Emerytura pracownika portu morskiego
REKLAMA
REKLAMA
Przez port morski rozumie się morski port handlowy oraz przedsiębiorstwa pomocnicze działające na rzecz tych portów. Osoby wykonujące pracę w szczególnych warunkach w tych portach nabywają prawo do emerytury, jeżeli ukończą 55 lat (w czasie wykonywania tych prac albo zatrudnienia, do którego skierował pracownika lekarz). Poza wiekiem pracownik powinien legitymować się odpowiednim okresem zatrudnienia, w tym co najmniej 15 lat pracy w porcie morskich.
REKLAMA
Zobacz serwis: Pracownik
Przejście na emeryturę po ukończeniu 55 lat dotyczy pracowników zatrudnionych na następujących stanowiskach:
- Sztauera;
- Trymera;
- Robotnika składowego przeładunków morskich;
- Robotnika oczyszczania i obsługi statków;
- Operatora urządzeń przeładunkowych;
- Operatora przeładunkowego portowego sprzętu zmechanizowanego;
- Dźwigowego przeładunkowych urządzeń portowych;
- Pracownika wykonującego prace objęte skróconym czasem pracy z tytułu warunków szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.
Pracownicy portów morskich wykonują pracę w szczególnych warunkach. To właśnie dzięki temu mają prawo wcześniej, niż niektóre grupy zawodowe, przejść na emeryturę. Praca w takich warunkach może spowodować nawet trwałe uszkodzenie stanu zdrowia, a zagrożenie rośnie wraz z wiekiem pracownika. Jest to spowodowane tym, że praca w szczególnych warunkach wiąże się z pewnymi czynnikami ryzyka, które przyspieszają naturalny proces utraty sił.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat