Wcześniejsza emerytura pracownicza

Ewa Karaś
rozwiń więcej
Ewa Ryś
rozwiń więcej
inforCMS
Uzyskanie wcześniejszej emerytury dotyczy szczególnie osób urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 roku. Osoby urodzone w latach 1949-1968 mogą w niektórych przypadkach uzyskać świadczenie emerytalne, ale tylko po spełnieniu dodatkowych warunków.

Emerytura pracownicza

Emerytura pracownicza jest świadczeniem, które przysługuje bez względu na rodzaj wykonywanej pracy. Kobieta może przejść na emeryturę pracowniczą, jeśli ukończy 55 lat i posiada co najmniej 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Z możliwości takiej może przejść także kobieta, gdy ma 20 lat stażu emerytalnego i została uznana za całkowicie niezdolną do pracy. Mężczyzna, aby mógł skorzystać z emerytury pracowniczej musi ukończyć 60 lat i udowodnić co najmniej 25 letni staż emerytalny oraz zostać uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nie przyznanie prawa do emerytury mężczyznom, którzy osiągnęli 60 lat i mają co najmniej 35 letni okres składkowy i nieskładkowy jest niezgodne z Konstytucją. Ustawodawca ma dwanaście miesięcy na zmianę prawa. Obecnie projekt znajduje się w Senacie.

Warunki otrzymania emerytury

Warunkiem niezbędnym do skorzystania z wcześniejszej emerytury jest pozostawanie w ubezpieczeniu z tytułu stosunku pracy, przed wystąpieniem o emeryturę. Noe oznacza to, że trzeba być ubezpieczonym przed z tego tytułu bezpośrednio przed złożeniem wniosku. Pomiędzy rozwiązaniem stosunku pracy, a wystąpieniem o emerytce można przebywać na przykład na rencie. Warunkiem jest, aby w tym czasie osoba nie podlegała ubezpieczeniu z tytułu innego niż stosunek pracy. Osoby, które podlegały ubezpieczeniu z tytułu np. prowadzenia działalności pozarolniczej lub wykonywania umowy zlecenia, nie mogą skorzystać z emerytury pracowniczej.

Ważne: Nie jest przeszkoda w uzyskaniu emerytury pracowniczej podleganie ubezpieczeniu z innego tytułu niż stosunek pracy już po zgłoszeniu wniosku o emeryturę. Nie ma znaczenia czy emerytura została już przyznana.

Kolejnym warunkiem wymaganym do otrzymania emerytury pracowniczej jest wymóg pozostawania w ubezpieczeniu społecznym z tytułu stosunku pracy przez co najmniej 6 miesięcy, w ciągu 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniom. Warunek ten nie dotyczy osób, które w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę:

  • są uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy lub
  • przez cały wymagany okres (20,25,30 lat) pozostawały w ubezpieczeniu pracowniczym

Do okresu 24 miesięcy pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym zalicza się okresy:

  • wykonywania pracy
  • pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy
  • pobierania świadczeń pieniężnych na wypadek choroby i macierzyństwa

Do okresu pozostawania w ubezpieczeniu społecznym nie zaliczymy okresów:

  • pobierania zasiłku dla bezrobotnych
  • dobrowolnego kontynuowania ubezpieczenia
  • opłacania składek na ubezpieczenie społeczne lub emerytalne i rentowe z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania opieki nad członkiem rodziny
Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...