Kiedy ustaje świadczenie przedemerytalne?
REKLAMA
REKLAMA
Świadczenie przedemerytalne przyznawane jest osobom, które z przyczyn od siebie niezależnych utracili możliwość zarobkowania. Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach przedemerytalnych prawo do korzystanie z tej formy pomocy przysługuje na przykład osobie, która z powodu likwidacji albo niewypłacalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 56 lat – kobieta oraz 61 lat – mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Ustawa o świadczeniach przedemerytalnych przewiduje jeszcze inne grupy osób, które mają prawo do pobierania tego świadczenia.
REKLAMA
Zobacz: Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne
Prawo do świadczenia przedemerytalnego ustaje:
- na wniosek pobierającego to świadczenie;
- dzień przed nabyciem prawa do emerytury;
- w dniu, w którym świadczeniobiorca osiągnie wiek emerytalny;
- z dniem nabycia prawa własności lub objęcia w posiadanie (samoistne lub zależne) nieruchomości rolnej o pow. użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej (jeżeli udział przekracza 2 ha przeliczeniowe);
- wraz ze śmiercią osoby uprawnionej.
Zawieszenie świadczenia
Jeżeli osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne nabędzie prawo do renty (inwalidzkiej, z tytułu niezdolności do pracy, strukturalnej) lub nabędzie prawo do świadczenia rentowego w instytucji zagranicznej – świadczenie zostaje zawieszone.
Zobacz też: Najniższa emerytura w 2017 r.
Wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego
Osoba zainteresowana powinna złożyć wniosek o świadczenie emerytalne w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce ostatniego zameldowania na pobyt stały. Wniosek należy złożyć w ściśle określonym terminie, mianowicie:
- 14 dni od ustania zatrudnienia;
- 30 dni od wydania przez urząd pracy dokumentu poświadczającego 6 – miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Do wniosku należy dołączyć wszelkie dokumenty uzasadniające przyczynę jego przyznania.
Wysokość świadczenia przedemerytalnego
Wysokość tego świadczenia od 1 marca 2016 r. wynosi 1029, 86 zł. Świadczenie to podlega waloryzacji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat