REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto ma prawo do świadczenia przedemerytalnego?

Aby uzyskać świadczenie przedemerytalne należy spełniać ustawowe warunki o raz złożyć odpowiedni wniosek do jostki ZUS-u.
Aby uzyskać świadczenie przedemerytalne należy spełniać ustawowe warunki o raz złożyć odpowiedni wniosek do jostki ZUS-u.

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku świadczenia przedemerytalnego nie ma jednych niezmiennych warunków otrzymania świadczenia. Dla poszczególnych grup pracowników są one różne.

Komu przysługuje prawo do świadczenia przedemerytalnego?

REKLAMA

Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która:

1) do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy i ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta oraz 61 lat - mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn;

REKLAMA

2) do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy i ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna oraz posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn;

3) do dnia ogłoszenia upadłości prowadziła nieprzerwanie i przez okres nie krótszy niż 24 miesiące pozarolniczą działalność, i za ten okres opłaciła składki na ubezpieczenia społeczne oraz do dnia ogłoszenia upadłości ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta i 61 lat - mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak uzyskać świadczenie przed emerytalne?

4) zarejestrowała się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat, i do dnia, w którym ustało prawo do renty, ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat – mężczyzna i osiągnęła okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn;

REKLAMA

5) do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn;

6) do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego, z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiadała okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 34 lata dla kobiet i 39 lat dla mężczyzn.

Zobacz również: Wysokość świadczenia przedemerytalnego

Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, która spełnia wyżej określone warunki po upływie co najmniej 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

- nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna;

- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych;

- złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może w szczególnych przypadkach przywrócić 30 dniowy termin na złożenie wniosku o świadczenie przedemerytalne. Zainteresowany musi jednak złożyć stosowny wniosek do ZUS.

Praca przy azbeście a prawo do świadczenia

Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobom, które w dniu 28 września 1997 roku były zatrudnione w zakładach produkujących azbest, lub takich które zaprzestały produkcji azbestu. Ponadto rozwiązanie ich stosunku pracy z ostatnim pracodawcą nastąpiło z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom spełniającym warunki do uzyskania statusu bezrobotnego i prawa do zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli posiadają okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 10 lat były zatrudnione w zakładach produkujących azbest, lub takich które zaprzestały produkcji azbestu.

Zobacz również serwis: Świadczenia przedemerytalne

Stoczniowcy maja prawo do świadczenia przedemerytalnego

Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje również pracownikom stoczni, którzy zostali objęci postępowaniem kompensacyjnym. Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która do dnia rozwiązania umowy o pracę w trybie ustawy o postępowaniu kompensacyjnym:

- ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta oraz 61 lat - mężczyzna oraz posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, lub

- ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna oraz posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn, albo

- bez względu na wiek, jeśli posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Ponadto osoba to musi do dnia 31 grudnia 2008 roku posiadać okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 34 lata dla kobiet i 39 lat dla mężczyzn, a rozwiązanie jego umowy o pracę nastąpiło w trybie postępowania kompensacyjnego.

Zobacz serwis: Emerytury

Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 roku o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2004 r., Nr 120, poz. 1252 ze późn. zm.)
- Ustawa z dnia 19 czerwca 1997 roku o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. z 2004 r., Nr 3, poz. 20, z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 roku o postępowaniu kompensacyjnym w podmiotach o szczególnym znaczeniu dla polskiego przemysłu stoczniowego (Dz. U. z 2008 r., Nr 233, poz. 1569)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przestępstwo zniesławienia – przepisy, orzecznictwo, przykłady

Pomawianie innej osoby o naganne czyny jest czymś moralnie złym. Może ono polegać na przykład na przekazywaniu nieprawdziwych informacji na nasz temat. Prawdopodobnie nikt nie chciałby zostać zniesławionym, ponieważ może to być poniżające albo narazić na utratę zaufania. Dlatego dopuszczenie się takiego zachowania może wywołać określone konsekwencje prawne.

Można składać wnioski o dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czym jest? Gdzie złożyć wniosek? Kiedy pierwsze wypłaty?

Można składać wnioski o dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czym jest dodatek dopełniający do renty socjalnej? Gdzie złożyć wniosek? Kiedy pierwsze wypłaty? Kto dostanie dodatek dopełniający z urzędu?

Koniec problemów z receptami. Ministerstwo Zdrowia szykuje rewolucję dla pacjentów przewlekle chorych już w 2025 roku!

Już w 2025 roku pacjenci będą mogli realizować jedną receptę roczną w kilku aptekach! To przełomowe rozwiązanie, które planuje wprowadzić Ministerstwo Zdrowia, wyeliminuje konieczność oczekiwania na dostawę brakujących leków w jednej aptece. Prace nad tą zmianą nabierają tempa.

Kolejny obowiązek obciąży pracowników. Bez tego w 2025 roku nie będzie można pracować. Zmiany również dla pracodawców

Badania profilaktyczne są obowiązkowe dla pracowników i wiążą się z konkretnymi obowiązkami po stronie pracodawców. Już niedługo obie strony stosunku pracy czekają zmiany – konieczność realizacji nowych obowiązków, bez których nie będzie można pracować.

REKLAMA

Prawna bomba na 2025! Nowe opłaty, e-Doręczenia i reorganizacja sądów – pełen przegląd zmian

Dużo zmian w prawie od 2025 roku. Zaczynają obowiązywać liczne nowe przepisy, które poprawią codzienne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Oto nowe regulacje wchodzące w życie na początku 2025 roku.

Komunikat ZUS: Już jest wzór ERWD. Wniosek dla renty wdowiej. Kalkulator. Wykaz dokumentów do wniosku. Jak wypełnić? [plik PDF do ściągnięcia]

Do otrzymania renty wdowiej niezbędny jest wniosek ERWD. ZUS go właśnie go opublikował. W artykule wzór ERWD w formacie PDF do ściągnięcia. Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń i inne dokumenty.

Ostatni dzień na złożenie wniosku do ZUS, by uzyskać świadczenie z wyrównaniem od października 2024 r.

Rodzice dzieci uczęszczających do żłobków, klubów dziecięcych lub mających dziennego opiekuna mogą wystąpić do ZUS o świadczenie „Aktywnie w żłobku”. Jest to jedno z trzech świadczeń przyznawanych w ramach programu Aktywny Rodzic. Wnioski o świadczenia z tego programu można składać od 1 października 2024 r.

Nowe świadczenie dla seniorów: 6246,13 zł miesięcznie. Można już składać wnioski [podajemy link do formularza]

W dniu 1 stycznia 2025 r. weszła w życie ustawa z dnia 18.10.2024 r. o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Na jej podstawie – seniorom, którzy ukończyli 100 rok życia – przyznawane będzie tzw. świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 zł brutto miesięcznie, finansowane przez budżet państwa. Niektórzy otrzymają je z urzędu, a inni już dzisiaj mogą o nie wnioskować [podajemy link do formularza].

REKLAMA

Dodatek za długoletnią służbę wojskową. Zmiana od 1 stycznia 2025 r.

Dodatek za długoletnią służbę wojskową będzie naliczany już po dwóch latach służby wojskowej w wysokości 2 proc. należnego uposażenia zasadniczego, a następnie co roku zwiększany o 1 proc. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 r.

Zasiłek okresowy i zasiłek celowy z MOPS w 2025 r. [Przykład]

Zasiłek okresowy i celowy są ważnymi świadczeniami wypłacanymi przez ośrodki pomocy społecznej. Ile wynoszą i jakie kryteria trzeba spełnić? Co zmieni się w 2025 r.?

REKLAMA