REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość emerytury Vademecum

Ewa Ryś
Do podstawy wymiaru emerytury dolicza się inne składniki przysługujące ubezpieczonemu, na przykład kwoty zasiłków chorobowych czy wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy.
Do podstawy wymiaru emerytury dolicza się inne składniki przysługujące ubezpieczonemu, na przykład kwoty zasiłków chorobowych czy wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy.

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość emerytury zależy od trzech wartości: wysokości podstawy wymiaru, uwzględnionego okresu składkowego i nieskładkowego oraz wysokości kwoty bazowej.

Co wpływa na wysokość emerytury

Emerytura wynosi:

REKLAMA

  • 24 proc. kwoty bazowej oraz
  • po 1,3 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych,
  • po 0,7 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych.

REKLAMA

Wysokość emerytury zależy od części socjalnej świadczenia, czyli od 24 proc. kwoty bazowej oraz od części indywidualnej, która uwzględnia okresy ubezpieczenia składkowe, jak i nieskładkowe. Na część indywidualną składają się również dochody z określonego okresu ubezpieczenia czyli tzw. podstawa wymiaru emerytury.

Podstawę wymiaru emerytury stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne lub na ubezpieczenie emerytalne z okresu kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę. Osoba ubiegająca się o emeryturę może również wskazać do ustalenia podstawy wymiaru emerytury przeciętną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne z okresu 20 lat kalendarzowych dowolnie wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu. Ponadto do podstawy wymiaru emerytury dolicza się inne składniki przysługujące ubezpieczonemu, na przykład kwoty zasiłków chorobowych czy wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy.

Zobacz także: Jak ustalić wysokość emerytury

Kwota bazowa wyraża część socjalną emerytury. Kwota bazowa wynosi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Kwota bazowa jest ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku kalendarzowego. Wysokość kwoty bazowej ogłasza w formie komunikatu Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Czym jest kwota bazowa i jakie ma znaczenie dla emeryta

Istnieje możliwość przyjmowania do ustalenia podstawy wymiaru emerytury kwoty minimalnego wynagrodzenia. Dzieje się to wtedy, kiedy nie jest możliwe ustalenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. W takim przypadku za podstawę wymiaru składek przyjmuje się kwotę obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia pracowników. Zasada ta dotyczy tylko osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę

Zobacz także: Minimalne wynagrodzenie a wysokość emerytur

REKLAMA

Na wysokość emerytury mają również wpływ okresy składkowe i nieskładkowe. Okresy składkowe są to okresy aktywności zawodowej uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury oraz do ustalenia jej wysokości. Okresy składkowe to okresy opłacania składek (na ubezpieczenie społeczne - do 31 grudnia 1998 roku, na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - od 1 stycznia 1999 roku) oraz okresy, za które nie było obowiązku opłacania składki (przypadające przed 15 listopada 1991 roku). Do okresów składkowych zaliczymy między innymi: okresy zatrudnienia na umowę o pracę, okresy czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresy jej równorzędne, okresy działalności kombatanckiej, działalności równorzędnej z tą działalnością, okresy pełnionej w Polsce służby w Policji, w Służbie Granicznej, czy też okresy pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Okresy nieskładkowe są to natomiast okresy, za które nie zostały opłacone składki, które jednak z uwagi na ich specyficzny charakter podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu prawa do emerytury oraz jej wysokości. Do okresów nieskładkowych, które wpływają na wysokość emerytury należą między innymi okresy :

  • pobierania: wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłków z ubezpieczenia społecznego: chorobowego lub opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego,
  • pobierania renty chorobowej,
  • urlopu bezpłatnego oraz przerw w zatrudnieniu w razie nieudzielenia urlopu bezpłatnego małżonkom pracowników skierowanych do pracy w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i w innych misjach specjalnych za granicą, w instytutach, ośrodkach informacji i kultury za granicą,
  • nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki,
  • studiów doktoranckich i aspirantury naukowej,
  • asystenckich studiów przygotowawczych,
  • pobierania zasiłku przedemerytalnego i świadczenia przedemerytalnego.

Zobacz także: Jakie okresy nieskładkowe decydują o wysokości emerytury

Waloryzacja emerytury

Prawo przewiduje coroczną waloryzację świadczeń emerytalnych. Emerytury podlegają corocznie waloryzacji od dnia 1 marca. Od 2012 roku nastąpiła zmiana sposobu przeprowadzania waloryzacji emerytur. Zgodnie z zapowiedziami zmiana ma być ograniczona czasowo, co oznacza że po paru latach nastąpi powrót do dawnego sposobu przeprowadzania waloryzacji. Dotychczas waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Obecnie wprowadzona zostanie waloryzacja kwotowa, co oznacza, że wszystkie świadczenia zostanę zwiększone o jednakową kwotę.

Waloryzacja świadczeń emerytalnych jest przeprowadzana z urzędu przez ZUS, bez konieczności składania wniosku. Waloryzacja obejmuje świadczenia emerytalne przyznane przed dniem określonym w ustawie jako termin waloryzacji, czyli przed dniem 1 marca, czyli świadczenia przyznane na wniosek zgłoszony najpóźniej w lutym, do których warunki zostały spełnione nie później niż w ostatnim dniu tego miesiąca.

Zobacz także: Jak odbywa się waloryzacja emerytur

Zobacz także: Co jaki czas odbywa się waloryzacja emerytur

Sposoby na podwyższenie emerytury

Istnieje kilka sposobów na zwiększenie emerytury. Jednym z nich jest możliwość dorabiania sobie na emeryturze Należy jednak uważać, ponieważ prawo do emerytury ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Osiągnięcie przychodu w wysokości przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wyższej jednak niż 130 proc. tego wynagrodzenia powoduje zaś zmniejszenie wysokości emerytury.

Zobacz także: Dorabianie na emeryturze, jako sposób podwyższenia emerytury

Waloryzacja emerytur jest najpewniejszym sposobem wzrostu świadczenia emerytalnego. Odbywa się ona co roku z dniem 1 marca. Co ważne emeryt nie musi składać żadnego wniosku, aby jego świadczenie zostało podwyższone, waloryzacja bowiem dokonuje się z urzędu.

Zobacz także: Waloryzacja jako sposób podwyższenia emerytury

Przeliczenie podstawy wymiaru emerytury z uwzględnieniem nowej kwoty bazowej, która od 1 marca 2009 r. wynosi 2578,26 zł - może mieć zastosowanie wyłącznie w przypadku osób, które po przejściu na emeryturę pracowały i do tego przeliczenia wskażą zarobki osiągnięte po przyznaniu świadczenia.

Istnieje również możliwość przeliczenia podstawy wymiaru emerytur o nową kwotę bazową. W takim przypadku należy wskazać zarobki z 10 kolejnych lat kalendarzowych, wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających rok, w którym zgłoszono wniosek o przeliczenie, lub z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych.

Zobacz także: Ponowne przeliczenie emerytury z nową kwotą bazową

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA