REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dla kogo wcześniejsza emerytura pracownicza

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Ryś
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Uprawnionymi do skorzystania z wcześniejszej emerytury pracowniczej są osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. Z takiego prawa mogą także skorzystać kobiety urodzone w latach 1949-1953.

Uprawnionymi do skorzystania z wcześniejszej emerytury pracowniczej są osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. Z takiego prawa mogą także skorzystać kobiety urodzone w latach 1949-1953.

REKLAMA

Na wcześniejszą emeryturę pracowniczą mogą przejść:

- kobiety- jeśli osiągnęły 55 lat i posiadają co najmniej 30 letni okres składkowy i nieskładkowy lub posiadają 20 letni okres składkowy i nieskładkowy i zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy

- mężczyźni- jeśli osiągnęli 60 lat i posiadają co najmniej 25 letni okres składkowy i nieskładkowy oraz zostali uznani za całkowicie niezdolnych do pracy

Emerytura pracownicza przysługuje osobom, które:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, były pracownikami oraz

- w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym pozostawały w stosunku pracy co najmniej 6 miesięcy

Warunki dla urodzonych po 1948 roku

Prawo do emerytury pracowniczej przysługuje także osobom urodzonym po 1948 r. a przed 1969 r. Osoby takie muszą jednak spełniać dwa warunki:

1. Nie mogą przystąpić do Otwartego Funduszu Emerytalnego lub złożą wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na OFE za pośrednictwem ZUS do budżetu państwa

2. Warunki wymagane do uzyskania emerytury spełnią do dnia 31 grudnia 2008r.

Warunki takie spełnią do końca grudnia 2008r. tylko kobiety urodzone w latach 1949-1953. Wysokość emerytury będzie w takich przypadkach obliczana na starych zasadach. Oznacza to, że uprawnieni nie mogą być członkami OFE.

Ważne: Zgłoszenie wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunkach w OFE do budżetu wraz z wnioskiem o przyznanie emerytury skutkuje uznaniem przez ZUS, że został spełniony warunek nieprzystąpienia do OFE

Wiek i staż emerytalny:

REKLAMA

Warunki do nabycia uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowniczej są zróżnicowane dla kobiet i dla mężczyzn. Kobiety muszą osiągnąć 55 lat i udowodnić co najmniej 30 letni okres składkowy i nieskładkowy. W przypadku uznanie całkowitej niezdolności do pracy okres kobieta musi udowodnić 20 letni okres składkowy i nieskładkowy.

Mężczyzna, aby mógł skorzystać z prawa przejścia na emeryturę pracownicza musi osiągnąć 60 lat i legitymować się co najmniej 25 letnim okresem składkowym i nieskładkowym oraz zostać uznanym za całkowicie niezdolnego do pracy.

Ważne: Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 października 2007r. uznano za niekonstytucyjne, nie przyznanie prawa do emerytury mężczyźnie, który osiągnął 60 lat i ma co najmniej 35 letni okres składkowy i nieskładkowy. Sejm ma rok na dokonanie odpowiednich zmian w prawie.

Ubezpieczenie pracownicze

REKLAMA

Wcześniejsza emerytura pracownicza przysługuje osobom, które przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę były pracownikami oraz, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy podlegały ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy. Spełnienia tego ostatniego warunku nie wymaga się od osób ubezpieczonych, które w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy. Osoba taka, może się legitymować jakimkolwiek okresem ubezpieczenia pracowniczego. Ważne jest tylko, aby było to ostatnie ubezpieczenie jakiemu podlegał rencista.

Ubezpieczonym, którzy przez cały okres wymagany do nabycia prawa do emerytury podlegali ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z tytułu pozostawania w stosunku pracy, nie wymaga się, aby przed zgłoszeniem wniosku o pracę były pracownikami. Nie wymaga się od nich także, posiadania co najmniej sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia w ostatnich 24 miesiącach podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Okres ubezpieczenia pracowniczego

Ważne: Przy ustalaniu okresu 24 miesięcy ubezpieczenia, wymaganych do uzyskania wcześniejszej emerytury nie uwzględnia się:

- okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych

- innego okresu opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w związku z koniecznością sprawowania opieki nad członkiem rodziny

Pozostawanie w stosunku pracy

Istotne jest, aby osoba składająca wniosek o wcześniejszą emeryturę, ostatnio podlegała ubezpieczeniu pracowniczemu jako ostatniemu ubezpieczeniu. Z wcześniejszej emerytury mogą skorzystać także osoby przebywające na zasiłku lub świadczeniu przedemerytalnym i osoby mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Jednym warunkiem jest spełnienie wymogów uprawniających do przejścia na wcześniejszą emeryturę pracowniczą.

Niezdolność do pracy

Oznacza całkowitą utrata zdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu bez rokowania odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Stwierdzenie niezdolności do pracy to jeden z warunków nabycia prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej.

Kobiety, które udowodniły 30 letni staż emerytalny i zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz posiadają 20 okres składkowy i nieskładkowy mogą przejść na wcześniejszą emeryturę. Mężczyźni, uznani za całkowicie niezdolnych do pracy, mogą po ukończeniu 60 lat i udowodnieniu 25 lat stażu emerytalnego przejść na pracowniczą emeryturę.

Ważne: W przypadku kobiet urodzonych po 1948r. całkowita niezdolność do pracy musi powstać najpóźniej do 31 grudnia 2008r. Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej ZUS, stwierdzające niezdolność do pracy, może być wydane po tej dacie.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MOPS, WSA i NSA: Świadczenie pielęgnacyjne. Wysyp sporów. Od 11 lat urzędnicy mylnie twierdzą, że niepełnosprawność to młodość

Nie wiadomo dlaczego świadczenia dla niepełnosprawnych są zależne od wieku nabycia niepełnosprawności (tak jest np. w rencie socjalnej). Najbardziej drastyczna sytuacja była w świadczeniu pielęgnacyjnym (starym). Przepisy mówiły, że niepełnosprawność musi powstać generalnie przed pełnoletniością (wyjątki dla nauki). Jednak w 2014 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że jest to niezgodne z Konstytucją RP - nie ma żadnego uzasadnienia, aby starego świadczenia pielęgnacyjnego nie dostał opiekun osoby niepełnosprawnej niewidomej albo jeżdżącej na wózku od trzydziestego roku życia.

Zwolnienie z kosztów i bezpłatna pomoc prawna w 2025 r. Przepisy i planowane zmiany

Kto może skorzystać ze zwolnienia z kosztów sądowych i notarialnych? Dla kogo bezpłatna pomoc prawna? Oto najważniejsze informacje na 2025 rok!

Nadużycie prawa w sporach dotyczących sankcji kredytu darmowego coraz częściej dostrzegane przez sądy

Sądy coraz częściej zwracają uwagę, że sankcja kredytu darmowego (SKD) bywa wykorzystywana nie w celu ochrony konsumentów, lecz jako narzędzie zysku dla podmiotów skupujących wierzytelności. Krytyczna ocena działań para-kancelarii znajduje swoje odzwierciedlenie w licznych orzeczeniach, które kwestionują zarówno zasadność roszczeń o SKD, jak i skuteczność umów cesji.

Wybory prezydenckie 2025. Sondażownia: telewizyjne debaty w tej fazie kampanii nie mają większego znaczenia

Kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskałby 34,8 proc. poparcia, popierany przez PiS Karol Nawrocki - 22,7 proc.; kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen - 15,8 proc. - wynika z kwietniowego sondażu polskiej firmy badawczej Research Partner. Jak podkreśla sondażownia, debata telewizyjna w miejscowości Końskie, (która odbyła się w miniony piątek 11 kwietnia) nie spowodowała znaczących zmian w poparciu dla poszczególnych kandydatów, bowiem wyniki badania mieszczą się w granicy błędu statystycznego.

REKLAMA

Zmiany dla 50-latków. Dofinansowanie do wynagrodzeń i nowe zasady w zatrudnianiu. Ustawa czeka na wejście w życie

Przyjmuje się, że w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy znajdują się: kobiety, osoby długotrwale bezrobotne, osoby o niskich kwalifikacjach, osoby z niepełnosprawnościami i właśnie osoby w wieku 50 lat i więcej. Dofinansowanie do wynagrodzenia i zmiany w zatrudnianiu osób po 50. roku życia. Tak, to możliwe. Ustawa czeka na wejście w życie w 2025 r. Przepisy będą też obowiązywały w 2026 r. Wszystko to dlatego, że dotychczasowe regulacje obowiązywały już od 20 lat, co sprawiło, że od 2004 r. było 200 nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czas na zmiany, w tym zmiany w zatrudnianiu osób po 50. roku życia. Rozwijający i zmieniający się rynek pracy wymusił wręcz sam opracowanie nowych regulacji, które będą odpowiadać na aktualne potrzeby osób poszukujących pracy, bezrobotnych oraz przedsiębiorców.

33000 zł kary dla zakładu pogrzebowego. Trzeba zabezpieczać dane osobowe w dokumentach dotyczących pochówków

33000 zł kary – tyle musi zapłacić zakład pogrzebowy z Puław, który nie wdrożył odpowiednich organizacyjnych i technicznych zabezpieczeń dla danych osobowych. Ponadto zakład musi w ciągu 30 dni wdrożyć środki minimalizujące zagrożenie dla danych.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki nowym licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA