Dla kogo dodatkowa możliwość przejścia na emeryturę wcześniejszą
REKLAMA
REKLAMA
Emerytury wcześniejsze dla urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 roku
REKLAMA
Przepisy przewidują, że osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 roku mogą przejść na wcześniejszą emeryturę. Uprawnieni mają prawo do wcześniejszej emerytury:
- pracowniczej,
- z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
- z tytułu wykonywania działalności twórczej lub artystycznej,
- kolejowej,
- górniczej,
- w obniżonym wieku z tytułu pracy górniczej,
- nauczycielskiej bez względu na wiek,
- dla pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki,
- w szczególnym dodatkowym trybie.
Zobacz także dział: Wcześniejsze emerytury
Dodatkowa możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę
W art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje dodatkową możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę dla osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 roku. Osoby, aby skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury muszą posiadać posiadających odpowiedni okres:
- pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
- działalności twórczej lub artystycznej,
- pracy kolejowej,
- pracy górniczej.
REKLAMA
Jakie jeszcze warunki stawia prawo przed takimi osobami. Po pierwsze muszą na dzień 1 stycznia 1999 roku posiadać okres składkowy i nieskładkowy wynoszący dla kobiet co najmniej 20 lat, a dla mężczyzn co najmniej 25 lat, w tym wymagany okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, działalności twórczej lub artystycznej, zatrudnienia na kolei lub pracy górniczej. Po drugie muszą osiągnąć obniżony wiek emerytalny przewidziany dla uzyskania wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania tych prac, ale dla osób urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 roku. Po trzecie nie przystąpiły one do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. Po czwarte, jeśli są pracownikami rozwiązały stosunek pracy.
Wysokość takiej emerytury stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy jej obliczenia przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego.
Zobacz także: Kiedy wcześniejsza emerytura dla osób uprawnionych do renty
Podstawa prawna: Art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat