Wniosek o rekompensatę zamiast emerytury pomostowej
REKLAMA
REKLAMA
Rekompensata to odszkodowaniem za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej.
REKLAMA
Prawo do rekompensaty przysługuje osobie, która ukończyła 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.
Rekompensata będzie przyznawana w formie dodatku do kapitału początkowego.
Rekompensata ustalana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych po złożeniu wniosku o nową emeryturę z Funduszu Emerytur Społecznych. Wzór wniosku o rekompensatę składa się na formularzu ZUS Rp – 1E.
Do wniosku o wypłatę rekompensaty należy dołączyć dokumenty potwierdzające wykonywanie do 31 grudnia 2008 r. pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. W przypadku, kiedy ZUS jest już w posiadaniu takich dokumentów, ewentualnie można dołączyć nowe dokumenty mające wpływ na ustalenie prawa do rekompensaty, które nie były składane do ZUS.
Wniosek członka rodziny
Wniosek o rekompensatę może złożyć członek rodziny, który ubiega się o przyznanie renty rodzinnej po zmarłym. Złożenie po dniu 31 grudnia 2008 r. wniosku o rentę rodzinną po osobie urodzonej po 31 grudnia 1948 r. oznacza równocześnie wystąpienie o ustalenie rekompensaty, jeśli nie została ona obliczona, a zmarły:
- spełniał warunki do otrzymania emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego,
- przed 1 stycznia 2009 r. wykonywał przez co najmniej 15 lat pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Podstawa prawna: Ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. nr 237, poz. 1656)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat