Czy można dorabiać na emeryturze pomostowej
REKLAMA
REKLAMA
Podobnie, jak w przypadku prawa do emerytury na ogólnych zasadach, prawo do emerytury pomostowej, także może ulec zawieszeniu lub zmniejszeniu. Dzieje się tak, jeśli osoba uprawniona do emerytury pomostowej podejmie działalność zarobkową i będzie z niej osiągać określonej wysokości dochód.
REKLAMA
REKLAMA
Osiąganie dochodów o określonej wysokości może spowodować zawieszenie lub zmniejszenie emerytury pomostowej. W przypadku, kiedy Pana przychód z działalności zarobkowej nie przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS, Pańska emerytura będzie wypłacana w pełnej wysokości. Natomiast, jeśli Pana przychód przekroczy 70 proc., ale będzie niższy od 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy świadczenie ulegnie zmniejszeniu. Przy czym świadczenie ulegnie zmniejszeniu o kwotę przekroczenia tego progu, nie więcej jednak niż o maksymalną kwotę zmniejszenia.
Od zasady, zgodnie z którą osoba uprawniona do emerytury pomostowej może prowadzić działalność zarobkową, jest wyjątek. Prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu w razie podjęcia przez uprawnionego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionej w nowych wykazach do ustawy o emeryturach pomostowych
Podstawa prawna: Art. 17 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. nr 237, poz. 1656)
Art. 103 ust. 3 i art. 104-106 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat