REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dla kogo emerytury pomostowe

Katarzyna Wiśniewska - ekspert z zakresu emerytur
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Emerytury pomostowe to emerytury przewidziane wyłącznie dla osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Fakt przystąpienia do OFE nie ma żadnego znaczenia przy ustaleniu uprawnień do "pomostówki". 

Warunki nabywania prawa do emerytury pomostowej określa ustawa z dnia 19 grudnia 2008r. o emeryturach pomostowych ( Dz. U. nr 237, poz. 1656), która (z wyjątkiem niektórych artykułów) weszła w życie z dniem 1 stycznia 2009 r. Przepisy tej ustawy stanowią również o rekompensacie będącej formą odszkodowania dla tych osób, które pracowały w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze lecz z tytułu tej pracy nie nabędą prawa do wcześniejszej emerytury ustalanej na dotychczasowych zasadach ani też nie spełnią warunków do otrzymania emerytury pomostowej.

REKLAMA

Nowe zasady ustalania pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze

REKLAMA

Według nowej definicji określonej w art.3 ust.1 ustawy o emeryturach pomostowych - prace w szczególnych warunkach to prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia, wykonywane w szczególnych warunkach środowiska, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku.

Czynniki ryzyka, o których mowa wyżej są związane z pracą w szczególnych warunkach determinowaną siłami natury, czyli pracą pod ziemią , pracą na wodzie, pracą pod wodą i pracą na powietrzu oraz pracą determinowaną procesami technologicznymi - są to :

  • prace w warunkach gorącego klimatu - prace wykonywane w pomieszczeniach, w których wartość wskaźnika obciążenia termicznego WBGT wynosi 28o C i powyżej, przy wartości tempa metabolizmu pracownika powyżej 130 W/m2
  • prace w warunkach zimnego mikroklimatu – prace wykonywane w pomieszczeniach o temperaturze powietrza poniżej 0 C ,
  • bardzo ciężkie prace fizyczne – prace powodujące w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny w mężczyzn – powyżej 8400 kJ, a u kobiet – powyżej 4600 kJ,
  • prace w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego
  • ciężkie prace fizyczne związane z bardzo dużym obciążeniem statycznym wynikającym z konieczności pracy w wymuszonej pozycji ciała; przy czym ciężkie prace fizyczne to prace powodujące w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny u mężczyzn – powyżej 6300 kJ, a u kobiet powyżej 4200kJ, a prace w wymuszonej pozycji ciała to prace wymagające znacznego pochylenia i (lub) skręcenia pleców przy jednoczesnym wywieraniu siły powyżej 10 kG dla mężczyzny i 5 kG dla kobiety ( wg metody OWAS pozycja kategorii 4) przez co najmniej 50% zmiany roboczej.

REKLAMA

Prace o szczególnym charakterze w rozumieniu art. 3 ust. 3 ustawy o emeryturach pomostowych – to prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się.

Nowoutworzony wykaz rodzajów prac w szczególnych warunkach określa załącznik nr 1 do ustawy o emeryturach pomostowych, a prac o szczególnym charakterze określa załącznik nr 2 do tej ustawy. Na liście nowych rodzajów prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze spośród dotychczasowych rodzajów prac zachowane zostały tylko te prace, które są szczególnie uciążliwe dla zdrowia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wymienionych załącznikach nr 1 i 2 określone zostały rodzaje prac w szczególnych warunkach (40 pozycji) lub o szczególnym charakterze (24 pozycje). Natomiast wykaz szczegółowych stanowisk takich prac - odpowiadających danemu rodzajowi będzie ustalał sam pracodawca. Oznacza to, że pracodawca będzie zobowiązany prowadzić rejestr stanowisk pracy, na których wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze a także ewidencję pracowników wykonujących te prace.

Pracodawca będzie również zobowiązany powiadomić pracownika o dokonaniu wpisu do takiej ewidencji. W przypadku nie dopełnienia tego obowiązku – pracownikowi przysługuje skarga do Państwowej Inspekcji Pracy. ZUS na podstawie danych otrzymanych od pracodawcy będzie również prowadził centralny rejestr stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Pierwsze zgłoszenie dotyczące pracowników zatrudnionych w 2009 r. i w 2010 r. na stanowiskach pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze pracodawca przekaże do ZUS dopiero w 2011 rok. Natomiast do czasu przekazania tych danych – pracodawca okresy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla potrzeb ustalenia prawa do emerytury pomostowej będzie potwierdzał wystawiając pracownikowi odpowiednie zaświadczenie.

Należy również przypomnieć dotychczasowe zasady ustalania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze

Zasady te określają przepisy art. 32 i 33 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.) oraz przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. ( Dz. U. nr 8 poz. 43 z późn. zm.).

Ogólne nazwy rodzajów dotychczasowych prac w szczególnych warunkach wymienione są w wykazach A i B stanowiących załącznik do wymienionego rozporządzenia. Natomiast szczegółowe stanowiska tych prac przypisane do danego rodzaju pracy w szczególnych warunkach zawierają zarządzenia i uchwały resortowe wydane przez właściwych dla danego resortu ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz centralne związki spółdzielcze.

Natomiast za pracowników zatrudnionych w szczególnym charakterze – w rozumieniu przepisów powołanej ustawy emerytalnej uważa się:

  • pracowników organów kontroli państwowej
  • pracowników organów administracji celnej
  • pracowników wykonujących działalność twórczą lub artystyczną
  • dziennikarzy zatrudnionych w redakcjach dzienników, czasopism, w radiu, telewizji oraz organach prasowych, informacyjnych, publicystycznych albo fotograficznych, objętych układem zbiorowym pracy dziennikarzy,
  • nauczycieliwychowawców lub innych pracowników pedagogicznych wykonujących pracę nauczycielską wymienioną w art. 1 Karty Nauczyciela,
  • żołnierzy zawodowychfunkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Celnej, Służby Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej,
  • pracowników jednostek ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a-5 i 8 ustawy z dnia 25 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej.
Warunki jaki należy spełnić aby otrzymać emeryturę pomostową

Przyznanie emerytury pomostowej zależy zarówno od wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w (o) szczególnym charakterze chociażby przez jeden dzień przed dniem 1 stycznia 1999 r., czyli ustalanej także na podstawie dotychczasowych przepisów oraz wykonywaniu po dniu 31 grudnia 2008r. również chociażby przez jeden dzień pracy na nowoutworzonych stanowiskach pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Emerytura pomostowa będzie przysługiwała ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r., po spełnieniu łącznie następujących warunków:

  1. posiadaniu okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszącego co najmniej 15 lat – do którego może być zaliczony każdy okres takiej pracy, czyli ustalany na dotychczasowych i nowych zasadach ;
  2. ukończeniu wieku co najmniej 55 lat w przypadku kobiety i 60 lat w przypadku mężczyzny
  3. posiadaniu okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiety i 25 lat dla mężczyzny, przy czym należy zaznaczyć, że przy ustalaniu tego okresu nie są brane pod uwagę okresy pracy w gospodarstwie rolnym;
  4. wykonywaniu przed dniem 1 stycznia 1999 r. pracy w szczególnych warunkach lub pracy w szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych (nowe zasady) lub art. 32 i art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dotychczasowe zasady) ;
  5. wykonywaniu po dniu 31 grudnia 2008r. pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art.3ust.1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych ( nowe zasady);
  6. rozwiązaniu stosunku pracy

Na powyższych zasadach z emerytury pomostowej będą mogli skorzystać również żołnierze

zawodowi, funkcjonariusze Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej nabywają prawo do emerytury pomostowej - jeżeli nie spełniają warunków do nabycia prawa lub utracili prawo do emerytury określonej w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych.

Przy ustalaniu prawa do emerytury pomostowej, okresy służby pełnionej przez w/wym. osoby traktuje się na równi z okresami pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Pracownik, który spełni warunki określone w/wym. pkt 3-6 i posiada 15 –letni okres pracy górniczej, o której mowa w art. 50 c ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych również będzie mógł przejść na emeryturę pomostową po osiągnięciu wieku 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn.

Powstanie i ustanie prawa do emerytury pomostowej

Prawo do emerytury pomostowej powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa. Również od tego dnia dokonuje się wypłaty emerytury - nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o przyznanie tego świadczenia.

W przypadku pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego, prawo do emerytury pomostowej powstaje z dniem zaprzestania pobierania tego zasiłku lub świadczenia.

Prawo do emerytury pomostowej ustaje z dniem:

  • poprzedzającym dzień nabycia prawa do innej emerytury przyznanej przez ZUS lub przez inny organ emerytalno-rentowy
  • osiągnięcia przez kobietę wieku 60 lat a przez mężczyznę 65 lat – jeżeli uprawniony nie nabył prawa do innej emerytury przyznanej przez ZUS lub inny organu emerytalno-rentowego;
  • śmierci uprawnionego

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 19 grudnia 2008r. o emeryturach pomostowych ( Dz. U. nr 237, poz. 1656)

Nadszedł czas na rozliczenie się z fiskusem. Zobacz więcej na www.ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jesienne ferie w szkołach. Do MEN trafiają postulaty, których nie można ignorować. Trzeba się przyjrzeć organizacji roku szkolnego

Organizacja roku szkolnego nie zmieniła się od lat. Zimowa i wiosenna przerwa świąteczna, a do tego ferie zimowe i wakacje. Czy to się zmieni? Mówi się o trzech semestrach i dodatkowych feriach jesiennych.

ZUS: prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029: saldo roczne FUS jest ujemne. Co wpływa na sytuację finansową FUS?

ZUS: prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029: saldo roczne FUS jest ujemne. Co wpływa na sytuację finansową FUS? ZUS poinformował, że w latach 2025–2029 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) pozostaje stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe. Dlaczego?

ZUS przekazał informacje o rozliczeniu składek. Płatnik dowie się o swoim saldzie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że płatnicy składek mogą już sprawdzić na swoich kontach w PUE ZUS rozliczenie składek zapłaconych w 2024 r. Płatnik dowie się, czy ma w ZUS nadpłatę, niedopłatę, czy też jego saldo zerowe.

Nie usłyszysz już w przychodni, sklepie czy pociągu „proszę Pani”/”proszę Pana”. Komunikacja nie powinna być personalizowana ze względu na płeć. Zapadł ważny wyrok TSUE

W dniu 9 stycznia 2025 r., w sprawie C-394/23 – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął kwestię – czy w celu świadczenia usług (w tym przypadku przewozowych, bo sprawa dotyczyła przejazdu koleją) – mogą być przez przewoźnika zbierane dane dotyczące płci pasażerów, w celu personalizacji komunikacji z klientem ze względu na płeć. Okazuje się, że przetwarzanie danych dotyczących płci klientów w tym celu – nie może być to uznane za niezbędne do wykonania umowy i ponadto może stanowić dyskryminację ze względu na tożsamość płciową.

REKLAMA

Renta wdowia z ograniczeniami. Kiedy ZUS odmówi przyznania świadczenia?

Renata wdowia to możliwość pobierania renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą. Prawo do renty będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 r. Jednak są pewne ograniczenia. Kiedy ZUS odmówi przyznania świadczenia w zbiegu?

Niegodny czy wydziedziczony? Prawo spadkowe po zmianach

Uznanie za niegodnego dziedziczenia i wydziedziczenie mają podobne skutki i zdarza się, że są mylone. Trzeba jednak wiedzieć, iż to odmienne instytucje prawa spadkowego. Czym się różnią? Jakie są aktualne przepisy?

Kolejny dzień dyrektorski dla pracowników. I 2 dni, 4 dni, 6 dni, 8 dni i 10 dni urlopu za staż pracy od 5 lat do 25 lat [projekt nowelizacji]

Rząd wzmacnia prestiż zawodu opiekunów w żłobkach. Projekt ustawy (a potem ustawa) przyzna im od 2 do 10 dni wolnego (dodatkowo do 20 albo 26 dni urlopu wypoczynkowego), a a także wolne od pracy w ramach 8 godzinnej delegacji albo dnia dyrektorskiego.

Nowe uprawnienia dla opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych. Rząd przyjął projekt ustawy

Będzie nowelizacja ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Opiekunowie w żłobkach i klubach dziecięcych otrzymają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, zniżki na przejazdy kolejowe czy tzw. dnia dyrektorskiego. Zostaną także objęci ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych.

REKLAMA

Wybierasz się w czasie ferii na narty? Złóż ten wniosek i dopełnij niezbędnych formalności. Bez tego możesz słono zapłacić

Jak pokryć koszty świadczeń zdrowotnych poza granicami Polski? Przed wyjazdem pamiętaj o złożeniu wniosku o wydanie karty EKUZ. Możesz go złożyć na kilka sposobów. Jednak i tak w czasie wyjazdu warto mieć rezerwowe środki finansowe.

Renta socjalna 2025: ile wynosi i kto może ją uzyskać. Czy na rencie socjalnej można pracować?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie zależy od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. ZUS odpowiada też na pytania ile wynosi obecnie renta socjalna w 2025 roku i czy pobierając to świadczenie można pracować?

REKLAMA