Kiedy zgłaszać wniosek o wyższą emeryturę?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawa wymiaru emerytury
Podstawę wymiaru emerytury stanowi przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę.
REKLAMA
Jeśli wnioskodawca w ciągu 20 lat poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłosił wniosek o emeryturę, pobierał przez więcej niż 10 lat zasiłek przedemerytalny, podstawę wymiaru emerytury stanowi przeciętna podstawa składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zainteresowany nabył prawo do tego zasiłku.
Kiedy wyższa emerytura?
REKLAMA
Emeryt, który chce mieć wyższą emeryturę może wystąpić z wnioskiem do ZUS o ponowne przeliczenie emerytury. Może się bowiem okazać, że ubezpieczony nie udokumentował wcześniej wszystkich okresów wykonywanej pracy i nie zostały one uwzględnione przy obliczaniu wysokości świadczenia. Jeśli więc znajdzie dokumenty, które potwierdzą jego zatrudnienie może złożyć wniosek o doliczenie tego okresu.
Kolejnym przypadkiem uzasadniającym złożenie wniosku o podwyższenie emerytury jest doliczenie lat zerowych. Polega to na tym, że jeżeli nie można ustalić podstawy wymiaru składek w okresie pozostawania w stosunku pracy wskazanym do ustalenia podstawy wymiaru emerytury, za podstawę wymiaru składek przyjmuje się kwotę obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia pracowników, proporcjonalnie do okresu podlegania ubezpieczeniu i wymiaru czasu pracy.
Zobacz: Doliczenie lat zerowych do emerytury
Osobie uprawnionej do pobierania świadczenia emerytalnego przysługuje prawo wystąpienia z wnioskiem o doliczenie okresu zatrudnienia do stażu pracy oraz prawo wystąpienia z wnioskiem o ponowne ustalenie podstawy wymiaru świadczenia.
Wniosek
Należy wyjaśnić, że wniosek o wyższą emeryturę wiąże się z doliczeniem przez ZUS okresów zatrudnienia. Następuje to zawsze na wniosek emeryta zgłoszony w placówce ZUS, która wypłaca świadczenie. Do takiego wniosku dołącza się dokument potwierdzający te okresy, tj. świadectwo pracy lub zaświadczenie pracodawcy.
Kiedy złożyć wniosek?
REKLAMA
Zgodnie z przepisami ponowne ustalenie wysokości emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, poprzez doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w wymiarze świadczenia okresów składkowych lub nieskładkowych, następuje na wniosek zgłoszony nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego, jeżeli emeryt lub rencista pozostaje w ubezpieczeniu, chyba że w kwartale kalendarzowym ustało ubezpieczenie.
Wniosków o przeliczenie świadczenia ze względu na nowe okresy składkowe nie można więc składać częściej niż raz na kwartał. Kwartał należy rozumieć jako trzy kolejne miesiące danego roku.
W przypadku gdy zatrudnienie trwało do grudnia, to pierwszy wniosek może zostać złożony w styczniu następnego roku kalendarzowego.
Zobacz serwis: Wysokość emerytury
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat