REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK – kto w 2020 roku będzie miał obowiązek przystąpienia do programu?

Dariusz Selak
Dyrektor Biura Relacji z Klientami, PFR Portal PPK Sp. z o. o.
Rok 2020 będzie drugim rokiem obowiązywania ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.
Rok 2020 będzie drugim rokiem obowiązywania ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2020 będzie drugim rokiem obowiązywania ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Pierwsza tura obejmująca największe podmioty zatrudniające na dzień 31 grudnia 2018 roku co najmniej 250 osób zatrudnionych, została objęta ustawą od 1 lipca 2019 roku. Ta grupa podmiotów, licząca ponad 4 300 różnych firm, jest już po wyborze instytucji finansowej, podpisaniu umów o zarządzanie i o prowadzenie PPK.

W większości przypadków są to podmioty, które obecnie już naliczają i pobierają wpłaty oraz odprowadzają je do wybranej instytucji finansowej. W tych podmiotach PPK zostały już wdrożone i mamy za sobą pierwsze tygodnie ich funkcjonowania, poprzedzone długim procesem przygotowań, w tym analiz oraz dostosowywania licznych procesów i procedur. Jak zawsze w tak dużych i zakrojonych na szeroką skalę przedsięwzięciach, doświadczenia z etapu wdrożenia sprzyjają tworzeniu praktyk rynkowych, które będą wykorzystywane przez podmioty zobowiązane do stosowania ustawy w kolejnych etapach.

REKLAMA

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników

PPK - podmioty objęte ustawą od 1 stycznia 2020 roku

I tak podmioty, zatrudniające co najmniej 50 osób zatrudnionych (stan zatrudnienia naliczamy, jak w przypadku I tury, również z półrocznym przesunięciem, a więc na dzień 30 czerwca 2019 roku) zostaną objęte ustawą od 1 stycznia 2020 roku i będą miały czas na zawarcie umowy o zarządzanie do 24 kwietnia 2020 roku oraz umowy o prowadzenie PPK do 11 maja 2020 roku.

PPK - podmioty objęte ustawą od 1 lipca 2020 roku

REKLAMA

Kolejna tura, objęta obowiązkiem od 1 lipca 2020 roku, to podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób (wg stanu zatrudnienia na dzień 31 grudnia 2019 roku). Dla tej grupy podmiotów maksymalnym terminem na zawarcie umowy o zarządzanie jest 27października 2020 roku a 10 listopada 2020 roku jest maksymalnym terminem na podpisanie umowy o prowadzenie.

Należy pamiętać, że program jest obowiązkowy dla wszystkich podmiotów zatrudniających. Wyjątki określone w ustawie umożliwiają pod pewnymi warunkami zwolnienie z obowiązku utworzenia PPK, z takiego zwolnienia mogą skorzystać np. podmioty, które mają wdrożony program PPE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobrowolne przystąpienie do PPK, automatyczny zapis

Osobom zatrudnionym zagwarantowano dobrowolność uczestnictwa w programie, jednak dla osób w wieku między 18. a 55. rokiem życia będzie obowiązywał automatyczny zapis. Równocześnie, każdej osobie zatrudnionej zagwarantowano możliwość swobodnej rezygnacji z dokonywania wpłat w dowolnym momencie. Osoby w wieku pomiędzy 55. a 70. rokiem życia przystępują do programu wyłącznie na swój wniosek. W każdej chwili osoba zatrudniona, która złożyła deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat, może ponownie przekazywać wpłaty do PPK po złożeniu stosownego wniosku.

Przygotowania do wdrożenia programu PPK

Bazując na doświadczeniach podmiotów z pierwszej tury wiemy już, że warto rozpocząć przygotowania do wdrożenia programu PPK możliwe jak najwcześniej To podpowiedź dla kolejnych grup obejmowanych w latach 2020 i 2021 obowiązkiem stosowania ustawy, wynikająca z doświadczeń największych podmiotów. Sam wybór instytucji finansowej zgodnie art. 7 powinien być poprzedzony konsultacjami z zakładową organizacją związkową lub w przypadku jej braku,
z reprezentacją osób zatrudnionych. Dobrze też dokonanie wyboru przez reprezentację załogi poprzedzić sprawną akcją informacyjną – o co prawdopodobnie w mniejszych firmach będzie łatwiej, ale nie warto z tym zwlekać. Należy też przewidzieć czas i koszty związane z adaptacją systemów wspomagających zarządzanie i funkcjonowanie np. systemu kadrowo-płacowego. Sam proces wyboru instytucji finansowej oraz uzgodnień szczegółów może zająć kilka tygodni. Warto zadbać o to, by z dniem objęcia przepisami ustawy być już przygotowanym podmiotem zatrudniającym.

Polecamy serwis: Emerytury

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niższe ceny prądu w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. Trzeba je złożyć do końca stycznia. Opublikowano nowy wzór

Niższe ceny prądu dla podmiotów uprawnionych w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. W końcu opublikowano nowy wzór. Trzeba je złożyć do końca stycznia. Zawiera aż cztery strony, ale z wypełnieniem go nie powinno być problemów.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Oto najważniejsze terminy!

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 stycznia 2025 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Data wyborów prezydenckich została wyznaczona na niedzielę dnia 18 maja 2025 r.

Pacjent ze znaczną niepełnosprawnością. Jak zadbać o swoje prawa?

Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym mają prawo do świadczeń z NFZ poza kolejnością. Co robić, gdy placówka nie respektuje tych przepisów? Ministerstwo Zdrowia odpowiada na ważną interpelację.

FUS: Niby jest stabilnie, ale tendencje są deficytowe. ZUS przedstawił prognozę na lata 2025-2029

W Polsce zmienia się struktura osób pracujących i tych, które zakończyły aktywność zawodową w związku z przejściem na emeryturę lub pobieraniem innych świadczeń. Powoduje to, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wykazuje tendencje deficytowe, chociaż pozostaje stabilny – wynika z przedstawionej przez ZUS prognozy funduszu na lata 2025-2029.

REKLAMA

Uzupełniający urlop macierzyński. Jaka będzie treść wniosku o urlop i jakie trzeba będzie dołączyć załączniki

Będzie nowe rozporządzenie regulujące kwestie dotyczące uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem. Wiadomo już, co będzie musiał zawierać wniosek o uzupełniający urlop macierzyński i jakie załączniki trzeba będzie dołączyć do wniosku.

Czy rozróżniasz: mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny. Czym są i jakie mają funkcje?

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniało w komunikacie, jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy mDowodem, e-dowodem, dowodem osobistym, dowodem cyfrowym i dowodem elektronicznym. Wskazało też jakie funkcje pełnią te dokumenty.

1000 zł netto na dziecko. Bez kryterium dochodowego. Dla studentów, bezrobotnych i rodziców niepłacących składek chorobowych

Również osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji zawodowej mogą liczyć na pomoc państwa w wychowaniu dzieci. Mowa np. o rodzicach będących studentami czy osobami bezrobotnymi. Mają oni prawo do szczególnego świadczenia w wysokości 1000 zł netto miesięcznie.

Potencjał seniorów na rynku pracy – jak go efektywnie wykorzystać?

Starzejące się społeczeństwo stawia przed rynkiem pracy wyzwania związane z rosnącą liczbą seniorów i mniejszą liczbą pracujących w wieku produkcyjnym. Aktywizacja zawodowa osób starszych nie tylko wykorzystuje ich potencjał, ale także wspiera budowanie bardziej zrównoważonego i inkluzyjnego społeczeństwa.

REKLAMA

Dodatek specjalny nie przysługuje za zadania powtarzalne i przewidywalne

Pracownicy samorządowi mają prawo do dodatku specjalnego w razie okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Urzędnikom nie można przyznawać tego dodatku na długi okres za zadania powtarzalne i przewidywalne.

Posiłki i zasiłki na żywność z MOPS. W 2025 r. nowe kryteria

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły kryteria dochodowe w pomocy społecznej, co wpływa również na wsparcie w ramach programu „Posiłek w domu i w szkole”. Ile wynoszą aktualne progi? Kto może ubiegać się o świadczenia?

REKLAMA