Wcześniejsza emerytura dla 60-letnich mężczyzn
REKLAMA
REKLAMA
Na podstawie nowelizacji przepisów ustawy emerytalnej, która zaczęła obowiązywać od 8 maja 2008 roku na wcześniejszą emeryturę moga przechodzić mężczyźni urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 r., po ukończeniu wieku 60 lat i legitymujący się co najmniej 35-letnim okresem składkowym i nieskładkowym - bez konieczności - tak jak to było dotychczas – posiadania całkowitej niezdolności do pracy.
REKLAMA
Jednakże, aby otrzymać prawo do wcześniejszej emerytury - oprócz warunków dotyczących wieku i stażu pracy - muszą być spełnione również inne warunki, takie jak:
- ostatnim tytułem ubezpieczenia przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę musi być ubezpieczenie z tytułu pozostawania stosunku pracy,
- w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu należy posiadać co najmniej 6 miesięczny okres pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym.
Spełnienia tych dwóch ostatnich warunków, nie wymaga się od mężczyzny który udowodni, że przez cały wymagany na prawo do emerytury okres tj. przez 35 lat był pracownikiem.
REKLAMA
Z przekazanych informacji wynika, że pan nie posiada 35-letniego okresu pracy na etacie - jako pracownik. W pana zatem przypadku muszą być spełnione te dwa ostatnie warunki. Warunek pozostawania ostatnio w ubezpieczeniu pracowniczym spełnia pan - ponieważ od 1.03.2008 r. podjął pan pracę na etacie. Natomiast warunek posiadania co najmniej 6 miesięcznego okresu pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym spełni pan z końcem sierpnia 2008 r. i dopiero wówczas może pan ubiegać się o przyznanie wcześniejszej emerytury. Dodam również, że aby otrzymać prawo do emerytury nie musi pan rezygnować z prowadzenia działalności gospodarczej.
Musi pan jednak pamiętać o tym, żeby pozostawać w stosunku pracy co najmniej w dniu poprzedzającym zgłoszenie wniosku o emeryturę. Oznacza to, że nie może pan rozwiązać stosunku pracy i po upływie np. 2 dni od rozwiązania tego stosunku zgłosić wniosku o emeryturę, gdyż w takim przypadku ostatnio przed zgłoszeniem wniosku nie będzie pan pracownikiem - lecz osobą prowadzącą działalność gospodarczą.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat