Odpowiedni wybór wniosku
Otrzymanie świadczenia przedemerytalnego uzależnione jest od złożenia właściwego wniosku.
Wniosek składany jest na specjalnym formularzu ZUS Rp- 26. Do formularzu dołączona jest dodatkowa informacja, wyjaśniająca sposób wypełniania wniosku.
Ubiegający się o świadczenie przedemerytalne składa wniosek w oddziale ZUS właściwym ze względu na jego miejsce zamieszkania. Za miejsce zamieszkania uważa się miejsce ostatniego zameldowania na pobyt stały.
Terminy złożenia wniosku
Prawidłowe złożenie wniosku o świadczenie przedemerytalne jest uzależnione od, złożenie go we właściwym terminie. Terminy są następujące:
- 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
- 14 dni od ustania zatrudnienia, w tym w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych albo innej pracy zarobkowej
Termin 30dniowy na złożenie wniosku ZUS może zostać przywrócony. Nastąpi to tylko w szczególnie uzasadnionych wypadkach. Termin 14dniowy na złożenie wniosku o świadczenia przedemerytalnego nie podlega przywróceniu.
Potwierdzenie uprawnień
Warto wiedzieć, że samo złożenie wniosku o świadczenie przedemerytalne nie wystarczy. Oznacza to, że oprócz samego wypełnionego dokumentu musimy dołączyć odpowiednie dokumenty.
Dokumenty mają potwierdzić nasze prawo do świadczenia przedemerytalnego.
Wymagane dokumenty:
- Zaświadczenia wystawione przez urząd pracy. Poświadczające co najmniej 6miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz fakt aktualnego zarejestrowania osoby jako bezrobotne. Zaświadczenie to potwierdza także fakt, że osoba ubiegająca się o świadczenie w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych, bez uzasadnionej przyczyny, nie odmówił przyjęcia propozycji zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Ponadto zaświadczenie z urzędu pracy potwierdza wykonywanie innej pracy zarobkowej.
- Oświadczenia wnioskodawcy o okolicznościach mających wpływ na przyznanie świadczenia
- oświadczenie, że jest, albo nie jest właścicielem lub posiadaczem nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe,
- oświadczenie, że jest, albo nie jest współwłaścicielem takiej nieruchomości, jeżeli jej udział przekracza 2 ha przeliczeniowe,
- Dokumenty wymagane do ustalenia w przyszłości prawa do emerytury i jej wysokości.
Złożenie wniosku o świadczenie przedemerytalne bez złożenia dodatkowych wymaganych dokumentów znacznie opóźni wydanie decyzji ZUS w sprawie świadczenia przedemerytalnego.
Warunek ten nie dotyczy dokumentów koniecznych do ustalenia wysokości przyszłej emerytury. Bowiem zainteresowany do wniosku o przyznanie świadczenia przedemerytalnego zobowiązany jest dołączyć dokumenty, które pozwolą w przyszłości ustalić prawo do emerytury i jej wysokości. Oznacza to, że w przyszłości wnioskodawca powinien dostarczyć dokumenty do ZUS:
- zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druki ZUS Rp-7) lub legitymację ubezpieczeniową zawierającą odpowiednie wpisy, kserokopie kart wynagrodzeń, inne dokumenty potwierdzone przez archiwum,
- informację o tym, czy ma ustalony kapitał początkowy ze wskazaniem oddziału, który ustalił jego wysokość oraz numeru sprawy.
Decyzja ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje, albo odmawia przyznania świadczenia przedemerytalnego w formie decyzji.
Decyzja przyznająca prawo do świadczenia przedemerytalnego, jest decyzją na którą czeka wnioskodawca. W takiej ZUS podaje podstawę prawną przyznania oraz termin płatności świadczenia przedemerytalnego oraz jego wysokość. Ponadto nadaje numer świadczenia, na który należy się powoływać w razie korespondencji z oddziałem.
W sytuacji gdy ZUS wydał decyzję odmowną ma on obowiązek wskazać podstawę prawną i uzasadnienie odmowy.
Od decyzji w sprawie świadczenia przedemerytalnego osobie niezadowolonej z jej rozstrzygnięcia przysługuje odwołanie do sądu.
Pani Halina otrzymała z ZUS decyzję odmawiającą przyznania jej świadczenia przedemerytalnego. Może ona wnieść odwołanie do sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania. Pani Halina musi wnieść odwołanie w terminie miesiąca od doręczenia decyzji, za pośrednictwem oddziału ZUS, który decyzję wydał. Odwołanie może wnieść na piśmie albo ustnie - do protokołu sporządzonego przez oddział ZUS.