Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?
REKLAMA
REKLAMA
- Ile wynosi najniższa, a ile najwyższa emerytura?
- Od czego zależy wysokość otrzymywanej emerytury?
- Przeliczenie emerytury tylko w wyjątkowych sytuacjach
Ile wynosi najniższa, a ile najwyższa emerytura?
Jeśli chodzi o emeryturę najwyższą, to w skali kraju rekordzistą jest Zabrzanin, który otrzymuje co miesiąc 48,6 tys. zł. Na emeryturę przeszedł w wieku 86 lat. Najniższa wypłata, czyli 1 grosz, dotyczy mieszkańca Ostrowa Wlkp., który w swoim życiu przepracował trzy dni.
REKLAMA
Od czego zależy wysokość otrzymywanej emerytury?
REKLAMA
„Na wysokość emerytury znacząco wpływa staż pracy. Im więcej odłożonych składek i im późniejsze przejście na emeryturę, tym wyższe świadczenie. Każdy rok przepracowany po osiągnięciu wieku emerytalnego podwyższa świadczenie – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
W praktyce wyliczenie emerytury polega na podzieleniu kapitał emerytalnego przez przeciętne dalsze trwanie życia. Im większy licznik i mniejszy mianownik, tym korzystniejsza wysokość emerytury.
Jak informuje ZUS, kwotę gwarantowaną minimalnej emerytury może otrzymać kobieta, która pracowała minimum prze 20 a mężczyzna przez 25 lat. Ponadto, na wysokość emerytury znacząco wpływa waloryzacja składek i kapitału początkowego.
Przeliczenie emerytury tylko w wyjątkowych sytuacjach
REKLAMA
ZUS nie zawsze ponownie przeliczy wysokość emerytury. Można o to zawnioskować wtedy, gdy po osiągnięciu wieku emerytalnego, kontynuowaniu pracy i odprowadzaniu składki do ZUS, dostarczymy nowe dokumenty, potwierdzające zatrudnienie, które nie były wcześniej uwzględnione podczas wyliczenia kwoty emerytury.
Warto pamiętać, iż przepisy emerytalne są dość skomplikowane, a sama decyzja o momencie przejścia na emeryturę nie zawsze należy do najłatwiejszych. „Osoby, które noszą się z zamiarem przejścia na emeryturę zachęcam do skorzystania z porad doradców emerytalnych w naszych placówkach, którzy udzielą szczegółowych informacji oraz wyjaśnią ewentualne wątpliwości” – przekonuje Kowalska-Matis.
Źródło: Infor.pl, ZUS
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat