Doliczenie do emerytury czasu choroby
REKLAMA
REKLAMA
Podstawa wymiaru emerytury
Podstawę wymiaru emerytury stanowi przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę.
REKLAMA
Jeśli wnioskodawca w ciągu 20 lat poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłosił wniosek o emeryturę, pobierał przez więcej niż 10 lat zasiłek przedemerytalny, podstawę wymiaru emerytury stanowi przeciętna podstawa składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zainteresowany nabył prawo do tego zasiłku.
Okresy nieskładkowe
Na wysokość emerytury wpływa długość okresu nieskaładkowego. Przepisy uznają za okres nieskładkowy m.in. okres pobierania:
- wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy,
- zasiłków z ubezpieczenia społecznego: chorobowego lub opiekuńczego,
- świadczenia rehabilitacyjnego,
- renty chorobowej po ustaniu zatrudnienia w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie lub po ustaniu obowiązku ubezpieczenia społecznego z innego tytułu,
- zasiłku przedemerytalnego i świadczenia przedemerytalnego,
- udokumentowanej niezdolności do pracy, za które wypłacone zostały z Funduszu Pracy: zasiłki dla bezrobotnych, zasiłki szkoleniowe lub stypendia.
Zobacz: Zgłoszenie wniosku o emeryturę powszechną
Obliczanie emerytury
Wysokość emerytury jest obliczana według wzoru:
Emerytura = 24% kwoty bazowej + (okresy składkowe x 1,3% podstawy) + (okresy nieskładkowe × 0,7% podstawy)
Należy przy tym wyjaśnić, że okresy nieskładkowe są uwzględniane w rozmiarze nie większym niż 1/3 posiadanych okresów składkowych. Każdy zaś rok okresów nieskładkowych zwiększa emeryturę o 0,7% podstawy wymiaru.
Doliczenie czasu choroby
REKLAMA
Przepisy pozwalają na ponowne ustalenie wcześniej przyznanej emerytury i doliczenie do niej okresów nieskładkowych. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy osoba, pobierająca emeryturę nadal pracuje i w tym okresie przebywała na zwolnieniu lekarskim.
Ponowne ustalenie wysokości emerytury poprzez doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w wymiarze świadczenia okresów nieskładkowych (czas choroby), następuje na wniosek zainteresowanego. Musi być on zgłoszony nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego, jeżeli emeryt pozostaje w ubezpieczeniu, chyba że w kwartale kalendarzowym ustało ubezpieczenie.
Zobacz serwis: Emerytury
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat