W jakiej wysokości przysługuje wcześniejsza emerytura
REKLAMA
REKLAMA
Wcześniejsza emerytura
REKLAMA
Prawo do wcześniejszej emerytury nabywa ubezpieczony, który jest pracownikiem w momencie przechodzenia na emeryturę oraz:
1. w przypadku kobiety:
a) osiągnęła wiek 55 lat oraz może udowodnić 30-sto letni okres składkowy i nieskładkowy, lub
b) osiągnęła wiek 55 lat oraz może udowodnić co najmniej 20-sto letni okres składkowy i nieskładkowy, przy czym została uznana za całkowicie niezdolną do pracy przez lekarza orzecznika ZUS;
2. w przypadku mężczyzny:
a) osiągnął wiek 60 lat oraz może udowodnić co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy (przez lekarza orzecznika ZUS).
Zobacz również: Dla kogo wcześniejsza emerytura pracownicza?
Brak prawa do wcześniejszej emerytury
Prawo do wcześniejszej emerytury nie przysługuje osobom, dla których ostatnim ubezpieczeniem było ubezpieczenie z tytułu innej pracy zarobkowej niż zatrudnienie z tytułu umowy o pracę. Tym samym z prawa do przejścia na wcześniejszą emeryturę nie mogą skorzystać osoby, które bezpośrednio przed dniem złożeniem wniosku o przyznanie i wypłatę świadczenia emerytalnego opłacały ubezpieczenie z tytułu np. pozarolniczej działalności gospodarczej czy wykonywania pracy na podstawie zlecenia, chyba że osoby te przez cały wymagany okres składkowy i nieskładkowy podlegały ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy.
Wysokość wcześniejszej emerytury
Na wysokość emerytury mają wpływ 3 czynniki: kwota bazowa, podstawa wymiaru (zarobki, od których opłacane były składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe) oraz przebyte okresy głównie składkowe, a także nieskładkowe.
Zobacz również serwis: Wcześniejsze emerytury
Wysokość wcześniejszej emerytury wynosi:
1. 24% kwoty bazowej (kwota bazowa – jest to przeciętne wynagrodzenie ogłaszane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne; kwota bazowa ogłaszana jest od 1 marca danego roku; od 1 marca 2008 r. wynosi 2/275,37 zł),
2. po 1,3% podstawy wymiaru emerytury za każdy rok okresów składkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
3. po 0,7% podstawy wymiaru emerytury za każdy rok okresów nieskładkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat