Wyższa emerytura czy renta z ZUS w 2025 r. dzięki ERPO [co to, dla kogo i o co wnioskować?]

Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
emerytura, 2025, renta, ERPO / Wyższa emerytura czy renta z ZUS w 2025 r. dzięki ERPO [co to, dla kogo i o co wnioskować?] / New Africa / shutterstock

Emeryci i renciści mogą mieć wyższe świadczenia z ZUS, także w 2025 r. Prostym sposobem na to jest złożenie wniosku o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego, zatem złożenie do ZUSu wniosku ERPO. Oczywiście na każdy kwalifikuje się do takiej podwyżki. Analizujemy kto, kiedy i o co powinien wnioskować- bo opcji jest dużo.

Wyższa emerytura czy renta z ZUS w 2025 r. dzięki ERPO [co to, dla kogo i o co wnioskować?]

Emeryci i renciści mogą mieć wyższe świadczenia z ZUS, także w 2025 r. Prostym sposobem na to jest złożenie wniosku o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego, zatem złożenie do ZUSu wniosku ERPO.

Co to jest wniosek ERPO?

ERPO jest to wniosek o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego. Zatem wypełnij ten wniosek, jeżeli starasz się o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego: przyznanego przez ZUS czy przyznanego przez zagraniczną instytucję ubezpieczeniową państwa członkowskiego Unii Europejskiej (UE)/ Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) albo Wielkiej Brytanii lub państwa, z którym Polska zawarła umowę dwustronną o zabezpieczeniu społecznym.

Ważne

Jeśli masz ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, możesz zgłosić wniosek o przeliczenie wysokości świadczenia (wniosek ERPO). Oznacza to, że Twoje świadczenie może wzrosnąć. Podstawą prawną są przepisy art. 108 – 113 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS podaje: Emeryturę lub rentę możemy przeliczyć, jeśli:

  • przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia nie dysponowałeś wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które moglibyśmy uwzględnić przy obliczaniu Twojego świadczenia;
  • obecnie możesz udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, lub zarobki, jakie uzyskiwałeś po przyznaniu świadczenia;
  • po przyznaniu świadczenia pracowałeś lub opłacałeś składki na ubezpieczenie społeczne.

Możliwości przeliczenia różnią się w zależności od tego, według jakich zasad masz przyznane świadczenie, jednak najważniejsze jest to, że przeliczenie świadczenia następuje na Twój wniosek. Emeryturę lub rentę ZUS przeliczy od miesiąca, w którym złożysz wniosek. Jeśli okazałoby się, że po przeliczeniu przysługuje Ci niższe świadczenie, to nadal będziemy wypłacali Ci świadczenie w dotychczasowej wysokości.

Co podać we wniosku ERPO?

Oczywiście we wniosku ERPO należy podać podstawowe dane osobowe, tj. PESEL rodzaj, seria i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, imię, nazwisko, adres zamieszkania, jeśli Twój adres jest inny niż polski adres ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce / adres miejsca pobytu, adres do korespondencji. To ważne: we wniosku ERPO musisz podać dane dotyczące świadczenia, w sprawie którego składasz wniosek. Podaj rodzaj i numer sprawy oraz jednostkę ZUS, która wypłaca świadczenie. W przypadku świadczenia zagranicznego podaj rodzaj i numer sprawy oraz nazwę państwa i instytucji, która wydała decyzję. Dzięki temu ZUS będzie mógł odnieść się do dokumentacji, którą już posiada i dokonać kompleksowej analizy Twojego nowego wniosku.

Co zrobić żeby mieć wyższą emeryturę? O co wnioskować ERPO?

We wniosku ERPO możesz zawnioskować o:

  • ponowne obliczenie świadczenia z uwzględnieniem składek zapisanych na moim koncie po przyznaniu świadczenia
  • ponowne obliczenie świadczenia z zastosowaniem najkorzystniejszego średniego dalszego trwania życia
  • ponowne obliczenie świadczenia z uwzględnieniem przeliczonego kapitału początkowego
  • doliczenie okresów składkowych
  • ponowne obliczenie emerytury z FUS (dotyczy Cię to, jeśli jesteś kobietą i skończyłaś 65 lat, ale nie osiągnęłaś jeszcze wieku emerytalnego wyższego niż 65 lat, do którego przed 1 października 2017 r. przyznaliśmy Ci okresową emeryturę kapitałową)
  • przyjęcie do ponownego obliczenia świadczenia zarobków z 10 kolejnych lat kalendarzowych – wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym złożyłem wniosek o świadczenie/ ponowne obliczenie świadczenia, od roku do roku (tu musisz wskazać konkretny okres)
  • przyjęcie do ponownego obliczenia świadczenia zarobków z dowolnych 20 lat kalendarzowych wybranych z całego okresu mojego stażu pracy przypadających przed rokiem, w którym złożyłem ten wniosek, tj. lat: (musisz wskazać)
  • przyjęcie do obliczenia świadczenia wynagrodzenia minimalnego za okresy, w których pozostawałem w stosunku pracy, ale nie udokumentowałem zarobków za te okresy
  • doliczenie dodatkowego składnika wynagrodzenia należnego za okres, z którego zarobki przyjęto do obliczenia wysokości mojego świadczenia
  • obliczenie wysokości emerytury według nowych zasad (dotyczy Cię, jeśli urodziłeś się przed 1 stycznia 1949 r., masz ustalone prawo do emerytury według dotychczasowych zasad na wniosek złożony po 31 grudnia 2008 r. i po tym, jak ukończyłeś powszechny wiek emerytalny, kontynuowałeś ubezpieczenia emerytalne i rentowe)
  • uwzględnienie w podstawie wymiaru świadczenia zagranicznych okresów ubezpieczenia/zamieszkania w państwach członkowskich UE/EFTA albo w Wielkiej Brytanii lub w państwach, z którymi Polska zawarła umowy dwustronne o zabezpieczeniu społecznym
  • przyjęcie do obliczenia świadczenia przeciętnego wynagrodzenia za okresy, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 8 i 10 oraz ust. 2 pkt 6a, 6b i 8 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (okresy: [1] osadzenia w więzieniach lub innych miejscach odosobnienia po 1955 r. za działalność polityczną; [2] świadczenia pracy po 1956 r. na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych; [3] niewykonywania pracy lub pozbawienia możliwości wykonywania swojego zawodu przed 31 lipca 1990 r. na skutek represji politycznych; [4] internowania na podstawie art. 42 dekretu z 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym)
  • inny sposób ponownego obliczenia świadczenia (podaj sposób ponownego obliczenia świadczenia).

Na stronie internetowej ZUS można znaleźć szczegóły, ponieważ konkretnie jest opisanych kilka opcji:

  1. Przeliczenie emerytury ustalonej według starych zasad lub renty z tytułu niezdolności do pracy
  2. Kiedy ZUS może przeliczyć świadczenie, jeśli po jego przyznaniu nie byłeś aktywny zawodowo
  3. Kiedy ZUS możemy przeliczyć świadczenie, jeśli po jego przyznaniu byłeś aktywny zawodowo
  4. Przeliczenie emerytury przyznanej według nowych zasad.

Możliwości jest więc wiele a ZUS ma obowiązek Ci odpowiedzieć, warto więc spróbować.

Prawo
Wyższa emerytura czy renta z ZUS w 2025 r. dzięki ERPO [co to, dla kogo i o co wnioskować?]
26 kwi 2025

Emeryci i renciści mogą mieć wyższe świadczenia z ZUS, także w 2025 r. Prostym sposobem na to jest złożenie wniosku o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego, zatem złożenie do ZUSu wniosku ERPO. Oczywiście na każdy kwalifikuje się do takiej podwyżki. Analizujemy kto, kiedy i o co powinien wnioskować- bo opcji jest dużo.

Zasiłek pielęgnacyjny nadal dochodem w pomocy społecznej
25 kwi 2025

Zgodnie z aktualnymi przepisami ustawy zasiłek pielęgnacyjny stanowi dochód, który MOPS uwzględnia przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie nie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Tak wynika z odpowiedzi na petycję, która w tym roku wpłynęła do resortu rodziny.

W 2025 r. ZUS też zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to złożenie wniosku do 20 maja 2025 r.
25 kwi 2025

Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców – 20 maja 2025 r. to ostatni dzień na rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, musisz uwzględnić to rozliczenie w dokumentach za kwiecień.

Wybory papieża: 135 kardynałów wybierze następcę papieża Franciszka. Jak przebiega konklawe?
25 kwi 2025

135 kardynałów wybierze nowego papieża. Tak jak w 2013 r. Jak przebiega konklawe? Opowiada kardynał Rainer Maria Woelki, który uczestniczył w wyborze papieża Franciszka.

Czy była żona dziedziczy po byłym mężu i na odwrót?
25 kwi 2025

Jak rozwód wpływa na dziedziczenie po byłym małżonku? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym. Oto ważne przepisy!

Tysiąclecie Korony Polskiej: Warszawa, program na niedzielę, 27 kwietnia 2025 r.
26 kwi 2025

Obchody Tysiąclecia Korony Polskiej odbędą się już w niedzielę, 27 kwietnia 2025 r. Warszawa stanie się centrum ogólnopolskich obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. W programie wyjątkowe wydarzenie o charakterze historyczno-kulturowym, na które wstęp będzie całkowicie bezpłatny. Czeka nas dzień pełen emocji, edukacji, zabawy i dumy narodowej. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

Dodatek do renty: Przecież niepełnosprawność to nie wybór. Nikt nie wybiera sobie wieku, w którym zachoruje czy ulegnie wypadkowi
25 kwi 2025

Wciąż wpływają do rządu apele o szybkie wprowadzenie drugiego dodatku dla rencistów. Pierwszy otrzymują beneficjenci renty socjalnej. O podobny dodatek zabiegają renciści z tytułu niezdolności do pracy. W obu przypadkach nie chodzi o dodatek dla każdego rencisty. Musi on dodatkowo mieć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Ten wymóg powoduje, że pokrzywdzeni czują się często renciści nie dysponujący tym orzeczeniem – pokrzywdzenie wynika z tego, że nie mogą liczyć na istotne podwyżki renty zasadniczej (z wyjątkiem podwyżek okołoinflacyjnych).

Pogrzeb papieża Franciszka [Transmisja NA ŻYWO]
25 kwi 2025

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek, 21 kwietnia 2025 r. o godz. 7:35. Miał 88 lat. Przyczynami śmierci był udar mózgu i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. Trumna z ciałem papieża Franciszka wystawiona jest w bazylice Św. Piotra. Wierni mogą oddać mu hołd. O godz. 20:00 rozpocznie się obrzęd zamknięcia trumny przed sobotnią ceremonią pogrzebową.

Dyskryminacja cudzoziemców w warszawskim urzędzie? RPO żąda wyjaśnień
25 kwi 2025

Cudzoziemiec chciał zarejestrować auto, ale urząd odmówił przyjęcia go poza wyznaczonymi godzinami dla obcokrajowców. Rzecznik Praw Obywatelskich mówi wprost: to może być naruszenie zasad równego traktowania. RPO domaga się pilnych wyjaśnień i zmian w warszawskich urzędach.

Kamera monitoringu w szpitalu, w gabinecie zabiegowym. Nagrania przechowywane 3 miesiące. Krytyka płynie od RPO, UODO i NIK. MZ: pacjenci się nie skarżą i wzrosło ich bezpieczeństwo
26 kwi 2025

Od prawie dwóch lat zmienione przepisy ustawy o działalności leczniczej pozwalają kierownikom podmiotów leczniczych na szersze stosowanie monitoringu wizyjnego (kamery) w pomieszczeniach, w których udzielane są świadczenia zdrowotne. Zdaniem obywateli, a także Rzecznika Praw Obywatelskich te przepisy nadmiernie ingerują w prawo do prywatności i ochronę danych osobowych pacjentów. RPO Marcin Wiącek kieruje w tej sprawie pisma do ministra zdrowia. A ten odpisał, że przepisy są dobre, bo zwiększają bezpieczeństwo pacjentów. W najnowszym piśmie RPO argumentuje, że określenie przesłanek monitoringu w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych powinno znaleźć się w przepisach rangi ustawowej. Rzecznik wskazuje też niepokojącą praktykę stosowania kamer w gabinetach lekarskich i zabiegowych, co zauważyły też inne instytucje państwowe: Najwyższa Izba Kontroli i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...