Wcześniejsza emerytura pracownicza
REKLAMA
REKLAMA
Emerytura pracownicza
Emerytura pracownicza jest świadczeniem, które przysługuje bez względu na rodzaj wykonywanej pracy. Kobieta może przejść na emeryturę pracowniczą, jeśli ukończy 55 lat i posiada co najmniej 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Z możliwości takiej może przejść także kobieta, gdy ma 20 lat stażu emerytalnego i została uznana za całkowicie niezdolną do pracy. Mężczyzna, aby mógł skorzystać z emerytury pracowniczej musi ukończyć 60 lat i udowodnić co najmniej 25 letni staż emerytalny oraz zostać uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.
REKLAMA
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nie przyznanie prawa do emerytury mężczyznom, którzy osiągnęli 60 lat i mają co najmniej 35 letni okres składkowy i nieskładkowy jest niezgodne z Konstytucją. Ustawodawca ma dwanaście miesięcy na zmianę prawa. Obecnie projekt znajduje się w Senacie.
Warunki otrzymania emerytury
REKLAMA
Warunkiem niezbędnym do skorzystania z wcześniejszej emerytury jest pozostawanie w ubezpieczeniu z tytułu stosunku pracy, przed wystąpieniem o emeryturę. Noe oznacza to, że trzeba być ubezpieczonym przed z tego tytułu bezpośrednio przed złożeniem wniosku. Pomiędzy rozwiązaniem stosunku pracy, a wystąpieniem o emerytce można przebywać na przykład na rencie. Warunkiem jest, aby w tym czasie osoba nie podlegała ubezpieczeniu z tytułu innego niż stosunek pracy. Osoby, które podlegały ubezpieczeniu z tytułu np. prowadzenia działalności pozarolniczej lub wykonywania umowy zlecenia, nie mogą skorzystać z emerytury pracowniczej.
Ważne: Nie jest przeszkoda w uzyskaniu emerytury pracowniczej podleganie ubezpieczeniu z innego tytułu niż stosunek pracy już po zgłoszeniu wniosku o emeryturę. Nie ma znaczenia czy emerytura została już przyznana.
Kolejnym warunkiem wymaganym do otrzymania emerytury pracowniczej jest wymóg pozostawania w ubezpieczeniu społecznym z tytułu stosunku pracy przez co najmniej 6 miesięcy, w ciągu 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniom. Warunek ten nie dotyczy osób, które w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę:
- są uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy lub
- przez cały wymagany okres (20,25,30 lat) pozostawały w ubezpieczeniu pracowniczym
Do okresu 24 miesięcy pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym zalicza się okresy:
- wykonywania pracy
- pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy
- pobierania świadczeń pieniężnych na wypadek choroby i macierzyństwa
Do okresu pozostawania w ubezpieczeniu społecznym nie zaliczymy okresów:
- pobierania zasiłku dla bezrobotnych
- dobrowolnego kontynuowania ubezpieczenia
- opłacania składek na ubezpieczenie społeczne lub emerytalne i rentowe z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania opieki nad członkiem rodziny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat