Emeryci i renciści mogą mieć wyższe świadczenia z ZUS, także w 2025 r. Prostym sposobem na to jest złożenie wniosku o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego, zatem złożenie do ZUSu wniosku ERPO. Oczywiście na każdy kwalifikuje się do takiej podwyżki. Analizujemy kto, kiedy i o co powinien wnioskować- bo opcji jest dużo.
- Wyższa emerytura czy renta z ZUS w 2025 r. dzięki ERPO [co to, dla kogo i o co wnioskować?]
- Co to jest wniosek ERPO?
- Co podać we wniosku ERPO?
- Co zrobić żeby mieć wyższą emeryturę? O co wnioskować ERPO?
Wyższa emerytura czy renta z ZUS w 2025 r. dzięki ERPO [co to, dla kogo i o co wnioskować?]
Emeryci i renciści mogą mieć wyższe świadczenia z ZUS, także w 2025 r. Prostym sposobem na to jest złożenie wniosku o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego, zatem złożenie do ZUSu wniosku ERPO.
Co to jest wniosek ERPO?
ERPO jest to wniosek o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego. Zatem wypełnij ten wniosek, jeżeli starasz się o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego: przyznanego przez ZUS czy przyznanego przez zagraniczną instytucję ubezpieczeniową państwa członkowskiego Unii Europejskiej (UE)/ Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) albo Wielkiej Brytanii lub państwa, z którym Polska zawarła umowę dwustronną o zabezpieczeniu społecznym.
Jeśli masz ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, możesz zgłosić wniosek o przeliczenie wysokości świadczenia (wniosek ERPO). Oznacza to, że Twoje świadczenie może wzrosnąć. Podstawą prawną są przepisy art. 108 – 113 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
ZUS podaje: Emeryturę lub rentę możemy przeliczyć, jeśli:
- przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia nie dysponowałeś wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które moglibyśmy uwzględnić przy obliczaniu Twojego świadczenia;
- obecnie możesz udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, lub zarobki, jakie uzyskiwałeś po przyznaniu świadczenia;
- po przyznaniu świadczenia pracowałeś lub opłacałeś składki na ubezpieczenie społeczne.
Możliwości przeliczenia różnią się w zależności od tego, według jakich zasad masz przyznane świadczenie, jednak najważniejsze jest to, że przeliczenie świadczenia następuje na Twój wniosek. Emeryturę lub rentę ZUS przeliczy od miesiąca, w którym złożysz wniosek. Jeśli okazałoby się, że po przeliczeniu przysługuje Ci niższe świadczenie, to nadal będziemy wypłacali Ci świadczenie w dotychczasowej wysokości.
Co podać we wniosku ERPO?
Oczywiście we wniosku ERPO należy podać podstawowe dane osobowe, tj. PESEL rodzaj, seria i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, imię, nazwisko, adres zamieszkania, jeśli Twój adres jest inny niż polski adres ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce / adres miejsca pobytu, adres do korespondencji. To ważne: we wniosku ERPO musisz podać dane dotyczące świadczenia, w sprawie którego składasz wniosek. Podaj rodzaj i numer sprawy oraz jednostkę ZUS, która wypłaca świadczenie. W przypadku świadczenia zagranicznego podaj rodzaj i numer sprawy oraz nazwę państwa i instytucji, która wydała decyzję. Dzięki temu ZUS będzie mógł odnieść się do dokumentacji, którą już posiada i dokonać kompleksowej analizy Twojego nowego wniosku.
Co zrobić żeby mieć wyższą emeryturę? O co wnioskować ERPO?
We wniosku ERPO możesz zawnioskować o:
- ponowne obliczenie świadczenia z uwzględnieniem składek zapisanych na moim koncie po przyznaniu świadczenia
- ponowne obliczenie świadczenia z zastosowaniem najkorzystniejszego średniego dalszego trwania życia
- ponowne obliczenie świadczenia z uwzględnieniem przeliczonego kapitału początkowego
- doliczenie okresów składkowych
- ponowne obliczenie emerytury z FUS (dotyczy Cię to, jeśli jesteś kobietą i skończyłaś 65 lat, ale nie osiągnęłaś jeszcze wieku emerytalnego wyższego niż 65 lat, do którego przed 1 października 2017 r. przyznaliśmy Ci okresową emeryturę kapitałową)
- przyjęcie do ponownego obliczenia świadczenia zarobków z 10 kolejnych lat kalendarzowych – wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym złożyłem wniosek o świadczenie/ ponowne obliczenie świadczenia, od roku do roku (tu musisz wskazać konkretny okres)
- przyjęcie do ponownego obliczenia świadczenia zarobków z dowolnych 20 lat kalendarzowych wybranych z całego okresu mojego stażu pracy przypadających przed rokiem, w którym złożyłem ten wniosek, tj. lat: (musisz wskazać)
- przyjęcie do obliczenia świadczenia wynagrodzenia minimalnego za okresy, w których pozostawałem w stosunku pracy, ale nie udokumentowałem zarobków za te okresy
- doliczenie dodatkowego składnika wynagrodzenia należnego za okres, z którego zarobki przyjęto do obliczenia wysokości mojego świadczenia
- obliczenie wysokości emerytury według nowych zasad (dotyczy Cię, jeśli urodziłeś się przed 1 stycznia 1949 r., masz ustalone prawo do emerytury według dotychczasowych zasad na wniosek złożony po 31 grudnia 2008 r. i po tym, jak ukończyłeś powszechny wiek emerytalny, kontynuowałeś ubezpieczenia emerytalne i rentowe)
- uwzględnienie w podstawie wymiaru świadczenia zagranicznych okresów ubezpieczenia/zamieszkania w państwach członkowskich UE/EFTA albo w Wielkiej Brytanii lub w państwach, z którymi Polska zawarła umowy dwustronne o zabezpieczeniu społecznym
- przyjęcie do obliczenia świadczenia przeciętnego wynagrodzenia za okresy, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 8 i 10 oraz ust. 2 pkt 6a, 6b i 8 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (okresy: [1] osadzenia w więzieniach lub innych miejscach odosobnienia po 1955 r. za działalność polityczną; [2] świadczenia pracy po 1956 r. na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych; [3] niewykonywania pracy lub pozbawienia możliwości wykonywania swojego zawodu przed 31 lipca 1990 r. na skutek represji politycznych; [4] internowania na podstawie art. 42 dekretu z 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym)
- inny sposób ponownego obliczenia świadczenia (podaj sposób ponownego obliczenia świadczenia).
Na stronie internetowej ZUS można znaleźć szczegóły, ponieważ konkretnie jest opisanych kilka opcji:
- Przeliczenie emerytury ustalonej według starych zasad lub renty z tytułu niezdolności do pracy
- Kiedy ZUS może przeliczyć świadczenie, jeśli po jego przyznaniu nie byłeś aktywny zawodowo
- Kiedy ZUS możemy przeliczyć świadczenie, jeśli po jego przyznaniu byłeś aktywny zawodowo
- Przeliczenie emerytury przyznanej według nowych zasad.
Możliwości jest więc wiele a ZUS ma obowiązek Ci odpowiedzieć, warto więc spróbować.
Art. 108 – 113 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.