REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Słownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Organ rentowy

To instytucja odpowiadająca przede wszystkim za wypłatę emerytur, rent i innych świadczeń oraz ściąganie składek od ubezpieczonych osób.

Zbieg prawa do świadczeń

Od zasady, że można pobierać tylko jedno świadczenie emerytalno-rentowe, są wyjątki. Dotyczą one emerytów uprawnionych do renty wypadkowej oraz osób mających prawo do renty rodzinnej i socjalnej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

ZUS to państwowa instytucja publicznoprawna realizująca zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych w Polsce.

Waloryzacja

Jest to mechanizm polegający na przywracaniu wartości wierzytelnościom pieniężnym i różnym płatnościom, które straciły na wartości. Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych zapobiega spadkowi realnej wartości emerytur i rent po ich przyznaniu.

REKLAMA

Ubezpieczenie społeczne

Ubezpieczenia społeczne to rozwiązania prawne, mające na celu zapewnienie środków utrzymania ubezpieczonym i ich rodzinom w przypadkach czasowej lub trwałej niezdolności do pracy, niemożności zarobkowania lub też ograniczenia tej zdolności.

Świadczenia rehabilitacyjne

Przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Stary portfel

Stary portfel, to grupa emerytów, którzy dostają emeryturę obliczoną w oparciu o zmniejszoną tzw. kwotę bazową.

Sąd pracy i ubezpieczeń społecznych

W systemie wymiaru sprawiedliwości sądy pracy i ubezpieczeń społecznych stanowią odrębne jednostki organizacyjne sądów rejonowych, okręgowych lub apelacyjnych.

REKLAMA

Renta

Jest to świadczenie mające na celu dostarczenie środków utrzymania m.in. z powodu niezdolności do pracy zarobkowej, utraty żywiciela rodziny.

Pracownik

Pracownikiem jest osoba fizyczna wykonująca pracę określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierunkiem. W zamian otrzymuje od pracodawcy wynagrodzenie.

Pracodawca

Pracodawcą jest każda osoba fizyczna lub osoba prawna, która spełniając pewne wymogi prawne i społeczne, zatrudnia pracowników.

Pierwszy filar

I filar to emerytura ze Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trafia tu większa część składki, potrącanej co miesiąc z pensji. Każdy ubezpieczony ma indywidualne konto w ZUS na którym rejestrowana jest wartość odkładanych pieniędzy.

PESEL

PESEL to skrót od wyrażenia "Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności"

Odprawa emerytalno-rentowa

Jest to świadczenie wypłacane na koniec zatrudnienia w związku z przejściem pracownika na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

NIP

Numer Identyfikacji Podatkowej to dziesięciocyfrowy kod, służący do identyfikacji podmiotów płacących podatki w Polsce. Nadawany jest przez urzędy skarbowe.

Niezdolność do pracy

Stwierdzenie niezdolności do pracy może stać się podstawą otrzymanie świadczenia emerytalnego lub rentowego.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest instytucją państwową odpowiedzialną za ubezpieczenia społeczne rolników.

Indywidualne konto emerytalne

Indywidualne konto emerytalne umożliwia gromadzenie środków na dodatkową emeryturę.

Otwarty fundusz emerytalny

Otwarty Fundusze Emerytalny inaczej zwany jest drugim filarem. Każdy urodzony po 1 stycznia 1969 r. musi zawrzeć umowę z jednym z funduszy emerytalnych.

Świadczenia przedemerytalne

Świadczenia przedemerytalne są przeznawane osobom, które straciły pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Mówimy tutaj o likwidacji, o upadłości pracodawcy, o zmianie strukturalnej, o zwolnieniach grupowych

Składki na ubezpieczenia społeczne

Są to świadczenia pieniężne, przymusowe, celowe, podstawowy przychód Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego finansowane są wypłaty świadczeń, m.in. emerytury, renty, zasiłki.

Okresy nieskładkowe

Przy ustalaniu prawa do emerytury i rent oraz obliczaniu ich wysokości okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nie przekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych.

Okresy składkowe

Przy obliczaniu emerytury lub renty okresy składkowe są uwzględniane w pełnym wymiarze.

Kwota bazowa

Kwota bazowa jest dla emerytów jednym z najważniejszych wskaźników. Decyduje o wysokości emerytury.

Emerytura

Świadczenie pieniężne mające służyć zabezpieczeniu bytu na starość dla osób, które ze względu na wiek nie posiadają już zdolności do pracy zarobkowej albo utraciły ją w znacznym stopniu oraz nie dysponują innymi źródłami dochodu gwarantującymi możliwość utrzymania się.

REKLAMA