REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury dla 60 latków już od 8 maja

Ewa Karaś
Ewa Ryś

REKLAMA

REKLAMA

Od dawna oczekiwane emerytury dla 60 letnich mężczyzn stały się w końcu realne. Od 8 maja 2008 roku zaczęły obowiązywać przepisy umożliwiające uzyskanie wcześniejszej emerytury pracowniczej 60-letnim mężczyznom posiadającym co najmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy.

REKLAMA

Obecnie z emerytury pracowniczej mogą skorzystać kobiety, które posiadają 30-letni okres składkowy i nieskładkowy. Nie wymaga się od nich aby były uznane przez orzecznika ZUS jako niezdolne do pracy. Mężczyźni z wcześniejszej emerytury pracowniczej mogą skorzystać po ukończeniu 60 lat, jeśli posiadają co najmniej 35 lat okresów składkowych i nieskładkowych. W odróżnieniu od kobiet muszą oni zastać uznani za niezdolnych do pracy.

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny orzekł w wyroku z 23 października 2007 r., że taka regulacja jest niezgodna z Konstytucją. Niezgodne z Konstytucją RP jest nie przyznanie prawa do wcześniejszej emerytury mężczyźnie, który osiągnął wiek 60 lat i ma co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy. Trybunał uznał, że przepis ten, utraci moc obowiązującą po dwunastu miesiącach od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Obecnie obowiązujące przepisy musiały zostać dostosowane do zmiany. Sejm i Senat przyjął zmianę ustawy, a Prezydent ją podpisał.

Z dniem 8 maja 2008 r. mężczyźni, którzy ukończyli 60 lat i posiadają 35 letni okres składkowy i nieskładkowy, mają prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej.

Zmiana ustawy nie będzie dotyczyła pozostałych warunków wymaganych do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej.

Kogo obejmą nowe regulacje

Z prawa do wcześniejszej emerytury na podstawie znowelizowanych przepisów skorzystają mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. W praktyce z takiego prawa skorzystają mężczyźni urodzeni w latach 1943-1948, gdyż urodzeni przed 1943 r. osiągnęli już powszechny wiek emerytalny - 65 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mężczyźni urodzeni w latach 1949-1968 nadal nie będą mogli uzyskać wcześniejszej emerytury pracowniczej, pomimo udowodnienia 35-letniego okresu składkowego i nieskładkowego. Do końca 2008 roku nie ukończą bowiem wymaganych 60 lat.

Mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. nie muszą spełniać wszystkich wymaganych do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej warunków do 31 grudnia 2008 r.

Gdy toczy się postępowanie sądowe

Po wydaniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku wielu mężczyzn złożyło wniosek o przyznanie emerytury pracowniczej, nie czekając na zmianę przepisów. ZUS, stosując aktualnie obowiązujące przepisy, wydawał decyzje odmowne.

REKLAMA

Jeśli osoba, która otrzymała z ZUS decyzję odmowną decyzję po wejściu w życie nowelizacji ustawy emerytalnej, będzie musiała ponownie złożyć do ZUS wniosek o emeryturę. Wniosek można złożyć w każdym czasie, ale najlepiej zrobić to w maju, kiedy przepisy wejdą w życie. ZUS przyzna emeryturę już za maj 2008 r.

W przypadku osób, które odwołały się od niekorzystnej decyzji ZUS do sądu i których odwołanie nie zostało jeszcze rozstrzygnięte, będą musiały podjąć decyzję. Albo dalej będą kontynuowały postępowanie sądowe, albo wycofają sprawę z sądu. W pierwszej opcji mężczyźni mogą liczyć na to, że sąd wyda orzeczenie na podstawie nowych przepisów, ale może się to znacznie przeciągnąć w czasie. W przypadku wyboru drugiej opcji . Z drugiej strony sąd może umorzy postępowanie i przekaże akta rentowe do ZUS. Po przekazaniu tych akt będzie możliwe ponowne rozpatrzenie sprawy przez ZUS. Mężczyzna będzie musiał ponownie złożyć wniosek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pacjent ze znaczną niepełnosprawnością. Jak zadbać o swoje prawa?

Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym mają prawo do świadczeń z NFZ poza kolejnością. Co robić, gdy placówka nie respektuje tych przepisów? Ministerstwo Zdrowia odpowiada na ważną interpelację.

FUS: Niby jest stabilnie, ale tendencje są deficytowe. ZUS przedstawił prognozę na lata 2025-2029

W Polsce zmienia się struktura osób pracujących i tych, które zakończyły aktywność zawodową w związku z przejściem na emeryturę lub pobieraniem innych świadczeń. Powoduje to, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wykazuje tendencje deficytowe, chociaż pozostaje stabilny – wynika z przedstawionej przez ZUS prognozy funduszu na lata 2025-2029.

Uzupełniający urlop macierzyński. Jaka będzie treść wniosku o urlop i jakie trzeba będzie dołączyć załączniki

Będzie nowe rozporządzenie regulujące kwestie dotyczące uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem. Wiadomo już, co będzie musiał zawierać wniosek o uzupełniający urlop macierzyński i jakie załączniki trzeba będzie dołączyć do wniosku.

Czy rozróżniasz: mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny. Czym są i jakie mają funkcje?

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniało w komunikacie, jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy mDowodem, e-dowodem, dowodem osobistym, dowodem cyfrowym i dowodem elektronicznym. Wskazało też jakie funkcje pełnią te dokumenty.

REKLAMA

1000 zł netto na dziecko. Bez kryterium dochodowego. Dla studentów, bezrobotnych i rodziców niepłacących składek chorobowych

Również osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji zawodowej mogą liczyć na pomoc państwa w wychowaniu dzieci. Mowa np. o rodzicach będących studentami czy osobami bezrobotnymi. Mają oni prawo do szczególnego świadczenia w wysokości 1000 zł netto miesięcznie.

Potencjał seniorów na rynku pracy – jak go efektywnie wykorzystać?

Starzejące się społeczeństwo stawia przed rynkiem pracy wyzwania związane z rosnącą liczbą seniorów i mniejszą liczbą pracujących w wieku produkcyjnym. Aktywizacja zawodowa osób starszych nie tylko wykorzystuje ich potencjał, ale także wspiera budowanie bardziej zrównoważonego i inkluzyjnego społeczeństwa.

Dodatek specjalny nie przysługuje za zadania powtarzalne i przewidywalne

Pracownicy samorządowi mają prawo do dodatku specjalnego w razie okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Urzędnikom nie można przyznawać tego dodatku na długi okres za zadania powtarzalne i przewidywalne.

Posiłki i zasiłki na żywność z MOPS. W 2025 r. nowe kryteria

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły kryteria dochodowe w pomocy społecznej, co wpływa również na wsparcie w ramach programu „Posiłek w domu i w szkole”. Ile wynoszą aktualne progi? Kto może ubiegać się o świadczenia?

REKLAMA

Jesienne ferie w szkołach. Do MEN trafiają postulaty, których nie można ignorować. Trzeba się przyjrzeć organizacji roku szkolnego

Organizacja roku szkolnego nie zmieniła się od lat. Zimowa i wiosenna przerwa świąteczna, a do tego ferie zimowe i wakacje. Czy to się zmieni? Mówi się o trzech semestrach i dodatkowych feriach jesiennych.

ZUS: prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029: saldo roczne FUS jest ujemne. Co wpływa na sytuację finansową FUS?

ZUS: prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029: saldo roczne FUS jest ujemne. Co wpływa na sytuację finansową FUS? ZUS poinformował, że w latach 2025–2029 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) pozostaje stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe. Dlaczego?

REKLAMA