REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PPK

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wypłata środków z PPK na wkład własny – 4 najważniejsze pytania

Ustawa o PPK przewiduje możliwość wypłaty środków z PPK na wkład własny przy zakupie lub remoncie mieszkania bądź kupnie domu, lokalu czy gruntu. Jak wygląda egzekucja wypłaconej kwoty? Kto ustala raty i kontroluje ich spłatę? Czy będzie kontrola faktycznego przeznaczenia tych środków na wkład własny?

Jak liczyć 3 miesiące zatrudnienia pracownika w rozumieniu ustawy o PPK?

Ustawa o PPK nakłada na pracodawcę obowiązek zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej po upływie 3 miesięcy zatrudnienia. Jak liczyć okres zatrudnienia w danym podmiocie? Czy należy brać pod uwagę poprzednie okresy pracy dla jednego pracodawcy?

Osoby zatrudnione w rozumieniu ustawy o PPK

Z dniem 1 lipca 2019 r. najwięksi pracodawcy, jako pierwsi będą mieli obowiązek wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe. Będą to pomioty, które zatrudniają co najmniej 250 osób. Jednakże ustawa o PPK w sposób odmienny definiuje pojęcie osób zatrudnionych.

6 najważniejszych pytań o instytucje finansowe PPK

Środki gromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych będą inwestowane w fundusze zdefiniowanej daty. Gdzie znaleźć oferty instytucji finansowych? Czy sam uczestnik może zmienić fundusz zdefiniowanej daty? Czy instytucja finansowa może odmówić zawarcia umowy o zarządzanie?

REKLAMA

Kalkulator PPK czyli jaką kwotę można zaoszczędzić - przykłady

Kalkulator PPK pozwala obliczyć, jaką kwotę można zaoszczędzić w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Należy podać m.in. wiek przystąpienia do programu, kwotę wynagrodzenia brutto i wiek zakończenia oszczędzania w PPK. Czy warto odkładać na dodatkową emeryturę? Czy opłaca się wnosić wyższe wpłaty na PPK?

PPK każdemu się opłaca - a komu najbardziej? (wywiad)

Oszczędzanie na emeryturę w ramach PPK opłaca się każdemu. Kto skorzysta najbardziej? Czy w związku z nową ustawą wynagrodzenia pracownicze ulegną obniżeniu? Jakie obowiązki będą ciążyły na pracodawcach? Ile dokładnie można zaoszczędzić dzięki PPK? Na te i inne pytania odpowiada Robert Zapotoczny, Prezes PFR Portal PPK sp. z o.o.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - korzyści dla pracownika, pracodawcy i państwa

Wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych przyniesie korzyści pracownikom, pracodawcom i państwu. Umożliwi przede wszystkim uzupełnienie niskich emerytur gwarantowanych przez system emerytalny, wpłynie na ożywienie rynku pracy oraz zwiększy potencjał rozwoju i stabilności polskiej gospodarki.

PPK - pierwsze składki w listopadzie 2019

Pierwsze składki w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) trafią na konta pracowników w listopadzie 2019 r. Pierwsi pracodawcy przystąpią do programu oszczędzania pieniędzy już w lipcu. Szacuje się, że będzie to około 2 tys. podmiotów, a do PPK przystąpi 75% uprawnionych.

REKLAMA

Jak zrezygnować z PPK?

Zapis do PPK jest automatyczny. Istnieje jednak możliwość rezygnacji z uczestnictwa w oszczędzaniu pieniędzy w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jak zrezygnować z PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - w sumie się opłaca

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych weszła w życie z początkiem 2019 r. Kiedy PPK zaczną obowiązywać w poszczególnych firmach? Dlaczego wprowadza się PPK? Jak będą wyglądały wpłaty na rachunek pracownika? Jak można się zapisać, a jak zrezygnować z programu? Kiedy pracownik będzie mógł dokonać wypłat zgromadzonych oszczędności?

Co pracodawca powinien wiedzieć o PPK - 11 pytań i odpowiedzi

Pierwsi pracodawcy zobowiązani są utworzyć dla pracowników PPK już od 1 lipca 2019 r. Mają więc wiele pytań w związku z nowymi programem i obowiązkami. Czy PPK wpływają na wysokość składek emerytalnych? Czy pracodawca może przestać dokonywać wpłaty na konta pracowników w ramach PPK? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące wpłat pracodawcy znajdują się poniżej.

Składki na PPK - wysokość, podatek, dopłata od państwa, stan rachunku

Składki na PPK mogą być podstawowe i dodatkowe. Czy pracodawca może różnicować wysokość wpłat dla poszczególnych pracowników? Czy od składek pracodawcy należy odprowadzić podatek? Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać dopłatę od państwa? Czy pracodawca będzie informował pracownika o stanie jego rachunku?

PPK a OFE, wybór instytucji finansowej, bezpieczeństwo oszczędności

Czy PPK zastępują OFE? Czy osoby będące w OFE mogą przystąpić także do PPK? Kto i w jaki sposób wybiera instytucję finansową? Jak zadba się o bezpieczeństwo środków zgromadzonych na kontach w ramach PPK?

PPK - instytucje finansowe

Pracownicze Plany Kapitałowe opierają się na gromadzeniu środków pieniężnych w instytucjach finansowych. Jakie podmioty mogą zarządzać tymi środkami? Gdzie można znaleźć ich listę? Jaka będzie polityka inwestycyjna funduszy? Czy przewiduje się nadzór nad działalnością instytucji finansowych PPK?

PPK - od kiedy, nowe obowiązki pracodawcy

Ustawa o PPK weszła w życie 1 stycznia 2019 r., jednak pierwsi pracodawcy utworzą PPK dla swoich pracowników 1 lipca 2019 r. Datę wprowadzenia programu dodatkowego oszczędzania na emeryturę uzależnia się od wielkości podmiotu zatrudniającego. Sprawdź, od kiedy będzie można gromadzić dodatkowe oszczędności w twojej firmie.

PPK 2019 - składki podstawowe, dodatkowe i maksymalne

PPK obejmą pierwszych pracowników 1 lipca 2019 r. Sprawdź, jakie będą składki podstawowe i dodatkowe oraz ile maksymalnie wyniosą wpłaty na konto pracownika w programie.

Pracownicze Plany Kapitałowe – najważniejsze informacje o PPK

Ustawa o PPK weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Od kiedy można przystąpić do nowego programu oszczędzania na emeryturę? Jakie składki będą odprowadzane na konto PPK?

PPK w pigułce - najważniejsza założenia ustawy

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) weszła w życie w dniu 1 stycznia 2019 r. Celem istnienia PPK jest systematyczne gromadzenie oszczędności przez uczestnika PPK i ich wypłata po osiągnięciu przez niego 60 roku życia. Osoby zatrudnione w wieku 18 - 55 lat będą miały obowiązek zawarcia umowy o prowadzenie PPK.

PPK i zniesienie limitu składek na ZUS w 2019 r.

W 2019 r. zostaną wprowadzone Pracownicze Plany Kapitałowe. Czym są PPK i jak oceniają je pracodawcy? Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności zniesienia limitu składek na ZUS. Nie wykluczone jednak, że limit trzydziestokrotności ponownie stanie się przedmiotem prac rządu.

Ponad połowa pracowników skorzysta z PPK?

Szacuje się, że ponad połowa pracowników skorzysta z oszczędzania w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Pierwsze firmy przystąpią do PPK 1 lipca 2019 r. Powodzenie programu oszczędzania na emerytury zależy od nastawienia pracodawców.

PPK - potrzeba zabezpieczenia oszczędności

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobre rozwiązanie dla przyszłych emerytów, jednak wymaga pewnych zmian. Należy przede wszystkim wypracować zabezpieczenie oszczędności uczestników programu w celu wzbudzenia zaufania obywateli do nowej instytucji.

PPK - powszechny system budujący oszczędności emerytalne od 2019 r.

PPK może stać się powszechnym systemem budującym oszczędności emerytalne pracowników. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju zapowiada przygotowanie systemu rozliczeń, kampanii informacyjnej oraz portalu poświęconego Pracowniczym Planom Kapitałowym. PPK wchodzą w życie już w 2019 r.

PPK szansą na godne życie emerytów

PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe pomogą zwiększyć wysokość przyszłej emerytury. Jeśli program okaże się sukcesem, Polacy otrzymają szansę godnego życia na starość. Czy pracownicy będą oszczędzać w ramach PPK? Czy program okaże się sukcesem?

Pracownicze Plany Kapitałowe - korzyści dla pracownika

Pracownicze Plany Kapitałowe jako dodatkowy dobrowolny system oszczędzania na przyszłe emerytury zacznie obowiązywać w połowie 2019 r. Czy warto przystąpić do programu? Jakie możliwe korzyści dla pracownika przewiduje się z uczestnictwa w PPK? Ile może wynosić jednorazowa wypłata po osiągnięciu wieku emerytalnego?

Pracownicze Plany Kapitałowe - "O co chodzi w tej ustawie?"

Pracownicze Plany Kapitałowe polegają na wsparciu polskich pracowników w oszczędzaniu na emeryturę przez pracodawców i państwo. Jest to program dobrowolny i dodatkowy. Nie zastępuje obecnie funkcjonującego systemu emerytalnego. Zapraszamy do wysłuchania wyjaśnień senatora Grzegorza Biereckiego w ramach programu "O co chodzi w tej ustawie?".

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) od 2019 roku

Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy program pozwalający na zwiększenie zabezpieczenia emerytalnego. Zgodnie z ustawą o PPK pierwsze firmy dołączą do programu w 2019 roku. Jakie są zasady oszczędzania na emeryturę w PPK? Od kiedy pracownik będzie miał taką możliwość? Ile wynosi składka podstawowa i dodatkowa?

Pracownicze programy kapitałowe - czy reforma emerytalna zachęci Polaków do oszczędzania?

Prace nad nową reformą systemu emerytalnego, która wprowadza pracownicze programy kapitałowe (PPK), nabierają rozpędu. Czy będą one cieszyły się popularnością wśród pracowników? Z jakimi kosztami będą się wiązały? Na te i inne pytania odpowiadają Piotr Kochański i Rafał Zięba z Kancelarii Kochański, Zięba i Partnerzy.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - rząd przyjął projekt ustawy

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania, przeznaczony dla ok. 11,5 mln osób zatrudnionych. PPK umożliwią gromadzenie długoterminowych oszczędności, wypłacanych po zakończeniu aktywności zawodowej. Środki zgromadzone w PPK będą stanowić prywatną własność uczestników, a pierwsze grupy pracowników mogą zacząć oszczędzać już w połowie 2019 r.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - prywatny system oszczędzania

Rząd pracuje nad zmianami dotyczącymi długoterminowego oszczędzania. Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych czyli prywatnego systemu długotrwałego oszczędzania. Nowy system ma zacząć funkcjonować najwcześniej na początku 2019 r.

REKLAMA