REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mikroemerytura to nowa rewolucja. Na czym polega emerytura rozdzielona?

Mikroemerytura to nowy trend, który zyskuje popularność wśród młodych ludzi, szukających sposobów na osiągnięcie równowagi między pracą a życiem osobistym. Polega na wprowadzaniu do życia krótkich przerw od pracy, które przypominają małe emerytury. Zamiast odkładać marzenia i pasje na starość, osoby te decydują się na realizację swoich planów już teraz.

Nie będzie obniżenia wieku emerytalnego - takie jest stanowisko resortu. Pracownicy muszą zapomnieć o wcześniejszej emeryturze

Tylko niektóre grupy zawodowe mogą korzystać z przywileju, jakim jest wcześniejsza emerytura. Wszystko wskazuje na to, że ich grono w najbliższy czasie się nie powiększy, a uprawnienia nie zostaną przyznane pracownikom, którzy starali się o nie już od jakiegoś czasu.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach. Po osiągnięciu wieku 55. w przypadku kobiet i 60. w przypadku mężczyzn

Część osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

REKLAMA

EWK – wniosek o świadczenie z wyrównaniem do 28 lutego 2022 r.

Świadczenie wyrównawcze do tzw. emerytury EWK przyznawane jest na wniosek. Dlaczego warto go złożyć do końca lutego 2022 r?

Emerytury stażowe - wszystkie kluby popierają projekt

Emerytury stażowe - prawie wszystkie kluby popierają projekt. Lewica zapowiada złożenie poprawek, a przeciwna jest Konfederacja.

Świadczenie wyrównawcze dla matek na emeryturze

Kiedy matki na emeryturze będą mogły otrzymać dodatkowe wsparcie w postaci wyrównania do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego?

Emerytury kobiet z rocznika 1953 - uwagi RPO do projektu ustawy

Problem emerytur kobiet z rocznika 1953 nadal nie został rozwiązany. Powstał projekt ustawy, do którego RPO wniósł kilka uwag.

REKLAMA

Emerytury kobiet z rocznika 1953 - apel RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z apelem do Marszałka Sejmu o pilne zajęcie się sprawą emerytur kobiet z rocznika 1953. Projekt ustawy dotyczącej tego problemu miał zostać rozpatrzony na ostatnim posiedzeniu Sejmu przed wyborami.

Emerytury kobiet z rocznika 1953 - co z projektem ustawy?

Projekt ustawy o emeryturach kobiet z rocznika 1953 został odsunięty z porządku obrad posiedzenia Sejmu. Oznacza to, że kobiety przez kolejne miesiące otrzymają niższe świadczenie. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera o zmianę decyzji.

Senacki projekt w sprawie emerytur kobiet z rocznika 1953

Rzecznik Praw Obywatelskich pozytywnie ocenia senacki projekt dotyczący wykonania wyroku TK w sprawie emerytur kobiet z rocznika 1953. Emerytury te mają zostać ponownie przeliczone.

Ponowne przeliczenie emerytur w związku z wyrokiem TK - projekt ustawy

Senat pracuje nad projektem ustawy o ponownym przeliczeniu emerytur przez ZUS. Dotyczy to sytuacji przejścia na wcześniejszą emeryturę, a następnie obniżenia pełnej emerytury o kwoty pobrane w ramach wcześniejszej. O takim mechanizmie osoby uprawnione dowiedziały się już po podjęciu decyzji, w trakcie pobierania wcześniejszej emerytury. To tzw. zaskakiwanie obywateli nie powinno mieć miejsca. Poniżej znajduje się rozmowa na ten temat z senatorem Markiem Borowskim.

Wcześniejsza emerytura rocznika 1953 - problem z ponownym przeliczeniem

Emerytury kobiet z rocznika 1953 miały ulec ponownemu przeliczeniu. ZUS wznawiając postępowanie, odmawiał zmiany decyzji co do wysokości emerytur. Czy jest możliwa realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia  6 marca 2019 r. w sprawie emerytury?

Wcześniejsza emerytura przed 1 stycznia 2013 r. a prawo do emerytury - wyrok TK

Dnia 6 marca 2019 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność z Konstytucją art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z FUS (stan prawny na dzień 30 września 2017 r.) w zakresie, w jakim dotyczy kobiet urodzonych w 1953 r., a które przed 1 stycznia 2013 r. nabyły prawo do emerytury na podstawie art. 46 tej ustawy. Takim osobom przysługuje prawo tzw. sanacji konstytucyjności.

Emerytura pracownika portu morskiego

Pracownicy portów morskich należą do grupy zawodowej wykonującej pracę w szczególnych warunkach. Dzięki temu mogą przejść na wcześniejszą emeryturę. Aby skorzystać z tego przywileju wystarczy osiągnąć odpowiedni wiek emerytalny oraz mieć przewidziany przepisami prawa okres zatrudnienia.

Dla kogo emerytura lotnicza?

Praca w lotnictwie jest pracą w szczególnych warunkach. W związku z wykonywaniem pracy w szczególnych warunkach pracownicy mają uprawnienia do niższego wieku emerytalnego.

Emerytura dla twórców i artystów

Twórcy oraz artyści mają prawo do wcześniejszej emerytury. Zawody te często charakteryzują się brakiem umowy o pracę. Jednakże działalność twórcza i artystyczna wystarcza, aby emeryturę otrzymać.

Kiedy uprawniony do renty może przejść na emeryturę?

Rencistka urodzona przed dniem 1 stycznia 1949 roku otrzyma emeryturę już po osiągnięciu 55 lat. W podobnej sytuacji znajdują się twórcy, artyści oraz osoby duchowne. Uprawniony do renty może przejść na emeryturę, jeżeli osiągnie określony wiek oraz ma odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy.

Jakie obowiązki ciążą na wcześniejszym emerycie?

W związki z pobieraniem wcześniejszego świadczenia emerytalnego ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nakłada na wcześniejszych emerytów obowiązki wobec ZUS. Wcześniejszy emeryt ma obowiązek złożenia do ZUS zaświadczenia o zarobkach do końca lutego.

Wcześniejsza emerytura i świadczenie kompensacyjne nauczycieli

Prawo do wcześniejszej emerytury dla nauczycieli wynika zarówno z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jak i z Karty Nauczyciela. W obu przypadkach nauczyciel musi spełnić określone warunki.

Wcześniejsza emerytura kolejowa

Emerytura kolejowa to odrębny rodzaj emerytury przysługującej tylko pracownikom kolejowym. Mogą oni przejść na emeryturę w wieku emerytalnym obniżonym o 5 lat w stosunku do powszechnie obowiązującego. Muszą przy tym udowodnić okres składkowy i nieskładkowy.

Wcześniejsza emerytura dla osoby uprawnionej do renty wypadkowej

Renciści uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy mają prawo do wcześniejszej emerytury. Prawo to przysługuje osobom urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku.

Prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej mężczyzn

Emerytura pracownicza przysługuje mężczyznom objętym ubezpieczeniem emerytalnym z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Emerytura ta jest emeryturą wcześniejszą, co oznacza że przysługuje osobom przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego.

Jakie są warunki przyznania emerytury pracowniczej dla kobiet

Prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej przysługuje kobietom urodzonym w latach 1949 – 1953. Kobiety, które chcą otrzymać wcześniejszą emeryturę nie mogą przystąpić do otwartych funduszy emerytalnych.

Emerytura nauczycielska bez względu na wiek

Prawo do emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek przysługuje na podstawie Karty Nauczyciela. Przysługuje ona nauczycielom urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku.

Dla kogo dodatkowa możliwość przejścia na emeryturę wcześniejszą

Dodatkowa możliwość przejścia na emeryturę przysługuje osobom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 roku. Dotyczy to między innymi osób, które pracowały w szczególnych warunkach oraz w szczególnym charakterze, prowadziły działalność twórczą lub artystyczną.

Wcześniejsze emerytury - vademecum

Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. mogą uzyskać tzw. emeryturę pracowniczą, co oznacza wcześniejsze przejście na emeryturę. Jest to możliwe bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, a warunki jakie należy spełnić związane są ze stażem zawodowym i ubezpieczeniowym.

Jakie uprawnienia emerytalne przysługują kombatantom

Osoby, które uzyskały zgodnie z przepisami prawa status kombatanta nabywają w tym momencie trzy podstawowe uprawnienia. Jednym z nich jest uprawnienie emerytalne.

Czy inspektorom pracy przysługują wcześniejsze emerytury

Pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy mają prawo skorzystać z wcześniejszej emerytury. Muszą spełnić jednak ściśle określone warunki, niezbędne do uzyskania świadczenia emerytalnego.

Wcześniejsza emerytura dla urzędników państwowych

Urzędnicy państwowi należą do uprzywilejowanej grupy pracowników, który mogą liczyć na wcześniejsze przejście na emeryturę. Prawo przysługuje tylko pracownikom urodzonym przed 1 stycznia 1949 roku.

Czy pracownicy samorządowi mają prawo do wcześniejszej emerytury

Pracownikom samorządowym przysługiwało prawo do wcześniejszej emerytury. Obecnie nie przysługuje im już taki przywilej. W związku z tym muszą czekać, aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Czy jednak zawsze?

Wcześniejsza emerytura dla osób zajmujących się dziećmi

Prawo do emerytury bez względu na wiek posiadają osoby opiekujące się dziećmi wymagającymi stałej opieki. Muszą oni jednak spełnić ściśle określone warunki.

Czy kuratorzy sądowi mają prawo do wcześniejszych emerytur

Nie wiele osób zdaję sobie sprawę, że kuratorzy sądowi należą do uprzywilejowanej grupy zawodów, które uprawniają do wcześniejszej emerytury.

W jakiej wysokości przysługuje wcześniejsza emerytura

Wcześniejsza emerytura jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym przez ZUS. Na jej wysokość wpływają trzy czynniki: kwota bazowa, podstawa wymiaru oraz przebyte okresy składkowe i nieskładkowe.

Kiedy wcześniejsza emerytura dla osób uprawnionych do renty

Osoby uprawnione do renty, w świetle przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS, mają prawo do wcześniejszej emerytury. Muszą jednak spełnić określone warunki m.in. kryterium wieku oraz mieć udokumentowany okres składkowy i nieskładkowy.

Wcześniejsza emerytura dla artystów i twórców

Osoby wykonujące działalność artystyczną lub twórczą, czyli aktorzy, tancerze, kaskaderzy,
są pracownikami wykonującymi pracę w szczególnym charakterze. W związku z tym przysługuje im emerytura w niższym wieku emerytalnym, czyli tzw. wcześniejsza emerytura.

Czy dziennikarze nadal mają prawo do wcześniejszej emerytury

Uprawnienie do przejścia na wcześniejszą emeryturę przysługuje tylko niektórym grupom zawodowym. Wśród nich znaleźli się dziennikarze. Ustawodawca zaliczył ich do pracowników wykonujących pracę w szczególnym charakterze.

Wcześniejsza emerytura dla celników

Obowiązujące przepisy umożliwiają celnikom przejście na wcześniejszą emeryturę, czyli przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Uprawnienie to wynika z faktu, że praca celnika została zaliczona do pracy o szczególnym charakterze.

Komu przysługuje wcześniejsza emerytura z tytułu pracy o szczególnym charakterze

Na wcześniejszą emeryturę mogą przejść osoby wykonujące prace o szczególnym charakterze np. kontroler ruchu lotniczego, członek zespołu ratownictwa medycznego albo kierowca autobusu. Nabycie prawa do tego świadczenia jest uzależnione od złożenia wniosku przez zainteresowanego.

Komu przysługuje wcześniejsza emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach

Nie każdy wie, że osoby wykonujące zawód nurka, tancerza zawodowego czy taż garbarza mogą przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach. Pracami w szczególnych warunkach są prace związane w czynnikami ryzyka tzn. prace pod wodą, na wodzie, w powietrzu i pod ziemią.

Wcześniejsza emerytura dla kolejarzy

Kolejarze nabywają prawo do wcześniejszej emerytury po spełnieniu warunków określonych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wcześniejsza emerytura dla górników


Warunki nabywania prawa do emerytury górniczej określa ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Konstrukcja emerytury wcześniejszej zakłada możliwość uzyskania prawa do tego świadczenia w wieku niższym od powszechnie obowiązującego.

Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

Nauczyciele mogą przejść na wcześniejszą emeryturą bez względu na wiek na podstawie przepisów Karty Nauczyciela lub na emeryturę w obniżonym wieku na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1893 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Jakie zawody uprawniają do wcześniejszej emerytury

Emerytura jest świadczeniem pieniężnym, które ma służyć jako zabezpieczenie bytu na starość. W polskim systemie prawnym państwowa emerytura przysługuje tym, którzy osiągnęli odpowiedni wiek (kobiety 60, mężczyźni 65 lat) oraz mają udokumentowany wymagany okres zatrudnienia. Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje emerytury wcześniejsze.

Wcześniejsza emerytura dla 60 letniego mężczyzny

Czy mężczyzna, który w tym roku kończy 60 lat i jestem na zasiłku przedemerytalnym oraz który ma 35 lat pracy może przejść na wcześniejszą emeryturę?

Prawo do emerytury z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem

Wiele osób interesuje problem uzyskania emerytury z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Wcześniej istniała taka możliwość. Odpowiadamy na pytanie czy obecnie osoby opiekujące się niepełnosprawnymi uzyskają prawo do emerytury.

Emerytura za wiele lat pracy w szczególnych warunkach

Chciałbym się dowiedzieć, czy obejmuje mnie jakieś świadczenie emerytalne. Mam 40 lat pracy, 55 lat życia. Pracowałem w warunkach szkodliwych przez 36 lat.

Emerytura a praca kobiety na kolei

W tym roku skończyłam 54 lata życia. Prace rozpoczęłam w 1975 a od 1982 r. pracuje na PKP. Mam wymagane 15 lat pracy w szczególnych warunkach. Kiedy będę mogła przejść na emeryturę? Lat nie składkowych mam tylko 2, był to urlop wychowawczy bezpłatny.

Emerytura dla nauczycieli akademickich

Emerytura nauczycieli akademickich różni się od emerytury nauczycieli, którzy nauczają w szkołach średnich lub podstawowych. Nauczycieli akademickich nie obejmuje Karta Nauczyciela.

Czy mam prawo do wcześniejszego świadczenia emerytalnego

Chciałbym się dowiedzieć, czy obejmuje mnie jakieś świadczenie emerytalne - mam 40 lat pracy, 55 lat życia. Pracowałem w warunkach szkodliwych przez 36 lat.

REKLAMA