6 najważniejszych pytań o instytucje finansowe PPK

6 najważniejszych pytań o instytucje finansowe PPK. / fot. Shutterstock / fot. Shutterstock
Środki gromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych będą inwestowane w fundusze zdefiniowanej daty. Gdzie znaleźć oferty instytucji finansowych? Czy sam uczestnik może zmienić fundusz zdefiniowanej daty? Czy instytucja finansowa może odmówić zawarcia umowy o zarządzanie?

1. Jak będą inwestowane środki gromadzone w PPK?

Środki gromadzone w PPK będą inwestowane w fundusze zdefiniowanej daty, które będą różnicowały poziomu ryzyka inwestycyjnego w zależności od wieku uczestnika PPK. Uczestnik PPK będzie inwestował z jednym funduszem przez cały okres oszczędzania, a fundusz ten, w miarę zbliżania się uczestnika do 60. roku życia, automatycznie zmieniać będzie politykę inwestycyjną w taki sposób, aby zapewniała ona właściwe bezpieczeństwo powierzonych mu środków. Chodzi o ograniczenie poziomu ryzyka inwestycyjnego w zależności od wieku uczestnika zgodnie z zasadą: im bliżej 60. roku życia, tym bezpieczniej.

2. Gdzie będą prezentowane oferty instytucji finansowych?

Oferty instytucji finansowych będą prezentowane na portalu PPK. Prezentacja ofert będzie dokonywana z zapewnieniem równego dla każdej instytucji czasu wyświetlania ofert i liczby wyświetleń. Kolejność wyświetlania będzie losowa, a zmiana kolejności będzie następowała każdego dnia.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników - Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie specjalne 2/2018

3. Czy uczestnik PPK może zmienić fundusz zdefiniowanej daty?

Tak. Po podpisaniu przez pracodawcę umowy o prowadzenie PPK jest możliwa zmiana przez uczestnika funduszu zdefiniowanej daty właściwego do jego wieku, na inny fundusz zdefiniowanej daty przez niego wybrany, czyli taki, który realizuje bardziej lub mniej ryzykowną politykę inwestycyjną niż ten, który jest dedykowany do wieku uczestnika.

4. Czy instytucje finansowe mogą odmówić zawarcia umowy o zarządzanie PPK?

Tak. Instytucja finansowa może odmówić podmiotowi zatrudniającemu zawarcia umowy o zarządzanie, np. uznając, że zawarcie takiej umowy byłoby dla danej instytucji nieopłacalne lub np. niezgodne z polityką danej instytucji. 

Niezgodność z polityką danej instytucji może polegać na tym, że do TFI lub TU z wnioskiem o prowadzenie PPK zgłasza się firma produkująca brudną energię lub rakiety przeciwpancerne, a polityka danego TFI/TU jest proekologiczna i pokojowa. Wówczas taka instytucja finansowa może odmówić prowadzenia PPK klientowi. Powodów odmowy, poza ekonomicznymi, może być bardzo wiele, gdyż liczne firmy działają na rynkach budzących różne kontrowersje, np. hazard, utylizacja odpadów, czy wykorzystywanie pracowników wykonujących ciężkie prace za niegodne wynagrodzenie bądź dzieci do pracy w fabrykach.

Nie może odmówić zawarcia umowy o zarządzanie wyłącznie wyznaczona instytucja finansowa. Jedyna instytucja, która nie będzie mogła odmówić żadnemu klientowi, to PFR TFI. Została określona w ustawie jako instytucja wyznaczona. Oznacza to, że nawet jeśli zgłosi się do niej z wnioskiem o prowadzenie PPK klient budzący duże kontrowersje, któremu inne instytucje finansowe odmówiły, PFR TFI będzie zobowiązana do podpisania z nim umowy.

5. Rezygnacja pracownika - kto otrzymuje zwrot wpłaty za dany miesiąc i kiedy?

Technicznie wypłata powinna być zwrócona do pracodawcy (chyba że co innego będzie wynikać z umowy o prowadzenie PPK). Jeżeli wypłata została zwrócona do pracodawcy, podmiot ten powinien następnie przekazać pracownikowi część przypadającej na niego kwoty zwrotu. Zwrot może zostać zrealizowany w wartości nominalnej wyłącznie w sytuacji, kiedy nie nastąpiło jeszcze nabycie za te środki jednostek uczestnictwa. W sytuacji gdy za wpłaty zostały już przydzielone jednostki uczestnictwa, zwrot następuje według wartości jednostek uczestnictwa lub jednostek rozrachunkowych z dnia umorzenia jednostek.

6. Wnioski pracownika - czy pracodawca musi wszystkie przekazywać do instytucji finansowej?

Pracodawca nie ma takiego obowiązku. Niemniej procedura przekazywania przez pracodawcę wniosków uczestników złożonych bezpośrednio do niego, dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania PPK może zostać uregulowane w umowie o zarządzanie PPK.

Źródło: www.mojeppk.pl 

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...