Wcześniejsza emerytura dla celników
REKLAMA
REKLAMA
Dla kogo wcześniejsza emerytura ?
REKLAMA
Uprawnienie do przejścia na wcześniejsze świadczenie z powodu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze zależy od naszego wieku oraz rodzaju wykonywanych obowiązków.
REKLAMA
Ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r., będącym pracownikami, zatrudnionymi w szczególnym charakterze, przysługuje emerytura w wieku niższym niż 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, czyli tzw. wcześniejsza emerytura. Za pracowników zatrudnionych w szczególnym charakterze uważa się m.in.
1. pracowników organów kontroli państwowej,
2. pracowników organów administracji celnej,
3. pracowników wykonujących działalność twórczą lub artystyczną,
4. dziennikarzy zatrudnionych w redakcjach dzienników, czasopism, w radiu, telewizji oraz w organach prasowych, informacyjnych, publicystycznych albo fotograficznych, objętych układem zbiorowym pracy dziennikarzy,
5. nauczycieli, wychowawców lub innych pracowników pedagogicznych wykonujących pracę nauczycielską,
6. żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej i Biura Ochrony Rządu,
7. niektórych pracowników jednostek ochrony przeciwpożarowej.
W przedstawionym powyżej wyliczaniu znaleźli się funkcjonariusze celni. Wykonują oni pracę wymagającą szczególnej odpowiedzialności oraz sprawności psychofizycznej. Swoje obowiązki powinni spełniać w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób. W związku z procesem starzenia się, powodującym pogorszenia sprawności psychofizycznej, ustawodawca obniżył dla celników wiek emerytalny.
Zobacz również: Komu przysługuje wcześniejsza emerytura z tytułu pracy o szczególnym charakterze
Służba celna
Służba celna jest to umundurowana formacja, utworzona w celu zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa obszaru celnego Wspólnoty Europejskiej, w tym zgodności z prawem przewozu towarów na ten obszar oraz wywozu towarów z tego obszaru.
Warunki nabycia prawa do emerytury
Funkcjonariusz celny nabywa prawo do emerytury, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1. osiągnął wiek emerytalny wynoszący: 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn w czasie zatrudnienia w organach administracji celnej,
2. ma wymagany okres zatrudnienia, w tym co najmniej 15 lat pracy w organach administracji celnej.
Zobacz również serwis: Wcześniejsze emerytury
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat