67 lat - nowy wiek emerytalny przyjęty przez Sejm
REKLAMA
REKLAMA
Za przyjęciem ustawy emerytalnej (11 maja 2012 r.) głosowało 268 posłów, przeciw było 185, dwóch posłów wstrzymało się od głosu.
REKLAMA
Emerytura w wieku 67 lat
Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje stopniowe wydłużanie wieku emerytalnego do 67 roku życia począwszy od 1 stycznia 2013 r.
Każdego roku wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące. Oznacza to, że zakładany wiek emerytalny (67 lat) mężczyźni osiągną w 2020 r., kobiety zaś w 2040 r.
Zobacz również: Dlaczego podwyższany i zrównywany będzie wiek emerytalny?
Emerytury częściowe
Zgodnie z ustawą możliwe będzie przejście na emeryturę kilka lat wcześniej za sprawą tzw. emerytur częściowych. Umożliwią one przejście na emeryturę po ukończeniu 62 lat przez kobiety oraz 65 lat przez mężczyzn. Konieczne jednak będzie uzyskanie stażu ubezpieczeniowego - co najmniej 35 lat dla kobiet i co najmniej 40 w przypadku mężczyzn. Emerytura częściowa ma wynosić 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS.
Za i przeciw
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jeżeli reforma wejdzie w życie, to jego partia będzie walczyła przed Trybunałem Konstytucyjnym o jej uchylenie. Jego zdaniem reforma emerytalna uderza bowiem w elementarne prawo do życia.
Z uchwalenia ustawy zadowolone jest PSL. Nowe przepisy umożliwiają bowiem uzyskiwanie rolniczej emerytury lub renty w pełnej wysokości tym rolnikom, którzy prowadzą działalność rolniczą z małżonkiem podlegającym ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat