Co robić, jesli ZUS nie uzna szczególnych warunków
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7.02.1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych lub w szczególnym charakterze – dla uznania określonej pracy za pracę wykonywaną w szczególnych warunkach, dającą podstawę do przyznania emerytury w obniżonym wieku, muszą być spełnione jednocześnie następujące warunki:
REKLAMA
- rodzaj wykonywanej pracy musi być wymieniony w wykazach A lub B, stanowiących załącznik do wymienionego rozporządzenia,
- praca musi być wykonywana na stanowiskach wymienionych w przepisach resortowych ( zarządzeniach, uchwałach) ustalonych przez właściwych ministrów, kierowników urzędów centralnych, centralne związki spółdzielcze,
- praca musi być wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.
REKLAMA
Zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia powyższych stwierdzeń dokonuje zakład pracy na podstawie posiadanej dokumentacji w świadectwie wykonywania prac w szczególnych warunkach, wystawionym według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzeń resortowych, wydanych na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia lub w formie odpowiedniego wpisu w świadectwie pracy.
Wystawiając świadectwo wykonywania pracy w szczególnych warunkach – pracodawca ma obowiązek, określić rodzaj pracy pracownika ściśle według wykazu i pozycji rozporządzenia i podać stanowisko pracy zgodne z wykazem, działem, pozycją i punktem zarządzenia resortowego, a także potwierdzić, że praca w szczególnych warunkach wykonywana była stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. Tylko takie świadectwo o wykonywaniu pracy w szczególnych warunkach stanowi podstawę przyznania wcześniejszej emerytury.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat