Czy pracownicy samorządowi mają prawo do wcześniejszej emerytury
REKLAMA
REKLAMA
Kwestię przejścia na wcześniejszą emeryturę przez pracowników samorządowych regulowała ustawa z 1990 roku o pracownikach samorządowych. Z dniem 31 grudnia 2008 roku utraciła moc obowiązującą. Na jej podstawie pracownikom samorządowym przysługiwała wcześniejsza emerytura, jeśli:
REKLAMA
• ukończyli 60 lat i mieli wymagany okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzny,
• 55 lat w przypadku kobiety i mieli okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat w przypadku kobiet.
Oprócz warunku odpowiedniego wieku i stażu pracy pracownicy samorządowi mogli przejść na wcześniejszą emeryturę, jeśli stosunek pracy został z pracownikiem rozwiązany z powodu:
• likwidacji lub reorganizacji urzędu gminy lub jednostek pomocniczych gminy oraz gminnych jednostek i zakładów budżetowych, a także biur związków jednostek samorządu terytorialnego oraz zakładów budżetowych utworzonych przez te związki;
• niezawinionej utraty uprawnień do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku, jeżeli urząd nie dysponował innym stanowiskiem odpowiadającym posiadanym kwalifikacjom danej osoby;
• trwałej utraty zdolności fizycznej lub psychicznej do pracy na zajmowanym stanowisku, stwierdzonej orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS, jeżeli nie było możliwości zatrudnienia pracownika na innym stanowisku, odpowiednim do jego stanu zdrowia i kwalifikacji zawodowych.
Zobacz: Jakie zawody uprawniają do wcześniejszej emerytury
Obecnie obowiązujące przepisy
REKLAMA
Po wygaśnięciu w 2008 roku ustawy o pracownikach samorządowy, wprowadzono dnia 21 listopada 2008 roku nową ustawę pracownikach samorządowych. Nowa regulacja, która weszła w życie 1 stycznia 2009 roku, nie przyznaje pracownikom samorządowym prawa do wcześniejszego świadczenia emerytalnego.
Czy wprowadzenie nowych przepisów oznacza, że samorządowcy nie mają prawa do wcześniejszej emerytury. Nie zawsze. Pracownicy zatrudnieni na podstawie mianowania na zasadach określonych na podstawie uchylonej ustawy zachowują swoje dotychczasowe prawa do dnia 31 grudnia 2011 roku.
W przypadku zgłoszenia przez osobę urodzoną przed dniem 1 stycznia 1949 roku wniosku o wcześniejszą emeryturę, ZUS ustali prawo do emerytury pod warunkiem, że pracownik samorządowy do dnia 31 grudnia 2008 roku spełnił wszystkie wyżej wymienione warunki.
Z wcześniejszej emerytury mogą skorzystać tylko mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku. Wszystkie kobiety urodzone przed tym dniem ukończyły już powszechny wiek emerytalny.
Zobacz serwis: Emerytury
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 22 marca 1990 roku o pracownikach samorządowych. (tekst jednolity: Dz. U. z 2001r., Nr 142, poz.1593 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 21 listopada 2008r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz.1458).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat