty

Warunkiem skorzystania z takiego przywileju jest określony charakter pobieranego świadczenia lub też ukończenie powszechnego wieku emerytalnego.

Zawieszeniu i zmniejszeniu w związku z osiąganiem przychodu nie podlegają

  • renty dla inwalidów wojennych,
  • renty dla inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową,
  • renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do tych świadczeń, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą wojskową.

Ponadto nie podlegają zawieszeniu ani zmniejszeniu (bez względu na wysokość osiąganego przychodu) świadczenia osób mających ustalone prawo do emerytury i ukończony powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nieważne jest w tym przypadku, czy pobierają one przyznaną emeryturę, czy też - ze względu na ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy lub do renty rodzinnej- ZUS zawiesił im prawo do emerytury, podejmując wypłatę renty.

Kiedy ZUS zawsze zawiesi emeryturę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesza zawiesi prawo do świadczenia w związku z samym wykonywaniem zatrudnienia po przejściu na emeryturę i osiąganiem jakiegokolwiek przychodu. Ma to miejsce wówczas, gdy osoba, która bezpośrednio przed wystąpieniem o to świadczenie wykonywała pracę u danego pracodawcy, po jej przyznaniu dalej pracuje u tego samego pracodawcy i osiąga z tego tytułu jakikolwiek przychód. W takiej sytuacji ZUS nie podejmuje wypłaty przyznanego świadczenia.

Regulacja ta dotyczy wyłącznie osób wykonujących zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, która została zawarta przed dniem ustalenia prawa do emerytury, jeżeli umowa ta trwa nadal po ustaleniu uprawnień do emerytury. Sytuacja taka nie ma miejsca, gdy pracownik-emeryt rozwiąże stosunek pracy, a następnie nawiąże go ponownie z tym samym pracodawcą.

Jeżeli przed przejściem na emeryturę świadczeniobiorca był zatrudniony w ramach stosunku pracy u więcej niż jednego pracodawcy, warunek rozwiązania stosunku pracy uważa się za spełniony w przypadku rozwiązania stosunku pracy z wszystkimi pracodawcami.

Powiadamianie ZUS

Emeryci i renciści, którzy zamierzają podjąć działalność zarobkową objętą obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, muszą powiadomić o tym właściwą jednostkę ZUS wypłacającą im określone świadczenie.

Osoby, które dopiero ubiegają się o emeryturę lub rentę muszą w tym celu wypełnić odpowiednią rubrykę we wniosku o emeryturę lub rentę składanym na formularzu ZUS Rp-1 (wniosek o emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy) lub formularzu ZUS Rp-2 (wniosek o rentę rodzinną

Natomiast osoby już uprawnione do jednego z tych świadczeń muszą wypełnić w tym celu specjalnie do tego przeznaczony druk ZUS Rw-73 ,,Oświadczenie emeryta - rencisty o zamiarze osiągania lub nieosiągania przychodu".

W oświadczeniu tym powinny kolejno podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, nr emerytury lub renty oraz numer PESEL. Następnie powinny zakreślić właściwy tytuł (tytuły) osiągania przychodu i wskazać, jaki przychód będzie osiągany z tego tytułu (tytułów). Nie jest przy tym konieczne podanie konkretnej jego wysokości, a jedynie oświadczenie, czy przychód będzie na tyle wysoki, że spowoduje zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia, czy też na tyle niski, że nie spowoduje takich skutków.

Do powyższych obowiązków zostali też zobligowani pracodawcy, zleceniodawcy oraz inni płatnicy składek.

Po otrzymaniu od świadczeniobiorcy zawiadomienia o podjęciu działalności zarobkowej oraz o wysokości zadeklarowanego przychodu ZUS decyduje albo o dalszej wypłacie świadczenia w dotychczasowej kwocie, albo o konieczności jego zawieszenia lub zmniejszenia.

Zmniejszenie i zawieszenie świadczenia

Jeśli z oświadczenia emeryta lub rencisty wynika, że osiągany przychód będzie przekraczał 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale będzie niższy niż 130 proc. tego wynagrodzenia, ZUS zmniejsza wysokość emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba o maksymalną kwotę zmniejszenia ustaloną dla emerytury lub renty w danym okresie.

Kwoty maksymalnych zmniejszeń stanowią określony procent kwoty bazowej obowiązującej przy ostatniej waloryzacji w 1998 roku

  • 24 proc. tej kwoty dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 18 proc. tej kwoty dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy
  • 20,4 proc. tej kwoty dla renty rodzinnej, do której jest uprawniona jedna osoba.

Są one podwyższane przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w kolejnych terminach ich waloryzacji.

Zawieszenie świadczenia

Jeśli emeryt lub rencista zawiadamia ZUS, że jego zamiarem jest osiąganie przychodu w wysokości przekraczającej 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ZUS zawiesza prawo do świadczenia wstrzymując jego wypłatę.

Graniczne kwoty przychodów (niższa i wyższa) są ustalane co kwartał na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ostatnio ogłoszonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Obecnie obowiązują limity ustalone od 1 stycznia 2009 r.

Należy podkreślić, że w przypadku gdy po wysłaniu oświadczenia o podjęciu działalności zarobkowej oraz o wysokości deklarowanego przychodu nastąpi zmiana wysokości tego przychodu, która wpływałaby na kwestię dalszego wypłacania lub niewypłacania świadczenia, emeryt lub rencista powinien zgłosić taka zmianę do właściwej jednostki ZUS, wypełniając ponownie wspomniane oświadczenie na druku ZUS Rw-73

Okres obowiązywania

70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia

130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia

01.01.2009 – 28.02.2009

2078,00 zł

3859,20 zł

Prawo
Czy w czasie zwolnienia można wyjechać na urlop? Co wolno na L4, w czasie którego można chodzić? Czy znasz swoje prawa?
30 cze 2024

Czy na zwolnieniu można wyjechać na urlop? Co wolno na L4, w czasie którego wolno chodzić? Rozpoczął się sezon urlopowy, a ZUS zgodnie z zapowiedziami intensyfikuje prowadzone kontrole. Co powinien więc zrobić pracownik, któremu w czasie zaplanowanego urlopu przydarzy się choroba?

W 2025 r. podwyżka o 9,05% świadczenia pielęgnacyjnego. 0% dla zasiłku pielęgnacyjnego 251,84 zł
30 cze 2024

Dobra wiadomość dla opiekunów osób niepełnosprawnych (w znaczeniu lepsza niż wiadomości dla budżetówki o 4,1% podwyżki). Świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie w 2025 r. nie o 7,6%, a przeszło 9%. W artykule przyjmujemy do obliczeń korzystniejszą wykładnię przepisów, że podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego na 2025 r. obliczamy na podstawie minimalnego wynagrodzenia 4242 zł brutto (na 1 stycznia 2024 r.), a nie 4300 zł brutto (na 1 lipca 2024 r.). 

Socjolog: dla autysty pobyt w DPS-ie, jak dla osoby na wózku dom ze schodami bez windy. Nowe przepisy o mieszkalnictwie wspomaganym dla niepełnosprawnych
29 cze 2024

Powstaje obywatelski projekt ustawy dotyczący mieszkalnictwa wspomaganego z rozwiązaniami adekwatnymi dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dr hab. Agnieszka Dudzińska, socjolog z UW, powiedziała PAP, że dla autysty pobyt w DPS-ie jest tym samym, czym dla osób na wózkach dom ze schodami bez windy.

Podwyżka do 3259 zł: Świadczenie pielęgnacyjne w 2025 r. Śmierć. Dzieci. Świadczenie wspierające
30 cze 2024

Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r.? Komu przysługuje po zmianach? Co z waloryzacją w 2025 r.? Podwyżka do 3259 zł. Śmierć. Dzieci. Świadczenie wspierające 

Od 1 lipca 2024 r. tego nie zabierze komornik. Zmieniają się kwoty wolne od potrąceń. Co z alimentami?
30 cze 2024

Tego komornik nie zabierze dłużnikowi. Od lipca zmieniają się kwoty wolne od potrąceń, których wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia. A co z alimentami? Sprawdź, kto ma powody do obaw.

Wzrost kryterium dochodowego od 1 stycznia 2025 roku [pomoc społeczna]. 1010 zł dla osoby samotnej i 823 zł na osobę w rodzinie. Co to oznacza dla cudzoziemców?
28 cze 2024

Od początku 2025 roku planowany jest wzrost kryterium dochodowego (dla potrzeb pomocy społecznej):
- dla osoby samotnie gospodarującej będzie wynosić 1010 zł, a 
- dla osoby w rodzinie – 823 zł. 
Możliwe jest też wzrost kryterium dla osoby samotnie gospodarującej do 1040 zł, a dla osoby w rodzinie – 935 zł. Obecnie trwają dyskusje na ten temat.

W 2024 r. 3 nowe świadczenia dla niektórych rodziców. Czy już można składać wnioski?
28 cze 2024

Chociaż ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dzieci – „Aktywny rodzic” została już opublikowana w Dzienniku Ustaw, to jeszcze nie weszła w życie. Nowy programu wystartuje dopiero 1 października 2024 r. i właśnie od tego momentu rodzice najmłodszych dzieci będą mogli składać wnioski.

Taryfa za gaz zatwierdzona. Od 1 lipca 2024 r. zapłacimy o ok. 20 proc. więcej, mimo że ceny spadają. Jak to możliwe?
28 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. zapłacimy o ok. 20 proc. więcej za gaz, mimo że ceny spadają. Taryfa na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców uprawnionych została zatwierdzona.

 

Nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uchwalona z poprawkami przez Sejm
28 cze 2024

Wyczekiwana i szeroko komentowana w środowisku artystycznym nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych została uchwalona z poprawkami przez Sejm. Nowelizacja wdraża do polskiego porządku prawnego dwie dyrektywy PE. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Nowa definicja zgwałcenia. Nowelizacja Kodeksu karnego
28 cze 2024

Nowelizacja Kodeksu karnego została w piątek uchwalona przez Sejm. Jaka jest nowa definicja zgwałcenia? Ile będzie wynosić kara? 

pokaż więcej
Proszę czekać...