Obecnie z emerytury pracowniczej mogą skorzystać kobiety, które posiadają 30-letni okres składkowy i nieskładkowy. Nie wymaga się od nich aby były uznane przez orzecznika ZUS jako niezdolne do pracy. Mężczyźni z wcześniejszej emerytury pracowniczej mogą skorzystać po ukończeniu 60 lat, jeśli posiadają co najmniej 35 lat okresów składkowych i nieskładkowych. W odróżnieniu od kobiet muszą oni zastać uznani za niezdolnych do pracy.
Trybunał Konstytucyjny orzekł w wyroku z 23 października 2007 r., że taka regulacja jest niezgodna z Konstytucją. Niezgodne z Konstytucją RP jest nie przyznanie prawa do wcześniejszej emerytury mężczyźnie, który osiągnął wiek 60 lat i ma co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy. Trybunał uznał, że przepis ten, utraci moc obowiązującą po dwunastu miesiącach od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Obecnie obowiązujące przepisy musiały zostać dostosowane do zmiany. Sejm i Senat przyjął zmianę ustawy, a Prezydent ją podpisał.
Z dniem 8 maja 2008 r. mężczyźni, którzy ukończyli 60 lat i posiadają 35 letni okres składkowy i nieskładkowy, mają prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej.
Zmiana ustawy nie będzie dotyczyła pozostałych warunków wymaganych do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej.
Kogo obejmą nowe regulacje
Z prawa do wcześniejszej emerytury na podstawie znowelizowanych przepisów skorzystają mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. W praktyce z takiego prawa skorzystają mężczyźni urodzeni w latach 1943-1948, gdyż urodzeni przed 1943 r. osiągnęli już powszechny wiek emerytalny - 65 lat.
Mężczyźni urodzeni w latach 1949-1968 nadal nie będą mogli uzyskać wcześniejszej emerytury pracowniczej, pomimo udowodnienia 35-letniego okresu składkowego i nieskładkowego. Do końca 2008 roku nie ukończą bowiem wymaganych 60 lat.
Mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. nie muszą spełniać wszystkich wymaganych do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej warunków do 31 grudnia 2008 r.
Gdy toczy się postępowanie sądowe
Po wydaniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku wielu mężczyzn złożyło wniosek o przyznanie emerytury pracowniczej, nie czekając na zmianę przepisów. ZUS, stosując aktualnie obowiązujące przepisy, wydawał decyzje odmowne.
Jeśli osoba, która otrzymała z ZUS decyzję odmowną decyzję po wejściu w życie nowelizacji ustawy emerytalnej, będzie musiała ponownie złożyć do ZUS wniosek o emeryturę. Wniosek można złożyć w każdym czasie, ale najlepiej zrobić to w maju, kiedy przepisy wejdą w życie. ZUS przyzna emeryturę już za maj 2008 r.
W przypadku osób, które odwołały się od niekorzystnej decyzji ZUS do sądu i których odwołanie nie zostało jeszcze rozstrzygnięte, będą musiały podjąć decyzję. Albo dalej będą kontynuowały postępowanie sądowe, albo wycofają sprawę z sądu. W pierwszej opcji mężczyźni mogą liczyć na to, że sąd wyda orzeczenie na podstawie nowych przepisów, ale może się to znacznie przeciągnąć w czasie. W przypadku wyboru drugiej opcji . Z drugiej strony sąd może umorzy postępowanie i przekaże akta rentowe do ZUS. Po przekazaniu tych akt będzie możliwe ponowne rozpatrzenie sprawy przez ZUS. Mężczyzna będzie musiał ponownie złożyć wniosek.