Wcześniejsza emerytura dla osoby uprawnionej do renty wypadkowej
REKLAMA
REKLAMA
Prawo do wcześniejszej emerytury po rencie wypadkowej
Osoby uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy mają prawo do wcześniejszej emerytury. Prawo to przysługuje osobom uprawnionym do renty spowodowanej chorobą zawodową lub wypadkiem przy wykonywaniu:
REKLAMA
- pracy
- pozarolniczej działalności gospodarczej,
- działalności twórczej,
- działalności artystycznej,
- umowy agencyjnej,
- umowy zlecenia,
- przez osoby duchowne i zakonne czynności religijnych lub czynności związanych z powierzonymi funkcjami duszpasterskimi lub zakonnymi,
Wcześniejsza emerytura przysługuje również osobom uprawnionym do renty z tytułu niezdolności do pracy w razie wypadku w drodze do pracy lub z pracy zaistniałym do dnia 31 grudnia 2002 roku. Wcześniejsza emerytura nie przysługuje więc osobom uprawnionym do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, który miał miejsce po dniu 31 grudnia 2002 roku. Dzieje się tak ponieważ osoby te nie nabywają prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, ale na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz także dział: Renta z tytułu niezdolności do pracy
Wcześniejsza emerytura przysługuje zarówno osobom uprawnionym do całkowitej, jak i częściowej renty z tytułu niezdolności do pracy.
REKLAMA
Prawo przewiduje dla osób uprawnionych do renty wypadkowej uprawnienie do emerytury wcześniejszej, co oznacza że nie muszą one osiągnąć powszechnego wieku emerytalnego. Prawo do takiej wcześniejszej emerytury przysługuje kobiecie po osiągnięciu wieku 55 lat oraz mężczyźnie po osiągnięciu 60 lat. Na prawo do wcześniejszej emerytury wpływa również staż ubezpieczeniowy. Rencista, który chce otrzymać wcześniejszą emeryturę musi posiadać co najmniej 20-letni okres w przypadku kobiet oraz co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy w przypadku mężczyzn.
Wcześniejsza emerytura może zostać przyznana osobom, które nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego, czyli wiek 60 lat dla kobiet i wiek 65 lat dla mężczyzn. Od dnia 1 stycznia 2009 roku prawo do takiej wcześniejszej emerytury mogą nabyć tylko mężczyźni, którzy dotychczas nie osiągnęli wieku 65 lat.
Prawa do wcześniejszej emerytury po rencie wypadkowej przysługuje osobom urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku. Z takiego uprawnienia nie skorzystają osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 roku.
Zobacz także dział: Wcześniejsze emerytury
Podstawa prawna: Art. 31 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA