REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK – porównanie ofert instytucji finansowych

PFR Portal PPK Sp. z o.o.
PPK – porównanie ofert instytucji finansowych. Wybór PPK. / fot. Shutterstock
PPK – porównanie ofert instytucji finansowych. Wybór PPK. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wybór instytucji finansowej, która będzie prowadziła program Pracowniczych Planów Kapitałowych to wyzwanie, przed którym stoi wielu pracodawców w Polsce. Decyzja ta jest bardzo ważna, ponieważ to od niej zależy bezpieczeństwo finansowe pracowników. Na co zwrócić uwagę przy tego rodzaju wyborze?

Oferty instytucji finansowych w zakresie Pracowniczych Planów Kapitałowych – czym są i co zawierają?

Jak wynika z art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ofertą jest oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy. Oferta stanowi zatem kluczowy element w doborze odpowiedniej firmy świadczącej usługi, które nas interesują. W przypadku Pracowniczych Planów Kapitałowych oferta instytucji finansowych zawiera przede wszystkim prezentację oferenta, kosztów związanych z prowadzeniem PPK, wysokość wynagrodzenia, a także prezentację  proponowanych rozwiązań  wspierających  pracodawcę i pracowników w procesie wdrażania i prowadzenia PPK.

REKLAMA

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników.

Polecamy: PPK dla pracownika

Porównanie ofert PPK instytucji finansowych – źródła informacji

Przy wyborze instytucji finansowej niezbędna jest jednak nie tylko analiza ofert dotyczących prowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych, ale też innych dokumentów, takich jak prospekt informacyjny czy statut funduszu inwestycyjnego. Są one źródłem informacji odnośnie szczegółowych warunków zarządzania gromadzonymi w PPK środkami. Szczególną uwagę przy wyborze instytucji finansowej należy zwrócić na koszty. Jednym z nich będzie pobierane przez instytucję finansową wynagrodzenie za zarządzanie  gromadzonymi w PPK środkami. I tak, tabelę porównawczą z zestawieniem średnich opłat za zarządzanie funduszami wszystkich 20 instytucji finansowych oferujących PPK wraz z dodatkowymi informacjami o poszczególnych instytucjach można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej programu Pracowniczych Planów Kapitałowych www.mojeppk.pl w zakładce „Pliki do pobrania”.

Co istotne, wspomniana tabela, przedstawiająca zestawienie średnich opłat za zarządzanie funduszami odzwierciedla realne koszty, tj. bez stawek promocyjnych. W przypadku poszczególnych funduszy zdefiniowanej daty stawki różnią się od siebie wysokością, ale średnio stawka ta jest niższa niż ustawowa maksymalna wartość – 0,5%. Jeśli chodzi o średnią dla kosztów zarządzania  we wszystkich subfunduszach poszczególnych instytucji finansowych to według stanu na dzień 25 września 2019 r. przedstawiają się one następująco: Aegon PTE S.A. – 0,37%, Aviva Investors TFI S.A. – 0,32%, Axa TFI S.A. – 0,36%, BNP Paribas TFI S.A. – 0,33%, BPS TFI S.A. – 0,39%, Compensa TUnŻ S.A. – 0,39%, Esaliens TFI S.A. – 0,44%, Generali Investment TFI S.A. – 0,40%, Investors TFI S.A. – 0,42%, Millennium TFI S.A. – 0,33%, Nationale-Nederlanden PTE S.A. – 0,39%, NN Investment Partners TFI S.A. – 0,38%, Pekao TFI S.A. – 0,34%, PFR TFI S.A. – 0,42%, PKO TFI S.A. – 0,36%, Pocztylion-Arka PTE S.A. – 0,36%, Santander TFI S.A. – 0,40%, Skarbiec TFI S.A. – 0,50%, TFI Allianz Polska S.A. – 0,34%, TFI PZU S.A. – 0,35%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PPK - ustawowe wytyczne a porównanie ofert instytucji finansowych

Wyboru instytucji finansowej pracodawca dokonuje w porozumieniu z działającą w firmie zakładową organizacją związkową, a jeśli taka u niego nie funkcjonuje − w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych wyłonioną w przyjętym u tego pracodawcy trybie (art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o PPK).

W praktyce funkcję takiego przedstawicielstwa najczęściej pełni pracownik lub grupa pracowników wybrana przez załogę, reprezentacja taka nie może bowiem zostać wskazana przez pracodawcę. Przy czym, jeżeli na miesiąc przed upływem terminu, w którym podmiot zatrudniający jest obowiązany do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, nie zostanie osiągnięte porozumienie co do wyboru instytucji finansowej, decyzja o wyborze instytucji, w której utworzy PPK, należy do pracodawcy. W ustawie znajdziemy też kryteria, które pracodawca powinien uwzględnić, są to:

  • proponowane przez instytucję finansową warunki zarządzania środkami gromadzonymi w PPK,
  • efektywność instytucji w zarządzaniu aktywami;
  •  posiadane doświadczenie w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi lub funduszami emerytalnymi.

Co najważniejsze, pracodawca wybierając instytucję powinien mieć na uwadze najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych – to kolejny wymóg wskazany w ustawie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze instytucji finansowej PPK?

Wybór instytucji finansowej PPK powinien opierać się więc nie tylko na przenalizowaniu kosztów związanych z udziałem w programie. Warto zwrócić uwagę na pozycję poszczególnych firm na rynku, ich kapitał zakładowy, a także wartość zarządzanych aktywów ogółem. Te dane również zawarte są we wspomnianym wcześniej zestawieniu zbiorczym 20 instytucji finansowych oferujących PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe – zalety oszczędzania w programie

Różnorodność ofert Pracowniczych Planów Kapitałowych pozwala na dobór instytucji finansowej, spełniającej indywidualne oczekiwania. Jest to wyzwanie, które z pewnością wymaga czasu i dogłębnej analizy. Warto jednak podkreślić, że niezależnie od wyboru instytucji finansowej zaletą oszczędzania w PPK jest w każdym przypadku fakt, że program ten jest korzystny finansowo z powodu zaangażowania trzech stron – pracowników, pracodawców i państwa.

Więcej szczegółowych informacji o ofertach instytucji finansowych na stronie www.mojeppk.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA