Po utracie renty można przejść na świadczenie przedemerytalne
REKLAMA
REKLAMA
Do świadczenia przedemerytalnego są uprawnione osoby, które utraciły prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna takim osobą świadczenie przedemerytalne, jeśli ukończyły odpowiedni wiek i posiadają wymagany okres składkowy i nieskładkowy.
REKLAMA
Może Pani uzyskać świadczenie przedemerytalne, jeśli pobierała Pani rentę z tytułu niezdolności do pracy przez okres co najmniej 5 lat. Nie ulegają zaliczeniu okresy wstrzymania prawa do wypłaty świadczenia rentowego.
Przy ustalaniu pięcioletniego okresu pobierania renty, ZUS nie wymaga, aby było to ostatnie pięć lat przed ubieganiem się o prawo do świadczenia przedemerytalnego.
Uzyskanie prawa do świadczenia przedemerytalnego po rencie uzależnione jest ponadto od ukończenia odpowiedniego wieku. Wynosi on:
· co najmniej 55 lat w przypadku kobiet,
· co najmniej 60 lat w przypadku mężczyzn.
Kolejnym wymogiem jest udowodnienie okresu uprawniającego do emerytury, który wynosi:
· 20 lat dla kobiet,
· 25 lat dla mężczyzn.
Obydwa warunki muszą być spełnione do dnia, w którym ustało prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Ostatnim warunkiem jest zarejestrowanie się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Jeśli spełnia Pani wyżej opisane warunki ma Pani prawo do świadczenia przedemerytalnego po utracie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Podstawa prawna: Art. 2 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. nr 120, poz. 1252).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA