Rybak morski dostanie emeryturę pomostową
REKLAMA
REKLAMA
Praca w szczególnych warunkach wiąże się z czynnikami ryzyka. Zawód rybaka morskiego wykonywany jest w szczególnych warunkach determinowanych siłami natury. Jest to w końcu praca na wodzie. Szczególne warunki środowiska pracy mogą wraz z wiekiem odbijać się na zdrowiu. Nawet mogą powodować trwałe uszkodzenie zdrowia. To właśnie, dlatego praca rybaków morskich zaliczona została do prac w szczególnych warunkach. Rybacy - mężczyźni w związku z ciężkimi warunkami pracy mają prawo przejść na emeryturę wieku 55 lat. Kobiety wykonujące ten zawód - o 5 lat wcześniej. Poza wiekiem muszą spełnić jeszcze kilka warunków:
REKLAMA
- okres pracy, jako rybaka morskiego, powinien wynosić co najmniej 10 lat;
- urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.;
- ma okres składkowy i nieskładkowy, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn;
- przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze;
- po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze;
- nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy.
Zobacz też: Czym się różni praca w szczególnych warunkach od pracy o szczególnym charakterze?
Emerytura pomostowa nie powinna być mylona z wcześniejszą emeryturą. Zarówno jedna, jak i druga emerytura przysługuje zbliżonym grupom pracowników. Osoba, która chce przejść na emeryturę a nie spełnia warunków niezbędnych do otrzymania emerytury wcześniejszej, może przejść właśnie na emeryturę pomostową.
Kto może przejść na wcześniejszą emeryturę?
Ze świadczenia tego mogą skorzystać osoby:
- urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 r.;
- kobieta – po osiągnięciu wieku 55 lat, jeżeli ma co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz została uznana za całkowicie niezdolną do pracy;
- mężczyzna – po osiągnięciu wieku 60 lat, jeżeli ma co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA