Jak koronawirus zmienił podejście Polaków do oszczędzania?
REKLAMA
REKLAMA
Jak pandemia koronawirusa zmienia stosunek Polaków do oszczędzania?
Na oficjalnym portalu Pracowniczych Planów Kapitałowych www.mojeppk.pl ukazał się artykuł o tym, jak zmieniło się podejście Polaków do oszczędzania w czasie pandemii koronawirusa. Okazuje się, że sytuacja ta diametralnie zmieniła stosunek do finansów i odkładania pieniędzy na "czarną godzinę" w naszym kraju. Zdaniem autora artykułu najlepiej przedstawiają to przeprowadzane licznie badania opinii publicznej.
REKLAMA
Redakcja portalu www.mojeppk.pl prezentuje najciekawsze wnioski płynące z badań.
Polecamy: PPK dla pracownika
Po pandemii 83% Polaków zamierza oszczędzać
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Zmian Społecznych „Jaka będzie Polska po epidemii?”, po epidemii zamierza oszczędzać 83% Polaków, w tym blisko 20% osób, które nie planowały tego wcześniej. 18% Polaków chce oszczędzać więcej niż przedtem, a w grupie trzydziestolatek/ów taką chęć deklaruje prawie co trzecia osoba. Najmniej liczną grupą z podobnym zamiarem są osoby powyżej 70. roku życia, 12,4% kobiet i tylko 5,3% mężczyzn. Pandemia i niepewna sytuacja gospodarcza zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w kraju i na świecie, uświadomiła Polakom, jak ważne jest długoterminowe oszczędzanie. Natomiast wzmożona chęć tworzenia poduszki finansowej wśród osób znajdujących się w okresie najwyższej aktywności zawodowej jest trendem, który przyczyni się do budowania prywatnego kapitału emerytalnego.
Ponad połowa Polaków stara się oszczędzać więcej
Podejście do oszczędzania można również zmierzyć badając stopień pewności, czyli poziom ugruntowania opinii. Takie badanie, zatytułowane „Gorączka koronawirusa”, przeprowadził Neurohm dla Onetu. Okazuje się, że prawie połowa Polaków stara się bardziej oszczędzać w wyniku epidemii, ale tylko 31% pytanych ma co do tego pewność. Niski wskaźnik pewności wskazuje na to, że ten pogląd na oszczędzanie nie jest dobrze ugruntowany i zinternalizowany, a zatem istnieje mniejsza szansa, że przełoży się na działanie.
Więcej osób będzie odkładało pieniądze wraz z przedłużaniem się epidemii
Natomiast im dłużej potrwa pandemia i wywołany nią kryzys gospodarczy, tym więcej Polacy będą myśleć o oszczędzaniu. Jak wynika z badania „Życie bez pensji” przeprowadzonego przez serwis kariery InterviewMe.pl, większość z nas nie jest przygotowana na funkcjonowanie bez bieżącego dochodu w obliczu sytuacji kryzysowych. Eksperci uważają, że każdy powinien posiadać zabezpieczenie finansowe, które pozwoli na utrzymanie się przez co najmniej pół roku. Tymczasem takie oszczędności ma jedynie 19% Polaków. Niemniej jednak zmierzenie się z rzeczywistością w dobie największego od dawna kryzysu gospodarczego może przełożyć się na popularyzację nawyku długoterminowego oszczędzania, czyli budowania finansowej poduszki bezpieczeństwa.
Zainteresowanym polecamy lekturę serwisu mojeppk.pl lub kontakt z ekspertami PFR Portal PPK sp. z o.o. pod numerem bezpłatnej infolinii 800 775 775.
Link do pełnej treści artykułu: https://www.mojeppk.pl/aktualnosci/Jak-pandemia-koronawirusa-zmienia-stosunek-Polak-w-do-oszcz-dzania.html
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat