REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Emerytury pomostowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wcześniejsza emerytura dla nowej grupy zawodowej. Od kiedy ich praca zostanie uznana za pracę w warunkach o szczególnym charakterze?

Emerytura pomostowa to przywilej, z którego mogą skorzystać tylko niektórzy pracownicy wykonujący pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. O uznanie swojego prawa do korzystania z tego uprawnienia zabiega nowa grupa zawodowa.

Wcześniejsze emerytury 2024. Już obowiązują zmiany w emeryturach pomostowych. Więcej osób ma prawo do tego świadczenia

Od początku 2024 roku obowiązują zmiany ustawy o emeryturach pomostowych. Na ich podstawie z wcześniejszego świadczenia emerytalnego będą mogły skorzystać osoby, które po raz pierwszy podjęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 1 stycznia 1999 r. 

Dla kogo emerytury pomostowe? Co się zmienia od 2024 roku? Czym jest praca w trudnych warunkach? Jacy płatnicy składają ZUS ZSWA?

Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które zmienią ustawę o emeryturach pomostowych. Przyszli emeryci nie będą musieli udowodniać rozpoczęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r., a wykonywanie takiej pracy mogli (będą mogli) zacząć po 31 grudnia 2008 r. Dzięki temu prawo do emerytury pomostowej będą nabywały kolejne roczniki. Czym jest praca w trudnych warunkach? Jacy płatnicy składają ZUS ZSWA?

Zmiany w emeryturach od 1 stycznia 2024 r. Wzrost składki z 500 zł do 840 zł.

Zmiany w emeryturach już niedługo. Prezydent podpisał ustawę. Sprawdź co się zmienia!

REKLAMA

Emerytury pomostowe - jakie zmiany?

Wniosek o emeryturę pomostową będzie można złożyć jeszcze przed rozwiązaniem stosunku pracy. Co jeszcze ma się zmienić?

Rybak morski dostanie emeryturę pomostową

Prace rybaków morskich zaliczane są do prac w szczególnych warunkach. To właśnie, dlatego rybak morski może wcześniej przejść na emeryturę niż się powszechnie przyjmuje.

Czym się różni praca w szczególnych warunkach od pracy o szczególnym charakterze?

Praca w szczególnych warunkach może spowodować nawet trwałe uszkodzenie zdrowia pracownika. Z kolei praca o szczególnym charakterze wymaga od pracownika dużej sprawności psychofizycznej oraz odpowiedzialności.

Emerytura pomostowa – komu i kiedy przysługuje?

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z 19 grudnia 2008 roku emerytura pomostowa rozumiana jest jako świadczenie pieniężne przysługujące niektórym pracownikom wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

REKLAMA

Emerytury pomostowe Vademecum

Prawo do emerytury pomostowej przysługuje osobom wykonującym prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Uprawnienie to przysługuje od dnia 1 stycznia 2009 roku.

Zawieszenie prawa do emerytury pomostowej

Emerytura pomostowa jest świadczeniem przewidzianym dla pracowników pracujących w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. W jakich przypadkach następuje zawieszenie prawa do emerytury pomostowej.

Emerytura pomostowa a rozwiązanie umowy o pracę

Osoby uprawnione do emerytury pomostowej nie są objęte ochroną trwałości stosunku pracy przewidzianą w Kodeksie pracy. Wieku, w którym powstaje prawo do emerytury pomostowej, nie można bowiem uznać za „normalny” wiek emerytalny, tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Czy pobierając emeryturę pomostową można pracować

Osoba, która pobiera emeryturę pomostową nie może ponownie podjąć pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jeśli chce aby przyznane świadczenie było wypłacane przez ZUS. Takie uregulowanie zostało zawarte w ustawie o emeryturach pomostowych.

Dla kogo emerytura pomostowa?

Warunki nabywania prawa do emerytury pomostowej określa ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych. Świadczenie to przysługuje niektórym pracownikom wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

W jakiej wysokości emerytura pomostowa



Prawo do emerytury pomostowej powstaje z dniem spełnienia warunków wymaganych do nabycia tego prawa, które zostały określone w ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.

Emerytury pomostowe – umowa o dzieło jak umowa o pracę?

Od dnia 1 stycznia 2010 r. weszły w życie przepisy dotyczące obowiązku opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych. Nowe obowiązki dotyczą pracodawców, którzy zatrudniają pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r. i jednocześnie wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których to pracach mówi ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych

Fundusz Emerytur Pomostowych – nowa składka do opłacenia od 2010 r.


Od 1 stycznia 2010 r. za pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, każdy pracodawca będzie musiał opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Wysokość składki będzie wynosiła 1,5% podstawy wymiaru i w całości obciąży pracodawcę.

Wniosek o rekompensatę zamiast emerytury pomostowej

Rekompensata dla osób, które pracowały w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, a nie spełniają warunków do uzyskania emerytury pomostowej przysługuje na podstawie złożonego przez nich wniosku do ZUS.

Rekompensata zamiast emerytur pomostowych

Rekompensata to odszkodowanie za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej.

Co robić, jesli ZUS nie uzna szczególnych warunków

Otrzymałem z Zakładu ZUS decyzje odmawiającą mi przyznania emerytury pomostowej. ZUS stwierdził, że nie pracowałem w szczególnych warunków. Co musi zawierać świadectwo pracy?

Emerytura pomostowa w niższym wieku

Zgodnie z postanowieniami ustawy o emeryturach pomostowych w niektórych przypadkach emerytura będzie przysługiwała w wieku niższym niż 55 lat. Warto sprawdzić, kto ma prawo do takiego świadczenia.

Zbieg prawa do emerytury pomostowej z prawem do innych świadczeń


Mam pytanie co dzieje się w przypadku zbiegu prawa do emerytury pomostowej z innym świadczeniem emerytalnym lub rentowym. Czy jedno ze świadczeń ulega zawieszeniu?

Czy można dorabiać na emeryturze pomostowej

Wiem, że spełniam wszystkie wymagania, aby otrzymać emeryturę pomostową. Jednak po przejściu na emeryturę nadal chciałbym pracować. Czy jest to możliwe, czy ZUS zawiesi mi emeryturę. 

Czy mam prawo do emerytury pomostowej

Jakie są ogólne warunki, jakie należy spełniać, aby uzyskać prawo do emerytury pomostowej. Wiem, że mój zawód mieści się w nowym wykazie, ale nie wiem jakie są inne warunki. 

Dla kogo emerytury pomostowe

Emerytury pomostowe to emerytury przewidziane wyłącznie dla osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Fakt przystąpienia do OFE nie ma żadnego znaczenia przy ustaleniu uprawnień do "pomostówki". 

Jak ustalana będzie wysokość emerytury pomostowej

W jaki sposób będzie obliczana wysokość emerytury pomostowej? Jakie wartości będą brane pod uwagę przy obliczaniu podstawy emerytury? Czy emerytury pomostowe będą waloryzowane? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Jakie prace znajdują się w wykazie prac w szczególnych warunkach

Od 1 stycznia 2009 roku obowiązują przepisy o emeryturach pomostowych. Jestem zaciekawiony, jakie prace uznaje się za prace wykonywane w szczególnych warunkach? 

Jakie prace uznajemy za pracę w szczególnym charakterze

Czy mój zawód jest zaliczany do pracy w szczególnym charakterze. Czy będę mógł skorzystać z emerytury pomostowej. Proszę o aktualny spis prac w szczególnym charakterze.  

Nowa ustawa o pomostówkach - a art. 88 Karty Nauczyciela

Czy podpisanie nowej ustawy o pomostówkach będzie miało związek z art.88 Karty Nauczyciela mówiącym o wcześniejszej emeryturze dla nauczycieli bez względu na wiek? Czy to znaczy, że przepadnie ten przywilej również tym, którzy spełniają wymogi art.88, ale nie chcą jeszcze iść na emeryturę z końcem 2008 tylko w następnych latach?  

REKLAMA