REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak koronawirus zmienił podejście Polaków do oszczędzania?

Subskrybuj nas na Youtube
Jak koronawirus wpływa na podejście Polaków do oszczędzania? / fot. Shutterstock
Jak koronawirus wpływa na podejście Polaków do oszczędzania? / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W czasie epidemii koronawirusa zmieniło się podejście Polaków do oszczędzania. Liczne badania wskazują na to, że więcej osób zamierza odkładać wyższe kwoty pieniędzy niż przed pandemią. Im dłużej będziemy zmagać się z COVID-19, tym bardziej zaczniemy myśleć o gromadzeniu oszczędności.

Jak pandemia koronawirusa zmienia stosunek Polaków do oszczędzania?

Na oficjalnym portalu Pracowniczych Planów Kapitałowych www.mojeppk.pl ukazał się artykuł o tym, jak zmieniło się podejście Polaków do oszczędzania w czasie pandemii koronawirusa. Okazuje się, że sytuacja ta diametralnie zmieniła stosunek do finansów i odkładania pieniędzy na "czarną godzinę" w naszym kraju. Zdaniem autora artykułu najlepiej przedstawiają to przeprowadzane licznie badania opinii publicznej.

REKLAMA

Redakcja portalu www.mojeppk.pl  prezentuje najciekawsze wnioski płynące z badań.

Polecamy: PPK dla pracownika

Po pandemii 83% Polaków zamierza oszczędzać

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Zmian Społecznych „Jaka będzie Polska po epidemii?”, po epidemii zamierza oszczędzać 83% Polaków, w tym blisko 20% osób, które nie planowały tego wcześniej. 18% Polaków chce oszczędzać więcej niż przedtem, a w grupie trzydziestolatek/ów taką chęć deklaruje prawie co trzecia osoba. Najmniej liczną grupą z podobnym zamiarem są osoby powyżej 70. roku życia, 12,4% kobiet i tylko 5,3% mężczyzn. Pandemia i niepewna sytuacja gospodarcza zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w kraju i na świecie, uświadomiła Polakom, jak ważne jest długoterminowe oszczędzanie. Natomiast wzmożona chęć tworzenia poduszki finansowej wśród osób znajdujących się w okresie najwyższej aktywności zawodowej jest trendem, który przyczyni się do budowania prywatnego kapitału emerytalnego. 

Ponad połowa Polaków stara się oszczędzać więcej

Podejście do oszczędzania można również zmierzyć badając stopień pewności, czyli poziom ugruntowania opinii. Takie badanie, zatytułowane „Gorączka koronawirusa”, przeprowadził Neurohm dla Onetu. Okazuje się, że prawie połowa Polaków stara się bardziej oszczędzać w wyniku epidemii, ale tylko 31% pytanych ma co do tego pewność. Niski wskaźnik pewności wskazuje na to, że ten pogląd na oszczędzanie nie jest dobrze ugruntowany i zinternalizowany, a zatem istnieje mniejsza szansa, że przełoży się na działanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej osób będzie odkładało pieniądze wraz z przedłużaniem się epidemii

Natomiast im dłużej potrwa pandemia i wywołany nią kryzys gospodarczy, tym więcej Polacy będą myśleć o oszczędzaniu. Jak wynika z badania „Życie bez pensji” przeprowadzonego przez serwis kariery InterviewMe.pl, większość z nas nie jest przygotowana na funkcjonowanie bez bieżącego dochodu w obliczu sytuacji kryzysowych. Eksperci uważają, że każdy powinien posiadać zabezpieczenie finansowe, które pozwoli na utrzymanie się przez co najmniej pół roku. Tymczasem takie oszczędności ma jedynie 19% Polaków. Niemniej jednak zmierzenie się z rzeczywistością w dobie największego od dawna kryzysu gospodarczego może przełożyć się na popularyzację nawyku długoterminowego oszczędzania, czyli budowania finansowej poduszki bezpieczeństwa.

Zainteresowanym polecamy lekturę serwisu mojeppk.pl lub kontakt z ekspertami PFR Portal PPK sp. z o.o. pod numerem bezpłatnej infolinii 800 775 775.

Link do pełnej treści artykułu: https://www.mojeppk.pl/aktualnosci/Jak-pandemia-koronawirusa-zmienia-stosunek-Polak-w-do-oszcz-dzania.html

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PFR Portal PPK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Debata prezydencka na żywo na portalu infor.pl. Transmisja online od godz. 20.00

W poniedziałek 12.05.2025 r. o godz. 20:00 w siedzibie Telewizji Polskiej rozpoczęła się debata kandydatów na prezydenta RP, współorganizowana przez TVP, TVN i Polsat. To ostatnie takie starcie przed pierwszą turą wyborów i jeden z kluczowych momentów kampanii. Transmisję online można obejrzeć także na portalu infor.pl.

Debata prezydencka: Burza wokół prowadzącej z TVP. Konfederacja i inne sztaby protestują

Debata kandydatów na prezydenta już dziś o 20:00 w TVP. Jeszcze przed startem nie brak kontrowersji — aż osiem sztabów wyborczych sprzeciwia się obecności Doroty Wysockiej-Schnepf jako współprowadzącej. Padają zarzuty o brak obiektywizmu i złamanie wcześniejszych ustaleń z TVP.

Zmiany w stwierdzaniu zgonu. Rząd planuje nową ustawę i szczególne regulacje dla żołnierzy

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej. Nowe przepisy mają uporządkować zasady stwierdzania i dokumentowania zgonów, w tym poza szpitalami. Projekt zakłada też cyfryzację kart zgonu i narodzin oraz regulację zasad funkcjonowania lekarza koronera.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w 2025 roku – ile wynosi, jak obliczyć, komu przysługuje, terminy wypłat, ewidencja

Czym jest ekwiwalent za pranie odzieży roboczej? Komu przysługuje? Jakie są zasady obliczania i wypłacania tego ekwiwalentu w 2025 roku. Czy od tego ekwiwalentu trzeba płacić składki ZUS i podatek? Wyjaśnia Karolina Woźniczka, specjalistka ds. kadr i płac w Meritoros SA.

REKLAMA

Flaga Polski - jak wieszać zgodnie z przepisami? [ZASADY]

Coraz więcej osób prywatnych wywiesza flagę Polski w maju, listopadzie, a niektórzy nawet przez cały rok. Nie każdy wie, że flagę wiesza się w określony sposób, a naruszenie przepisów może doprowadzić do nałożenia kary. Jakie są zasady wieszania flagi Polski?

Czy alimenty wlicza się do dochodu w MOPS?

„Samotnie wychowuję dziecko i chcę ubiegać się o zasiłek okresowy z pomocy społecznej. Czy alimenty, które dostaję na córkę MOPS wliczy do naszego dochodu?” – pyta Czytelniczka.

Co 12 skontrolowane przez ZUS L4 uznane za nieprawidłowe [dane ZUS za I kwartał 2025 r.]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał redakcji Infor.pl, że w I kwartale 2025 r. ZUS przeprowadził kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich wobec 35 810 osób. Nieprawidłowości stwierdził w 2 886 przypadkach. ZUS może przeprowadzić kontrolę z własnej inicjatywy lub na wniosek pracodawcy. Kiedy można spodziewać się kontroli?

Wsparcie dla rodziców po urodzeniu martwego dziecka. MRPiPS zapowiada zmiany w przyznawaniu zasiłków: macierzyńskiego i pogrzebowego

W przypadku urodzenia martwego dziecka, rodzice dziecka mogą wystąpić z wnioskiem o zasiłek macierzyński oraz o zasiłek pogrzebowy. Jednakże muszą zmierzyć się z biurokracją. Resort rodziny zapowiada likwidację skomplikowanych barier administracyjnych. Zaświadczenie lekarskie zamiast aktu urodzenia - to jedna ze zmian planowanych przez resort rodziny.

REKLAMA

12 maja: Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

Maj należy do pielęgniarek i położnych! W dniu 5 maja świętujemy Międzynarodowy Dzień Położnej, dzień 8 maja to Dzień Polskiej Położnej, a 12 maja to Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Pielęgniarki i położne są niezastąpione na każdym etapie leczenia i opieki nad pacjentem – od narodzin, przez chorobę, aż po opiekę paliatywną. Wspierają nie tylko zdrowie fizyczne, ale też emocjonalne potrzeby pacjentów i ich rodzin. Ich zaangażowanie, wiedza i empatia są fundamentem bezpiecznego i skutecznego leczenia.

Budżetówka: zmiany w stanowiskach, strukturze i tabelach wynagrodzeń – minimalne stawki wzrastają o 5%, a maksymalne o 1 000 zł [projekt]

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłasza zmiany w tabelach wynagrodzeń – minimalne stawki wzrastają o 5%, a maksymalne o 1 000 zł - takie regulacje już coraz bliżej. Są one o tyle ważne, że zajdzie też zmiana w strukturze organizacyjnej, będzie też ujednolicenie nazw stanowisk kierowniczych i dodanie nowych stanowisk specjalistycznych w celu uporządkowania ścieżki awansu. Nowe zasady mają być bardziej transparentne. Są już szczegółowe założenia, czekamy na ogłoszenie ostatecznej wersji projektu zmian dla ogromnej liczby pracowników, a później wejście nowych przepisów w życie.

REKLAMA