REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uczestnik PPK

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
Uczestnik PPK - kim jest? Jak oszczędzać w PPK? Czy można zrezygnować z Pracowniczych Planów Kapitałowych? / fot. Shutterstock
Uczestnik PPK - kim jest? Jak oszczędzać w PPK? Czy można zrezygnować z Pracowniczych Planów Kapitałowych? / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Uczestnictwo w PPK umożliwia oszczędzanie w ramach tego programu. Aby zostać zapisanym do PPK, trzeba być "osobą zatrudnioną". Kto zgodnie z ustawą o PPK może być uczestnikiem PPK?

Kim jest uczestnik PPK?

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2215 ze zm.), dalej „ustawa o PPK”, uczestnikiem PPK jest osoba fizyczna, która ukończyła 18. rok życia oraz - w imieniu i na rzecz której - podmiot zatrudniający zawarł umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową. Ustawa o PPK określa kto jest „osobą zatrudnioną”, mogącą zostać uczestnikiem PPK. Przez osoby zatrudnione należy rozumieć:

REKLAMA

  • pracowników - w rozumieniu Kodeksu pracy, z wyjątkiem pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla oraz młodocianych,
  • osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia,
  • członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
  • członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji oraz
  • osoby wskazane powyżej (z wyjątkiem członków rad nadzorczych) przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

- podlegające, z tych tytułów, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w Polsce.

Polecamy: Pracownicze Plany Kapitałowe. Praktyczny komentarz do ustawy

Dobrowolność uczestnictwa w PPK

W imieniu i na rzecz takiej osoby podmiot zatrudniający zawrze umowę o prowadzenie PPK, chyba, że ta osoba złoży mu wcześniej deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat. Uczestnictwo w PPK jest dobrowolne.

Zawarcie umowy o prowadzenie PPK nie wymaga zgody zatrudnionego. W ustawie o PPK przewidziano tzw. automatyczny zapis. Dotyczy on jednak tylko zatrudnionych między 18 a 55 rokiem życia. Osoby zatrudnione, które ukończyły 55 lat, ale nie ukończyły 70 lat, aby przystąpić do omawianego programu powinny złożyć podmiotowi zatrudniającemu wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK. Zgodnie z ustawą o PPK, zatrudniający nie może zawrzeć umowy o prowadzenie PPK dla osoby, która najpóźniej w pierwszym dniu zatrudnienia ukończyła 70 rok życia. Przez „pierwszy dzień zatrudnienia” osób zatrudnionych w danym podmiocie w dniu objęcia go przepisami ustawy o PPK należy rozumieć ten dzień. Natomiast w przypadku osób zatrudnianych po tej dacie, wiek weryfikuje się na faktyczny pierwszy dzień zatrudnienia. Ponowna weryfikacja wieku powinna nastąpić na dzień zawierania dla danej osoby umowy o prowadzenie PPK. W przypadku, gdy dana osoba jest zatrudniona w podmiocie zatrudniającym w dniu objęcia tego podmiotu przepisami ustawy o PPK, dla zawarcia dla niej umowy o prowadzenie PPK nie ma znaczenia jej staż.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3-miesięczny okres zatrudnienia

Natomiast - w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej po tym dniu - umowę o prowadzenie PPK zawiera się, jeśli legitymuje się ona 3-miesięcznym (90-dniowym) okresem zatrudnienia w danym podmiocie. Do tego okresu wlicza się wcześniejsze okresy zatrudnienia w danym podmiocie zatrudniającym (z poprzednich 12 miesięcy), a także okresy zatrudnienia w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podmiot zatrudniający jest następcą prawnym tych podmiotów.     

Możliwość rezygnacji z wpłat

Podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową, z którą ma zawartą umowę o zarządzanie PPK. Po zawarciu umowy o prowadzenie PPK, zatrudniony (uczestnik PPK) może w dowolnym momencie zrezygnować z finansowania wpłat do PPK, a także w dowolnym momencie wznowić ich finansowanie. Osoba, która złoży deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, będzie ponownie zapisywana do tego systemu co 4 lata, począwszy od 2023 roku, chyba, że wcześniej ponownie złoży deklarację rezygnacji.  

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA