Emerytura a praca kobiety na kolei
REKLAMA
REKLAMA
Kobieta, która tak jak Pani urodziła się po dniu 31 grudnia 1948 r., może przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu zatrudnienia na kolei, jeżeli na dzień 1 stycznia 1999 r. posiada okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat, w tym co najmniej 15 lat zatrudnienia na kolei, łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczanymi do okresów zatrudnienia na kolei.
REKLAMA
Emerytura przysługuje pod warunkiem rozwiązania stosunku pracy oraz nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.
Wiek emerytalny dla kobiety z tytułu zatrudnienia na kolei - wynosi 55 lat.
Z przekazanych informacji wynika, że na dzień 1 stycznia 1999r. legitymuje się Pani wymaganym co najmniej 20-letnim okresem składkowym i nieskładkowym. Pracując od 1982 r. w PKP należy przyjąć, że na ten dzień spełniony został również warunek posiadania co najmniej 15-letniego okresu zatrudnienia na kolei – co oznacza, że będzie Pani mogła w związku z ukończeniem w 2010 roku wieku 55 lat - ubiegać się o przyznanie wcześniejszej emerytury.
Podstawa prawna: Art.184 w związku z art. 40 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA