REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK: oszczędzanie na emeryturę, czy na bieżące wydatki? Wypłata przed 60. rokiem życia możliwa na żądanie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa
Wypłata z PPK przed 60 rokiem życia. Zasady i skutki
PPK: oszczędzanie na emeryturę, czy metoda na ekstra premię? Wypłata przed 60-ką możliwa w dowolnym momencie
Emilia Panufnik
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) funkcjonują od 2019 roku. Pracodawcy byli stopniowo zobowiązani do wdrożenia tego programu w swoich organizacjach. Na początku program cieszył się małą popularnością wśród osób zatrudnionych, jednak z roku na rok zyskuje coraz bardziej w oczach społeczeństwa. Wydaje się, że jednym z powodów wzrostu zaufania wśród pracowników jest możliwość wypłaty zgromadzonych środków w dowolnym momencie. Rozwiązanie to jest bardzo często stosowane przez posiadaczy rachunku PPK.

PPK coraz popularniejsze

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny oraz danych prezentowanych na portalu mojeppk.pl, z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na partycypację w programie PPK. Szczegółowe dane przedstawiają się następująco: 

REKLAMA

Liczba uczestników PPK 2019-2024

 

Liczba uczestników PPK 2019-2024

Advicero Nexia

Wzrost udziału w PPK w latach 2019-2021 częściowo związany był oczywiście z okresem wdrażania systemu PPK wśród przedsiębiorców, ponieważ obowiązek ten był uzależniony od ilości zatrudnianych osób. Z biegiem czasu, zostały nim objęte wszystkie podmioty zatrudniające choćby jedną osobę. 
Duży wzrost w roku 2023, odnotowano również od miesiąca marca, gdyż mieliśmy do czynienia z tzw. autozapisem, który polegał na automatycznym zapisie osób zatrudnionych, które nie złożyły ponownie deklaracji rezygnacji z udziału w PPK. Wielu pracowników właśnie wtedy zdecydowało się rozpocząć swoje oszczędzanie w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. 

Zaufanie społeczne do programu w momencie jego wprowadzania było bardzo niskie, gdyż program ten porównywany był do dawnego OFE. Jest to jednak zupełnie inne rozwiązanie wzorowane na systemach emerytalnych funkcjonujących od wielu lat (i to z sukcesami) w innych państwach europejskich. 

W 2023 roku liczba uczestników PPK przekroczyła 3,3 mln podczas gdy w tym samym czasie Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) lub Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) posiadało jedynie ok 1,4 mln osób. Warto nadmienić, iż IKE oraz IKZE funkcjonują na rynku finansowym odpowiednio od 2005 i 2011 roku.

Kiedy można wypłacić pieniądze z PPK?

Oczywiście, podstawowym założeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych jest stworzenie dodatkowej formy zabezpieczenia emerytalnego. Co do zasady środki te powinny być gromadzone i pomnażane przez cały okres aktywności zawodowej, aż do emerytury. Po ukończeniu 60 lat uczestnik PPK może:
- wypłacić 25% środków jednorazowo, a resztę w co najmniej 120 miesięcznych ratach lub
- wypłacić całość w co najmniej 120 miesięcznych ratach.

Nie oznacza to jednak, że środków nie można wypłacić wcześniej. Kiedy jest możliwa wypłata pieniędzy z PPK przed 60-tką?
1) przed ukończeniem 60 roku życia uczestnik może dokonać tzw. zwrotu środków,
2) w szczególnych sytuacjach życiowych – w przypadku przeznaczenia środków na wkład własny przy kredycie hipotecznym lub w przypadku poważnej choroby uczestnika PPK jego małżonka lub dziecka.

Wypłata z PPK przed 60 rokiem życia. Zasady i skutki

To, z czego aktualnie często korzystają uczestnicy PPK to wypłata zgromadzonych środków przed ukończeniem 60 roku życia. Wypłaty te są nieograniczone tzn. można dokonywać ich raz w miesiącu, na koniec roku czy w dowolnie wybranym momencie

To co warto podkreślić, to fakt, iż nie można dokonywać częściowej wypłaty środków a jedynie dokonać wypłaty całości zgormadzonych funduszy. Oczywiście, wcześniejsza wypłata środków nie jest głównym celem programu PPK, a jednak długofalowe korzyści związane z oszczędzaniem, dlatego wcześniejsza wypłata wiąże się z pewnymi negatywnymi konsekwencjami finansowymi dla osoby wypłacającej środki wcześniej.

Uczestnik PPK w takiej sytuacji otrzyma 100% przekazanych przez siebie wpłat oraz 70% wpłat przekazanych przez pracodawcę. Wartość ta będzie również pomniejszona o 19% podatku od dochodów kapitałowych

Co prawda ze strony pracodawcy wypłacie podlega 70% zgromadzonych środków, ale nie oznacza to, że pozostałe środki przepadają. 30% wpłat dokonanych przez pracodawcę zostanie przekazane do ZUS i doliczone do składek emerytalnych zewidencjonowanych na koncie osoby ubezpieczonej. W wyniku wcześniejszej wypłaty środków uczestnik PPK traci również zgromadzone na swoim koncie wpłaty pochodzące od państwa czyli wpłatę powitalną dla nowych uczestników oraz dopłaty roczne.

Złożenie dyspozycji tzw. zwrotu środków nie oznacza w żaden sposób zlikwidowania konta w PPK i przerwania uczestnictwa w programie. Po dokonaniu wypłaty całości środków, składki są nadal naliczane od wypłacanego danej osobie zatrudnionej wynagrodzenia. Należy bowiem odróżnić sytuację wcześniejszej wypłaty środków od całkowitej rezygnacji z dalszego oszczędzania w ramach PPK. W przypadku chęci rezygnacji, osoba zatrudniona jest zobowiązana do złożenia stosownego oświadczenia do podmiotu ją zatrudniającego i odprowadzającego składki w jej imieniu. Składki przestaną być naliczane ale rachunek nadal będzie mógł pozostać aktywny a zebrane na nim środki będą mogły być nadal pomnażane.  

Ważne

Wielu pracowników traktuje zatem możliwość wcześniejszej wypłaty środków jako formę dodatkowej premii od pracodawcy, którą regularnie sobie wypłacają. Ustawa o PPK gwarantuje taką możliwość i działania te nie są oceniane w żaden sposób jako negatywne. Duża ilość osób, które przetestowały to rozwiązanie nabierają większego zaufania do programu PPK i decydują się na oszczędzanie długofalowe.

Zyski wykazane przez instytucje finansowe z inwestycji w PPK również były czynnikiem zachęcającym do lokowania środków właśnie w ten sposób. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Państwowy Fundusz Rozwoju, na koniec 2023 roku w PPK zgromadzonych było 20,2 mld zł. Kwotę tę stanowią zarówno składki przekazane przez jej uczestników, jak również wypracowany zysk. PFR szacuje, iż na koniec 2025 roku w PPK będzie zgromadzone nawet 40 mld zł. Do tej pory, zgodnie z przedstawionymi oficjalnie danymi, średnia stopa zwrotu z inwestycji PPK w poprzednich latach oscylowała na poziomie 15%. Należy w tym punkcie podkreślić, że ostatnie lata nie należały do łatwych dla rynków kapitałowych, biorąc pod uwagę kryzysy światowe, takie jak pandemię czy rosyjską inwazję na Ukrainę.

Pewne jest to, że program PPK zyskuje coraz bardziej w oczach Polaków. Doświadczenia z ostatnich 4 lat, osób partycypujących w dodatkowej formie oszczędzania na emeryturę, przyczyniły się do wzrostu zaufania społecznego. Warto śledzić wyniki finansowe środków zgromadzonych w ramach PPK w kolejnych latach.

Paulina Marcula-Kurek, Payroll Manager w Nexia Advicero

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
„Społeczność szkolna idąc w skupieniu stacja po stacji rozważała Mękę Pańską” – czy szkoła jest właściwym miejscem dla organizacji obrządków religijnych?

W okolicy świąt Wielkanocnych – rokrocznie – powraca temat rekolekcji i związanych z nimi obrządków religijnych, organizowanych przez niektóre szkoły i na terenie tychże szkół. Wiele osób (uczniów i rodziców) – zwłaszcza tych, którzy są innego wyznania lub nie wyznają żadnej religii – zadaje sobie wówczas pytanie czy odbywa się to zgodnie z prawem i czy nie stanowi to przejawu ich dyskryminacji z powodu religii lub przekonań w sprawach religii przez instytucje wykonujące zadania publiczne, jakimi są szkoły, w państwie świeckim, jakim jest Polska.

W Sejmie rząd o drugim dodatku do renty. Tym razem dla niezdolnych do pracy

Od pół roku osoby niepełnosprawne stale pytają rząd o dodatek dopełniający dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy. Kierują pisma do rządu, Sejmu, Senatu i także naszej redakcji Infor.pl. Jest to drugi dodatek dla rencistów. Pierwszym jest dodatek do renty socjalnej. Pytania o drugi dodatek do renty formułują posłowie w Sejmie pytając o to rząd. Niestety przedłużają się analizy wewnątrz rządu co do kształtu projektu odpowiedniej ustawy dla drugiego dodatku (tym razem do renty chorobowej). I trwają negocjacje z Ministerstwem Finansów skąd wziąć pieniądz na drugi dodatek, które prawdopodobnie zgłasza ograniczenia budżetowe na najbliższe 2– 3 lata.

Obowiązki rodzinne a spadek i zachowek. Przepisy po zmianach

Niedopełnianie obowiązków rodzinnych może wpływać na późniejsze kwestie dotyczące dziedziczenia. Niekiedy jednak odsunięcie krewnych od spadku nie należy do najłatwiejszych. Trzeba pamiętać o szeregu wymogów.

Symbole przyczyn niepełnosprawności w 2025 r.

Na orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności znaleźć można symbol niepełnosprawności. Niektóre osoby mogą mieć przypisane więcej niż jeden symbol. Co oznaczają poszczególne symbole? Czy można mieć więcej niż jeden symbol?

REKLAMA

Zasady zwrotu kosztów dojazdu krwiodawcy: Jest apel o jednolity system i wsparcie państwa

Krwiodawcy od lat ratują życie, oddając krew bez wynagrodzenia. Jednak zróżnicowane zasady zwrotu kosztów dojazdu w różnych regionach Polski stają się barierą dla wielu z nich. Posłowie apelują o wprowadzenie jednolitego, sprawiedliwego systemu i realne wsparcie ze strony państwa, by ułatwić dostęp do punktów poboru i zachęcić do regularnego krwiodawstwa.

ZUS: 13. emeryturę jeszcze przed Wielkanocą wypłacimy prawie 7 mln seniorów. Netto od 1709,81 zł do 1484,81 zł w zależności od wysokości głównego świadczenia

Trzynaste emerytury zostały przyznane dotychczas blisko 7 mln emerytów i rencistów, którzy przed Świętami Wielkanocnymi, a więc najpóźniej 18 kwietnia otrzymają świadczenia. Ich łączna wartość przekroczyła 13 mld zł brutto - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Taka jest płaca minimalna w UE. Jak wypada Polska?

Z nowych danych Eurostatu dotyczących płacy minimalnej za 2025 roku wynika, że w 10 krajach Unii Europejskiej najniższa pensja wynosiła poniżej 1000 euro miesięcznie, w 6 innych krajach wahała się od 1000 do 1500 euro miesięcznie, a w pozostałych 6 krajach płaca minimalna przekraczała 1500 euro miesięcznie. W badaniu została uwzględniona także Polska.

Coraz mniej czasu na rozliczenie podatku. KAS zachęca do skorzystania z usługi Twój e-PIT. Działa też Infolinia KAS

Osoby, które jeszcze nie rozliczyły PIT za 2024 rok mają na to czas tylko do 30 kwietnia 2025 r. Krajowa Administracja Skarbowa zachęca do skorzystania z usługi e-PIT. Usługa działa przez całą dobę i można z niej korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu.

REKLAMA

Sejm na żywo 11 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Michała Kierskiego, prokuratora, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Zmiany w ważnym świadczeniu: Zasiłek pogrzebowy jednak w wysokości 17 tys. zł, a nie 7 tys. zł? Koszty pogrzebu w wielu przypadkach przekraczają bowiem 10 tys. zł

W dniu 9 kwietnia br. do Sejmu został złożony rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (znak: RPW/12061/2025), który zmienia wysokość ważnego świadczenia: zasiłku pogrzebowego, który przysługuje na pokrycie kosztów pogrzebu, niezależnie od wysokości osiąganego dochodu. W ramach opiniowania projektu ww. ustawy – Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zaproponowało korektę wysokości zasiłku pogrzebowego z projektowanej – na 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ogłoszonego przez Prezesa GUS, obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione. Na dzień dzisiejszy – oznaczałoby to świadczenie w wysokości niemal 17 tys. zł. Czy ta propozycja, została uwzględniona przez rząd w projekcie złożonym do Sejmu?

REKLAMA